Gurbetçi Anne

Alman ehliyetine geçiş

Bugün artık ehliyet için tüm adımları aşmış birisi olarak şu ehliyet meselesini baştan sona yazayım dedim 🙂

Türkiye’den alınmış ehliyeti olan bir kişinin Almanya’da o ehliyet ile araç kullanabileceği süre 6 ay. Ülkeye girişinizde 6 ay sonra, eğer Alman ehliyeti almamış iseniz, trafikte hiç ehliyeti olmayan kişi muamelesi görüyorsunuz. Eğer bu şekilde bir kazaya karışırsanız sigorta hiçbir şey karşılamıyor. Tamamen suçsuz olsanız dahi suçlu sayılıyorsunuz. Yani 6 ay içinde ehliyet olayını halletmeniz lazım ve bu öyle pek de kolay bir şey değil.

Burada hemen bir parantez açıyorum. Eğer buraya geliş sebebiniz (iş sözleşmeniz) sadece 1 yıl ise, ehliyetinizin o 6 aylık kullanım hakkını 1 yıla uzatabilirsiniz. Ama bunun için il sözleşmenizin 1 yıl olması lazım ve sunmanız gereken başka evraklar da var. Yani işin aslı bu da uzun bir yol 😦

Sürece geliyorum. Öncelikle Türkiye’den alınmış ehliyetinizi bir tercüme bürosuna çevirtiyorsunuz. Daha kısa yapan yerler varmış fakat biz relocation company’nin yönlendirmesiyle sanıyorum ülkenin en uzun sürede çeviri veren tercüme bürosuna yaptırttık. Herşey acemilikten…. neyse….

Tercümeler geldikten sonra zorunlu olan bir ilk yardım kursuna katılıyorsunuz. Internetten araştırarak bu kursu İngilizce veren bir yer bulabilirsiniz.

Bir de göz muayenesi var. Onu da optikçiler yapıyor. 5 euro gibi bir parası var. Kolay bir şey.

Sonra bir sürücü kursuna yazılıyorsunuz. O sizin için gerekli evrakları topluyor-size de toplatıyor. O evrakları alıp başvuruda bulunuyorsunuz. Bu sırada binlerce soruluk teorik sınav hazırlığına da başlıyorsunuz. Sürücü kursu bunu uygulama olarak size satıyor. Çok net olarak ifade edeyim, o app’teki soruları çözmeden teorik sınavdan geçme şansınız çok düşük. Elinize cep telefonunuzu alıp herrrr fırsatta app’i açıp soruları çözmelisiniz. Tüm sorular bitince app size yanlış yaptığınız soruları veriyor. Onları da çözün. SOnra kalanı ve sonra yine kalanı…. taaaa ki app’teki tüm soruları yutmuş olana kadar.

Teorik sınavdan geçtiyseniz aferin size. Sırada pratik sınav var. Benim bu noktada yaptığım yanlışı yapmayın. 10 küsür yıldır çılgın İstanbul trafiğinde hayatta kalmayı başardım. Her şeyin kurallı olduğu Almanya’da mı süremeyeceğim kafasını hemen atın. Hemen! Kurallara herkes uyuyor evet zaten kopma noktası o. Siz de tüm sürüş kurallarına uymak zorundasınız ve gerçekten çok acımasızlar. İlk pratik sınavdan nasıl kaldığımı şu yazımda anlatmıştım. Sürücü kursunun vereceği sürüş eğitimlerine hölölölölölö demeyin. O dersleri alın.

Bugün de sınavdan geçtim evet ama her türlü yola soktu beni. İki kere geri geri iki kere paralel park yaptırdı. Tırın önüne düşürdü. Acil durumlara karşı ani fren yaptırdı. Bisiklet yollarının kestiği yollardan geçirdi. Otobana çıkarttı. Aşşşırı dar yerlerde dönüş yaptırdı ve önümde çıkmaz sokak tabelası olan istikamete düz git dedi. Ama gidemem dedim ben de. Ve numarayı yememiş oldum. Falan filan… Sınav kağıdımı imzalarken de 6 vitesin var neden kullanmıyorsun dedi. Muhtemelen otobanda 80 km olan hız limitinde 4. viteste gittiğim için bu lafı yedim ama sorun değil bence çünkü bir daha manuel araca elimi dahi sürmeyi düşünmüyorum.

Öyle böyle derken bak biz buraya taşınalı 8 ay oldu ve benim ehliyeti almam düşün ki 8 ayı buldu. Eğer Almanya’da kalıcıysanız ehliyet işlemlerine, taşınmanın hemen akabinde başlamanız en büyük tavsiyem.

Umarım benim kadar uzamaz süreç. Ben sürüş derlerini çocuklarıdan dolayı sadece cumartesi günleri alabildiğim için de zaman kaybettim. Neyse… sıkıntılı bir süreçti. Kafamı bik bik kemiriyordu bitti gitti.

Almanya’da ehliyet yenileyecek olanlara şimdiden bol şans diliyorum.

Kuralları iyi öğrenin ve sakın hiçbir şeyi hafife almayın

Kocaman sevgiler

Neşeyle kalın

Reklamlar

“Alman ehliyetine geçiş” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s