Bebek-cocuk bakimi

Çözdüm! Vallahi Çözdüm

Hani tatil yerlerinde falan yabancıların çocuklarını görüp de “arkadaş o çocuk o mama sandalyesinden hiç kalmadı veya bebek arabasında mışıl mışıl uyudu, nasıl çocuk bunlar ya” diyoruz ya… işte ben o olayın nasıl olduğunu çözdüm

Ben yapamam, yapamıyorum ve yapamayacağım da ama çözdüm! Aynen anlatıyorum.

Ağlatıyorlar! Aynen. Bizim gibi bebenin peşinde deli divane olmuyorlar. O çocuklar sümüklerini yiye yiye sümük silmeyi öğreniyor. En kaba tabirim bu şekilde.

İpek kreşe başladığında inci 4 haftalıktı. Ve bana kreşteki anneler ne diyordu? Çok fazla kucağına alıyorsun. Her ağladığında bakıyorsun. Karnı toksa gazı çıkmışsa bezi temizse koy camın önüne baksın dışarıya, orada takılsın. Ya bırak ağlar ağlar susar bir sorunu olduğu için ağlamıyor ki… Anlatabildim mi? Ama ben 4 haftalık bebeği cam önüne koyup diğer çocuğumla oturup lego oynayabildim mi? Hayır. Yapamadım. Bebeği sol kolumla tutup sağ kolumla lego oynadım. Onlara göre hata olan bu davranış çocukları şımartıp bizi yoruyor….. olabilir mi?

Yine kreşte…. çünkü benim genel gözlem alanım ve bilgi kaynağım kreş, kreşin girişinde avlu gibi bir yer var. Oraya bisiklet, scooter, bebek arabası gibi şeyleri park ediyoruz. Kreşe girmeden hemen önce. Ben her sabah bebek arabasını oraya bırakıyorum. Eğer inci uyuyorsa, uyanmasın diye puset kısmını çıkartıp ikinci kattaki sınıfa kucağımda koca pusetle çıkıyorum. Eğer uyumuyor ise, inciyi kucağıma alıp öyle çıkıyorum. Bu güne kadar 1 kere bile bebeği avluda tek başına bırakmak aklıma seçenek olarak gelmedi. Gel gör ki geçen haftalarda o avlu kısmına girdik , bebek ağlaması var. Bebek arabalarının biri hafif oynuyor yani bebek tepişe tepişe ağlıyor. Hemen atmaca gibi atladım çocuğun üstüne, piiş mişşş yaptım çok da ellemek istemedim annesi gelir ne dokunuyorsun çocuğuma der falan… ayy çocuk nasıl ağlıyor inci’den az büyük bebek yani neticede bir bebek. Baktım piş piş le olmuyor uçarak kreşin içine girdim bir tane öğretmeni buldum dedim ben bebekle kalayım siz annesini bulun falan… 1 dakika sonra öğretmen avluya geldi ve bana şunu dedi “I found baby’s mother, she said just leave the baby it’s ok” Aynen bunu dediler. Yani bebeğin anası bırakın kalsın demiş. İnanamadım dedim ki ağladığını söyledin değil mi? Yes yes dedi gitti. 

Biz o avludan içeriye girerken ipek bile anne bırakmayalım yazık diyordu. Çocuk ağlaya ağlaya durdu orada. 

Tekrar söylüyorum ben yapamam. Bence pek çok Türk anne de yapamaz. Ama edindiğim izlenim, buradaki çocukların -görece- daha uysal olmasının sırrı burada. 

Kreş yolumuzda müstakil bir ev var. Arada sırada sabahları denk geliyoruz. O evden İpek’ten küçük 4 oğlan çocuğu çıkıyor. Dörtlü bebek arabasına koyuyor annesi. 4lü bebek arabasını da ilk defa onlarda gördüm bu arada 🙂 O çocukların her birinin elinde birer havuç, bebek arabasının tutma yerine bağlanmış iki köpek tasması. O kadın sabahları 4 çocuk 2 köpekle dışarı çıkıyor. Çocuklar havuçları tükürsün, ben arabada oturmicam desin, birbirlerini dürtsünler….. yok! En azından benim gördüğüm kadarıyla yok arkadaş. Oyuncak bebek gibi oturuyorlar yerlerine havucu kemire kemire gidiyorlar. Kadın da her seferinde o kadar keyifli o kadar pozitif görünüyor ki mutlaka selam veriyor gülümsüyor. Arkadaşım hiç mi gece uykusuz kalmadın. Bu çocuklar hiç kavga etmedi mi, evden çıkarken kaosun doruklarını görmedin mi? Yok! Hatun mutlu arkadaş. Tek bebekle sabahları suratsız olan benim yuh bana

Yaaaaa bence fark burada. Biz çocuklar için kendimizi yıpratıyoruz. Bir kere anne olunca bir daha varlığımızın %90ını anneliğe, kalan kısmı diğer rollerimize adıyoruz. Ama Alman anne, arkadaşıyla kahve içerken pusette sızlana bebeğini duymazdan gelerek sohbetine devam edebiliyor. O benim, biziz restoranda popomuzun üstüne oturmadan bebek gezdiren, kocayla dönüşümlü yemek yiyen.

Biraz ortasını bulmak lazım sanki…. Ağlamaya bırakmak da başka türlü bir cesaret işi değil mi? Ne dersiniz? 

Güzel bir hafta sonu olsun.

Sevgiler benden size, neşeyle kalın 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s