Bebek-cocuk bakimi

Anne olmadan önce bilseydim…

Anne olmak, eve bir bebeğin gelmesi dehşet büyük bir değişiklik. Keşke 5 yıl önce, anne olmadan bilseydim dediğim şeyleri toparladım, belki anne adaylarına bir faydası olur 🙂

* Hayat değişecek! İlk başta her şey tepetaklak oldu mahvoldu gibi gelecek ama sonra her şey daha iyiye doğru gidecek. Dengeyi bulacaksınız. Zaman içinde her şey oturacak.

* Bebeğiniz hakkında en sağlam uzman sizsiniz. İçgüdülerinize güvenmeyi bırakmayın. Ben İpek’te çok fazla okudum ve çok fazla araştırdım herrrrşeyi kitaplara göre yapmaya çalıştım ama hayır! Doğrusu bu değil. Araştırın okuyun bilgiyi alın ama kopyala yapıştır yapmayın. Bebeğiniz için neyin uygun ve doğru olduğu konusunda içinizden fışkıran sese güvenin.

* Rutininiz olsun. Yeni doğan durumunda değil elbette ama 3. ay civarında bir rutin oluşturmaya başlarsanız, geceler daha iyi bir uykuyla geçer.

*Yardım istemekten çekinmeyin. Yardım istemek sizi kötü veya yetersiz bir anne yapmaz. Uzun bir yürüyüş, uzun bir banyo, kuaföre gitmek…. size kendinizi ne iyi hissettirecekse onu yapmak için aileden, arkadaşlardan, birinden yardım istemekten çekinmeyin. Sizi gergin sinir küpüne dönmekten ne kurtaracaksa onu yapmak için zaman yaratın

*Süpermen olmaya çalışmayın. Hepsi bir arada olmuyor kimse de herşeyi bir arada harika yapamıyor. Yapmayın da zaten. ev işi bekleyebilir. Akşama makarna yiyebilirsiniz. Dün de makarna yemiş olabilirsiniz. Önemli değil. Eşiniz de yorgunluktan canı çıkmış bir eş görmektense 10 gün makarna yemeyi tercih eder. Gerçekten.

*Acil durum planınız olsun. Yani bir burun spreyi, burun aspiratörü, ateş düşürücü, biberon ve mama gibi şeyleriniz bebek gelmeden hazır olsun. Hastalık da olabilir, emzirme sorunları da. Eğer emzirmek çok acı verici boyutlara gelirse, sütü sağarak veya mama vererek vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

* Babayı devre dışı bırakmayın. Babalar, bebek doğduğunda şaşkın oluyorlar ve adaptasyonları biraz zaman alıyor. Size nasıl yardımcı olacakları konusunda da şaşkın ve çekingen oluyorlar çünkü gerçekten ne yapacaklarını bilmiyorlar. Siz eşinizi oyuna dahil edin. Bebek car car ağlarken değil, tok uyanık ve neşeli olduğu zamanlarda onları baş başa bırakın. Zamanla baba da çömezliğini atacak ve git gide daha çok dahil olmaya başlayacak.

*En önemlisi, her anın tadını çıkarın. Bebekler çok hızlı büyüyorlar. Bazen saatler hiç geçmiyor ama inanın günler haftalar çok çok hızlı geçiyor. Bol bol öpüşüp koklaşın

Kocaman kocaman sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s