Bebek-cocuk bakimi, Miniklerle gezme 👣

Bir emzirme hikayesi…

img_1-7-ekim-emzirme-haftasi_2

Şöyle bir hikaye aktarayım size

Yeni Zelanda’dan bizim gibi expat olarak Almanya’ya gelmiş bir aile var. Bebekleri oluyor. Taze anne bebeğini alıp çarşıya gidiyor ve bir meydanda oturup bebeğini emzirmeye başlıyor. Derken yanına genç bir kız geliyor. Bir cafe’de çalıştığı belli, önünde önlük ve yakasında isimlik var. Kızın elinde iki tane karton bardak var. Kadının yanına bankın üzerine bardakları bırakıyor ve size kahve getirdim, kafeinsiz deyip gülümseyerek çekip gidiyor. Kadın kızın arkasından baktığında az ötede bir cafe’ye girdiğini görüyor. Bardakların birinde kahve diğerinde ise su var 🙂

Aynı kadın birkaç ay sonra ülkesine gidiyor. Yine bir çarşı gezisinde yine sokakta oturup bebeğini emzirmeye başlıyor. Yanına bir kadın geliyor. Utana sıkıla az ötedeki terzi dükkanını gösteriyor ve içeride erkek olmadığını, isterse orada emzirebileceğini söylüyor. Anne rahatsız oluyor ve sanki yanlış bir şey yapıyormuş hissine kapıldığı için bebeğini toparlayıp evine dönüyor.

Bu hikayeyi taze annenin ağzından dinledim. Ben de iki defa markette bir kolunda bebeğini emzirirken diğer koluyla market arabası iten anne gördüm. O kadar rahatlardı ki bu rahatlık bana da rahatlık verdi.

Ben yine de emzirme örtüsü kullanıyorum. O derece rahat hissetmiyorum kendimi ama emzirme konusunda gittiğim her yerde gayet özgür hissediyorum. Bebeğimin ihtiyacına göre bir banka, cafe’ye, parka çöker emziririm. Yeter ki süt olsun 🙂

İlk bebeğimde de İstanbul’dayken yine rahattım. Eşim aslında bu konuda çok rahattı. Ama yine de tek kolla bebek emzirip tek kolla market arabası itecek derecede değildim. Zaten tek kolla emziremiyorum 🙂 O zamanlarla ilgili detaylı yazımı burada bulabilirsiniz.

Emzirmek, gebelik kadar emek isteyen bir şey. Evet çok doğal bir şey ama süreç zor. Tabii bu da kadından kadına değişir. Bebeği için en iyisini yapmaya çalışan bir kadının bir de utanma/çekinme/evden çıkamamak gibi dertleri olmamalı. Unutmayın! Siz emzirirken size rahatsız edici bakış atan biri ile karşılaşırsanız, genel hükümlerden taciz nedeniyle şikayetçi olabilirsiniz.

Emzirmek kesinlikle anne-bebeğinin bağlarını güçlendiren bir şey. Tadını çıkarın ve emzirebildiğiniz kadar emzirin 🙂

Sevgiler, neşeyle kalın 🙂

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s