Bebek-cocuk bakimi, Gurbetçi Anne

Kreşte 3. Hafta

Kreşte 3. haftadayız ve ben oryantasyon döneminden kurtulmuş durumdayım.

İpek hala tam güne geçmedi hala kısa süreli kalıyor ama ben orada beklemekten kurtuldum.

Doğal olarak iletişim sorunları yaşamakta. Anlamadığı her şeye kafa salladığı için geçen gün ikinci tabak yemeği yemek zorunda kalmış mesela.

Diğer taraftan dil konusunda hızzzzla ilerlemekte. Şuan hayati ihtiyaçları konusunda öğretmeniyle iletişim kurabiliyor. Tuvalete gideceğini… su içemeye gideceğini… uykusu geldiğini oynamak istediğini/istemediğini acıktığını XXXX arkadaşının nerede olduğunu annesini istediğini vs vs…. bunları söyleyebiliyor 🙂

Bazı şeyleri de anlıyor ama ne söylediklerini söyleyemiyor. Örneğin bu kolyeyi eve götürebilirim diyor. Öyle mi nasıl söylediler onu diyorsun bilmiyorum diyor. Öğertmenine soruyorum evet kolyeyi evine götürebileceğini söyledim diyor. Adım adım ilerliyor ama son birkaç gündür uykuya gidiyor. Öğretmeni dil konusunda kafasının çok yorulduğunu bu sebeple uykuya ihtiyacı olabileceğini söyledi ama ben bunun dil konusunda zorlanmadan bir kaçış olup olamayacağını sorgulamaktayım. Akşam uykularını daha erkene çektik. Bakalım uyku durumu nasıl gidecek!

3. haftada durumlarımız böyle. Umarım iyileşerek devam eder. En önemli şey onun mutlu olması. Eve bebek geldi beni istemediğim halde buraya gönderiyorlar gibi bir algı oluşması benim için en korkunç senaryo. Ama şuan için iyi gibi. Sabahları benden ayrılırken mızıldanıyor ama öğlen almaya gittiğimde de eve gitmek istemediğini söylüyor.

Bu arada komik bir şey de ekleyeyim. Doğa isminde Türk bir arkadaşı var ve sıkı fıkı oynuyorlar. Doğa Almanca’yı anadili gibi konuşuyor ve İpek de Doğa ile iletişimini Almanca kurmaya çalışıyor çünkü ikisi birbirinin Türk olduğunu bilmiyor 😀 Çünkü biz kreşe dil konusunda kaçabileceği birilerinin olmasını istemediğimizi söyledik. Esasında aşçıları Türk. Yani ters bir şey bir kaza vs olsa devreye girip onunla konuşabilecek biri var ama o konfor alanını günlük olarak yaratmak istemedik. Dolayısıyla kimse ona Doğa ile Türkçe oynayabileceğini söylemedi. Çok şekerler 🙂

Sevgiler, neşeyle kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s