Çalışan anne, Gurbetçi Anne

Çalışan oryantasyon annesi ne yapıyor?

Bir önceki yazımın devamı mı desem ne desem… çalışıyorsanız ve çocuğunuz kreşin oryantasyonu kapsamında sizi 3 hafta kitleyecekse ne yapıyorsunuz?

Bizim ekipte ikiz oğlanlar var. Bu oryantasyon olayı için anne-baba 3 hafta süre ayıramayacağından, Tayland’dan dedeleri gelmiş 🙂 Yani af yok. Birinin mutlaka gelmesi gerekiyor

Genel olarak Almanlar okul/kreşte ebeveynlere karşı daha sert. Yani Türkiye’de çalışan anneler için kolaylık sağlanırdı Almanya’da öyle bir yaklaşım yok. Neyse o! Senin için ne tarih değiştirirler ne de bir şeyden seni muaf tutarlar.

Örneğin bizim kreş, 24-25-26’sında tatil. Neden tatil olduğunu bilmiyorum ama çalışıyor olsaydım çocuğuma kim bakardı?Bir de bu özel kreş. Özel kreşler daha bir ebeveyn friendly olmalı aslında değil mi? Ama öyle değil burada işte…

Yaaaa….. yıllarca bu blogda çalışan anne olmanın zorluklarını yazdım da yazdım ama Almanya’da işler daha zor-muş. Fakat şöyle bir gerçek de var çalışma saatleri ve şartları Türkiye’deki kadar öldürücü değil, izin almak ise daha kolay.

Son iş yerimde hastalıktan sesim tamamen kısıkken, öğleden sonrası için izin istediğimde, yöneticim kişisinin nasılsa öğleden sonra izinlisin diyerek beni yemeğe çıkartmaması, gitmeden şunu da hallet bunu da bitir diye diye saatin 14:30 olması, çıktıktan 10dk sonra beni araması ve sadece aptal bir çıktı için 10 dk kat ettiğim yolu sağanak yağmurda geri dönmem ve çıktıyı vermemle (mail atmıştım kendisi de çıkartabilirdi) saatin 15:00 olması geldi aklıma. Almanya’da böyle bir hadise im-kan-sız!

Gece gece kötü anılar geldi şimdi bi sinir geldi bana

1 sene içinde neler değişti hayatımda…

Hadi iyi geceler, güzel bir hafta olsun

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s