Bebek-cocuk bakimi

Kreşin ilk günleri

Eveeeeetttt kreşteki ilk haftamızı tamamladık

Kreş bulmak için ne kadar çok uğraştığımı biliyorsunuz. Tüm çabamın meyvesi olarak eve 800mt uzaklıkta bir kreşe İpek kızımı yazdırmayı başardım. Bu arada deli gibi sırasını beklediğim kreş de devlet mevlet değil bildiğin özel kreş. Neyse dil öğrensin de varsın özel olsun!

Bu pazartesi İpek kızım kreşe başladı. Kreş başlamadan önce yaklaşık 3 hafta (çocuğun durumuna göre) sürecek bir oryantasyondan geçeceğimizi biliyordum.

Oryantasyon dediğim aslında alıştırma süreci. Peki bunu nasıl yaptılar?

Yeni başlayan çocukları 4’erli gruplara böldüler.  Her grup ayrı bir odada takılıyor. Odalar tğm çocukların oynadığı ortak alana açılıyor. ilk 3 gün anne-çocuklar-öğretmenler olarak birlikte oyunlar oynadık ve faaliyet yaptık. Her gün 3 saat o kadar! Böylece çocuklar yeni ortama yumuşak bir geçiş ve alışma süreci yaşadı. Perşembe günü anneler sınıftan ayrılıp ayrı bir odaya geçti. Çocuklar bizim orada olduğumuzu biliyordu ikna ederek ayrıldık. Şurada duracağız dedik öpüştük ayrıldık. Cuma da böyle oldu.

Haftaya inşallah eve gidebileceğiz. Benim için biraz zor oluyor. İnci 1 aylık. . Beslemek bez değiştirmek uyutmak ayrı bir sorun. Hijyen ayrı bir sorun. Çocuk aşısız ve kocaman çocuklar bile kreşe başladığında hastalanıyor bilirsiniz. Aklım çıkıyor mikrop kapacak ter bir şey olacak diye

Umarım önümüzdeki hafta da güzelce bye bye diyerek ayrılır da bu süreci 3 haftaya uzatmadan bitiririz. Onun yumuşak yumuşak alışması çok önemli evet ama gerçekten benim için gidip orada beklemek çok yorucu. Tek başıma olsam dert değil de bebekle zor.

Oryantasyon annelerinden birinin de 1 haftalık bebeği var. O perşembe günü katıldı aramıza. Onun için daha zor diye düşünürken, kendisinin hiç hijyen mikrop vs endişelerinin olmadığını öğrendim ve sustum. 1 haftalık bebekle kreşte beklemek daha zor hakikaten.

Durumlar böyle

Güzel bir hafta sonu diliyorum

Neşeyle kalın

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s