Bebek-cocuk bakimi, Gurbetçi Anne

Sonunda… ilk gebelik muayenesi

Sonunda beklenen günü karşıladım 🙂 Kadın doğum muayeneme gittim.

Gitmeden önce randevu aşamasında bana şunu demişlerdi “kendiniz için büyük bir havlu getirin”büyük havlumu ve malum dosyamı çantama attım arabaya atladım gittim.

Malum dosyamı hatırlamak için : tık tık

Yolu bulurum-bulmam, bulsam da park yeri bulurum-bulamam, park ederim de nasıl ödeyeceğimi anlarım -anlamam ikilemlerinde evden çıktığım için yarım saat erken vardım. Elimde gururla taşıdığım dosyam, havlum, kolumda 5 yaş bebesi girdik muayeneye.

İstanbul’da yapılan herrrrr türlü testi baştan yaptılar. Önce idrar aldılar, sonra NST’ye bağladılar. Malum havluyu NST için uzandığım koltukta kullandım. O sırada doktor geldi tanıştık herşey yolunda mı, gebelik sorunları yaşıyor muyum gibi sorular sordu. Muayeneden ziyade muhabbet amaçlı sordu. Sonra kan aldılar. Boy-kilo kontrolü, ameliyat geçirdin mi gibi klasik sorular….Sonra muayene oldum. Simir testi yapmak istedi. Ben zaten İstanbul’da yılda 1 kere yaptırıyorum dedim ve de planım aralıkta yaptırmaktı ama hayır ben yine de yapacağım dedi. İyi peki dedim ne deseydim!

Bebeği ölçtü biçti vs vs….

İşin özeti elimdeki dosyaya, içindeki detaylı ultrason CD’sine, raporlara, ultrason verilerine…. hiçbir şeye bakmadı. Beni sanki 30uncu haftada ilk defa doktor görmüş biri gibi değerlendirdi. Zavallı dosyam yine sakil sakil kaldı elimde 🙂

Şu yazımda anlattığım sisteme ilave olarak bir takım bilgiler edindim. Hastaneye kayıt olmam gerekiyor mu dedim, hiçbir yere kayıt olmak zorunda değilsin sadece mutterpass dedikleri bir kitapçık var senin sağlığınla ilgili gerekli her bilgiyi içinde barındırıyor. O mutterpass’ı yanında tut dedi. Zaten seninle bir doğum planı yapacağız, gitmeden önce arasan iyi olur bazen hastaneler dolu oluyor dedi ben şok!

Yine kafa karışıklığı.

Doğum planı yapma aşamasına geldiğimizde doktorla, onu da yazarım. Ama biran önce kendini hastaneye atmak istediğin, doğumun başladığı durumda telefonda X hastane Y hastaneyi aramak hoş bir şey değil… Bence sadece tedbir amaçlı böyle bir “plan” yapılıyor da olabilir…. umarım

Bir de benim arabam şurdaki FIAT, geldiğinde hep onun arkasına park edebilirsin relax dedi. Sağ olsun 🙂

Mutlu haftalar herkese, kocaman sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s