Bebek-cocuk bakimi, Gurbetçi Anne

Çemkirttiler beni Stuttgart sokaklarında

Evet çemkirdim ama bi sor neden?

Anlatıyorum

Bizim bir tercüme işimiz vardı bu aralar en sık görüştüğüm kankam Epi Gül ile bindik trene gittik Stuttgart merkeze. Önce iş tabii ki işimizi hallettik sonra dedik kız! Trene kaç euro para verdik gezelim azıcık başımızda koca yok mağazalarda hadi hadi hadi diye peşinden gelen yok…. Neyse efendim Türk kadınıyız biz kahvaltıdan yeni kalmış olmamıza rağmen bi içimiz kıyıldı tabi oturduk cafe’nin tekine. Aaaaaa free wifi diyor camında ayyy kız ipek bir şeyler daha söyleyelim kendimize dedim hemen kalkmayalım.

Bizim İpek pek eli açık pek gözü tok ha-za istanbul hanfendisi bir şahsiyettir. Elindeki bretzel’i güvercinlerle paylaşmak istedi. Onlar da Allahın verdiği bir can Edacığım masumlar gözümün içine bakarken nasıl boğazımdan geçsin dedi.

Sohbetin dibine vurduk ahbabımla. O anlatıyor ben gülüyorum ben anlatıyorum o gülüyor. Onda tabi her zamanki gibi “”yemek” eyleminden ziyade “konuşma” eylemi aktif. Olsun sorun yok yeter ki güvercinler doysun.

Aaaa AAAAA…. Yan masadan izbandut gibi bir adam, ben diyeyim 40 sen de 50’li yaşlarında, kalktı yerinden benim İpek arkadaşıma doğru koca cüssesiyle eğilip bıdı bıdı kızgın sesle Almanca bir şeyler söylüyor.

Benim tepem bir attı

“Sir, sir excuse me sir” dedim (assssla hanımlığımı elden bırakmam) “We dont understand German” dedim. Adam adaaaammm anlamıyoruz seni dedim.

Adam o koca cüsseyi bana çevirdi bu sefer aynı piiiissss edepsiz ses tonuyla “it’s not allowed to feed the birds in Stutgart” dedi. Bu memlekette kuşları beslemek yassah abla dedi.

“Ok we just got here and we did not know that. But anyhow, you can not talk to my child with that voice” dedim. Adam adaaaam yeni geldik buraya bilmiyoz herhalde ama nolursa olsun çocuğumla bu sesle konuşamazsın dedim.

Bu benim çemkirik sesime bozuldu. Bozulsun! Böyle çenesini böğrüne dayayıp gıdısını şişire şişire iki elini teslim olur şekilde yukarı kaldırıp “ok ok” dedi. Diyecek tabi sen ne hakla benim çocuğuma direkt olarak gidip bir de yüksek sesle uyarıyorsun, senin muhatabın 5 yaşında bebe mi!

Yerine geçerken “but dont feed the birds” demez mi tekrar. Arkadaş niye uzatıyon anlaştık işte uza git masana.

Banaaaaa, banaaaa lafı uzatmak haaaa laf öyle değil böyle uzatılır dedim ve aynen şunu dedim

“We wont! But like I said no matter the situation, you may never talk to a child- any child with that voice, if you have a problem talk to the parents” dedim

Beslemeyeceğiz ama söylediğim gibi konu ne olursa olsun bir çocukla herhangi bir çocukla o şekilde konuşamazsın, derdin varsa ebeveynle konuş dedim.

İyi demişim dimi

Adam olsaydı kibar kibar uyarsaydı sebebini de sorardım ama elbette ki sormadım.

Çemkirttiler beni ama sorarım size çemkirmeyemiydim!

Bu da böyle bir anım olarak bir köşede kalsın barim 🙂

Mutlu bayramlar herkese, kocaman sevgiler

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s