Bebek-cocuk bakimi, Okuyan anne

Dadı Connie ile tanışalım

nanny_book_portrait_duo1a
Aslında ünlü olmuş,ünlüler tarafından şişirilmiş olaylara ve kişilere karşı ekstra mesafeli bir duruşum olur. PR çalışmalarının burnumuza soktuğu kişiler özellikle… Uzatmayacağım, çok ünlenmiş biri = harika bir uzman demek değil. Aksi de değil tabi ki!
Nanny Connie son dönemde Jessica Alba, Matt Damon, Justin Timberlake, Emily Blunt, Brooke Shields gibi ünlülerin evlerinde dadılık yapmış olmakla tanındı. Hamileliğimin başlarında sık sık karşıma çıkıyordu. Video’larını izledim. Bir video’sunda şunu söylüyordu ” ben sana kafein alamazsın diyecek tipte bir insan değilim, tabii ki istiyorsan kafein al ama sabahtan al ki akşam bebeğini uyutacağın zamana kadar kafeinin etkisi sütünden çoktan geçmiş olsun. Ayrıca tatlım bak sana söylüyorum, çocuğun büyüdüğünde çoooook daha fazla kafeine ihtiyacın olacak”
Bu video’daki konuşması bakışı enerjisi beni yakaladı. Etrafımda böyle şeker bir destek elemanı olsa eminim lohusalık dönemini daha rahat atlatırdım diye de düşündüm. Sonrasında biz taşınma telaşlarına dalmışken ben zaten hamileliğimi unuttum. Buraya gelince baktım amazonda kitabı var bir de Almanya ücretsiz kargoda. Aldım gitti kitabı.
Kitap daha ziyade tamamen tecrübesiz annelere yönelik. Aslında tabii ki de öyle yazması lazım değil mi ama bazı yerlerde okurken “e herhalde” dediğim oldu. Bir de Amerikan kültürüne yönelik yazılmış elbette. Örneğin bebek doğmadan önce evin içinde ayakkabı ile dolaşmamaya alışmanın önemini uzuuun uzun anlatmış. Bu konu biz Türk anaları için “aksi düşünülemez” bir konu. Bir de şunu öğrendim Avrupa Birliği’nde Amerika’ya göre bebek mamaları için standartlar çok daha sıkıymış. Hatta Amerikalı olup da Avrupa ülkelerinden bebek maması getirten analar oldukça çokmuş. Bu noktada içinizi rahatlatayım Almanya raflarında da Aptamil var 🙂 Ama Türkiye’deki diğer mama markalarını görmedim. Neyse konu dağılmasın. Ben, taze anne olarak değil de ilk defa duyduğum şeyleri biraz toparlayayım;
Bebeğe sürmek için de kendi göğüs ucu yaralarınız için de Shea yağını tek geçiyor. Kitabın başından sonuna kadar ara ara shea butter öne çıkıyor. Ben ne yaptım? Emzirme yaralarından çok korktuğum için (ilkinden tecrübeyle) organik shea yağı aradım. Burada bulamadım amazondan sipariş ettim. Banyodan sonra azıcık bir shea yağını avucunuzda gezdirip bebişe masaj yapın diyor. Özellikle ilk zamanlarda bebeğin cildi ve soyulmaya – kurumaya yatkınken yağın kullanımını öneriyor
Bizdeki genel görüşten farklı olarak 1. günden itibaren gaz damlası (gaz ilacı) nı kullanmayı öneriyor. Hatta hastane çantasına, bebek çantasına koymanızı söylüyor. Hatta ve hatta emzirme/beslemeden önce gaz ilacını verin diyor. Yine de fikrim, doğum doktoruna sormadan, bir kaynaktan okuduk diye çocuğu ilaca boğmayalım bence.
Mutlaka emzirme başlangıç ve bitiş saatlerini not alın diyor
Hijyen ile alakalı şeyleri es geçiyorum biz Amerikalı analara bin basarız bu anlamda
Hah! Mesela bebek alışverişinde abartmayın diyor özetle. En önemli şeyin ten tene göz göze iletişim olduğunu, o süslü şeylerin gereksiz olduğunu falan anlatıyor.
Aldığınız bir bebek ürününde anne olarak kendi konforunuzu da bebek kadar ön planda tutun diyor.
Alt değiştirme ünitsinin bel sağlığımız açısından önemini uzun uzun anlatmış ama bana hala gereksiz gelen bir şey.
Sezeryanlı anaları eziklemeyin en az normal doğum kadar zor birşey sezeryan diyor. Demek ki Amerikada’da ben normal doğurdum tanrıçayım kafasıyla dolaşanlar var. Saçmalık!!!
Bebeğe hazılık, hastane çantası, bebek bakım çantası gibi akonulkarda da öneriler veriyor.
Plasenta yı yemek-saklamak gibi konulara da girmiş ben girmiyorum.
Özetle kitabın özünde bize şunu veriyor. Yardım istemekten korkmayın, çekinmeyin, dinlenmekten çekinmeyin, parfüme bulanmış birine bebeği vermemekten çekinmeyin. Birlikte çalıştığım anneler arasında gece iyi bir uyku çektiği için kendini suçlu hissedenleri gördüm bunu kendinize yapmayın diyor. Emzirirken “diyet” kelimesini hayatınızdan çıkarın diyor. Mutlu olun, yeni ebeveyler panik ve gergin oluyorlar, hata yapmaktan korkuyorlar, siz öyle olmayın diyor. Sakinleşin ve içgüdülerinizi dinleyin diyor.
Ayrıca sayfalaaaarrrrrca dadı tutmanın öneminden bahsediyor ki herkesin ev koşulları, maddi durumu farklı. Ama bir dadı olarak kendi sektörüne katkıda bulunmaya çalışacak elbette. Ayrıca herşeyi geçtim. Geçen şu expat analarıyla buluşunca konusu geçti de Almanya’da bakıcı tutmak için de uzuuuun bekleme listeleri varmış insanlar hamile olduklarını öğrendiklerinde sıraya yazılıyormuş. Devlet vermiyor arkadaş parasını çıkarıp verdiğin bakıcıdan bahsediyoruz!
Kitap kolay okunan eğlenceli bir kitaptı. Bazı yerlerinde “şimdi beni dinle ve beni çok iyi dinle” diye başlıyordu. Samimi şeker bir kadın o belli. Ben keyif aldım kitaptan. Doğumu beklemiyor olsam çevirisi için yayınevine yazmayı bile düşünürdüm. Türkçe kaynaklara eklensin isterim.
Kitap hakkında görüşlerim böyle. Daha atladığım pek çok nokta vardır eminim de…. o kadar da kadının emeğini baltalamamak lazım.
Amazondan sipariş verebilirsiniz. İngilizce okuyabiliyorsanız ve ilk defa anne olacaksanız çok daha fazla fayda görürsünüz.
Sevgiler, neşeyle kalın
Burası yağmurlu ve 17 derece, siz yaz güneşinizin tadınız çıkarın 🙂

Reklamlar

“Dadı Connie ile tanışalım” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s