Gurbetçi Anne

Almanya’da kreş bul(ama)mak!

Hani Almanlar pek doğurmuyordu hani çocuklar için imkanlar eşsizdi!

Taşınmadan önce bizi uyardılar,şimdiden kreş aramaya başlayın dediler. Ben de şöyle yaptım. Evimize karar verdikten sonra google map’i açtım ve evin 1 km etrafındaki kreşleri süzdüm. Hepsinin web sitesine girdim ve tek tek mail yazdım. Kiminden yanıt geldikiminden gelmedi. Ama gelen yanıtlar hep aynıydı. Yer yok.

Derken taşındık…. Bu noktadan sonra stuttgart özelinde konuşabileceğim çünkü diğer şehirler hkk fikrim yok. Stuttgart belediyesinin bir web sitesi var. Linkini şuraya bağlıyorum belki birinin işine yarar. Bu web sitesi üzerinden kayıt olup çocuğunuzu evinize yakın kreşlere bekleme listesine yazdırıyorsunuz. Bunu yaptım. Bunun paralelinde sokak sokak evin civarındaki kreşleri ziyaret edip “doluyuz” yanıtını alacağımı bile bile sordum. Ve hep ekledim “bana verebileceğiniz herhangi bir tavsiye çok faydalı olacak” Kimisi kreşin sınırlarından içeri dahi almadı, kimisi odasına davet etti ve bana tek tek sistemi anlattı. Tabii yanlış yönlendirildiğimiz de oldu. Mesela bir kreşin müdürü bizi trenle 15-20 dk uzaklıktaki bir merkeze yönlendirdi. Belediyeye ait bir yer. Burada aile ve çocuk sorunlarına çözüm buluyorlar orası size yardımcı olur dedi. Bindik trene gittik epicikle. Meğerse orası daha ziyade ergen ve ailelerinin sorunları üzerine rehabilitasyona yönlendiren bir merkezmiş. Böylece yarım günümüzü boşuna harcadığımız zamanlar da oldu.

Benim en büyük derdim, İpek hanım bu sene kreşe yazılamazsa, yani dil öğrenemezse seneye ilkokula başlayacak. İşte almancayı sözkmeden ilkokula başlaması bizim için en kötü senaryo. Bu sebeple kreş arayışıma paralel olarak evin civarındaki bale ve jimnastik kurslarını da kovaladım. Şaka gibi ama onlarda da bekleme listesine girdik.

Sonra sohbet ettiğimiz bir Alman kulağımıza şunu fısıldadı, 3 yaşından sonra eğitim sizin için bu ülkede HAK. Belediyeye gidin, durumunuzu anlatın, sizi bir yere yerleştirmek zorundalar. Allllaaah aldım ben gazı gittim belediyeye. Dünya tatlısı bir Alman teyzeye anlattım da anlattım. Bebek gelmeden kreş bulup alıştırmak gerekiyor çünkü onun hayatında okul+kardeş şeklinde iki büyük değişikliği bir arada istemiyorum dedim. Almanca öğrenmeyi çok istiyorum ama onu kreşe yollamadan kursa gidemem dedim. İlkokul gerçeğini söyledim. Dört bir koldan anlattım da anlattım.

Ne oldu? Evin nispeten yakınında 3 kreş seçeneği bulduk. Bir takım formlar doldurdum. Bir takımm formları babamız iş yerinden aldı. Onları kargoladık falan filan…. En kötü haziran sonuna kadar size posta ile haber vereceğiz dedi. Hergün posta kutusuna bakıyoruz henüz bir şey gelmedi.

Bu dönemi gözümde bitirdim de artık…. eylülde yani yeni dönemde bir yere yerleşmesini istiyorum. Dil konusu çok önemli… Umarım bir gelişme olur da yazarım.

Yaaaa işte Almanya Almanya….. iyisin hoşsun da uzzzzuuuuun bekleme listelerini napacağız?

 

Sevgiler, neşeyle kalın

Reklamlar

“Almanya’da kreş bul(ama)mak!” için 2 yorum

  1. Merhabalar eda hanım ben de Fransa da yaşıyorum. Burada kreş bulmak da okul bulmak da gerçekten zor bir durum . Ben burada yaşadığım halde bir senedir 2 yaşından beri oğluma yer bulamadım .Size bir fikir olarak oyun yerleri var burada ipek i de öyle yerlere götürebilirsiniz. Birde ipek 5 yasında korkmayın çok çabuk öğrenir almancayı birde gerçekten dil bilmeyenlere özel ilgileniyorlar. Sizi severek takip ediyorum allah YARDIMCINIZ olsun hamilelik yeni ülke zor bir durum kendinize dikkat edin

    Beğen

    1. Merhaba esra. Sen bir senede yeni düzenini çoktan oturtmuşsundur ne güzel. Oyun yerlerini araştırayım, çok sağol. Kocaman öpüyorum seni. Sana da kolaylıklar dilerim sevgiler 💐

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s