Bebek-cocuk bakimi

Influenza’yı nasıl yendik?

2017’nin son haftalarında başladı, 2018’in şu günü de dahil olmak üzere bu sağlık sorunları yakamızı bırakmadı. Daha çok benim üzerimdeydi kara bulutlar ama bir 3 hafta kadar önce, İhsan’a dedim ki “ay ihsan dedim çocuk iki yıldır ateş nedir bilmiyor valla ne güzel” dedim! Dedim! Ah demeyeydim! Ah dilimi ısırsaydım! İki hafta önce cumartesi gecesi yanımıza geldi kafası yanıyor, hemen ölçtük 38! İlaca abanmadık tabi duşa soktuk çocuk bizden nefret etti. Gecenin üçünde komşular da bir nefret etmiştir tabi, banyoda ciyaklayan bir çocukla…. neyse…

Sonra biz ateşli bebemizi eve yakın bir hastaneye götürdük -hata-  bildiğin, güvendiğin hastane/doktordan şaşmayacaksın

Ben sandım ki basit bir şey vardır yani doktor bir baksın falan…. Bir idrar tahlili yaptı, enfeksiyon atlatmış ama atlatmış dedi yolladı bizi.

O gece! O gece çocuk tirtir titriyor, soğuk terler döküyor, ateşini calpol ile bile 37’nin altına indiremiyoruz. Duşa sokuyoruz çocuk hayatından bezdi. Ateşi öyle böyle kontrol altında tuttuk, sabah ilk iş yine aynı hastaneye götürdüm. Dedim ki kanına sümüğüne ne varsa bakın, bu çocuktaki ateş normal bir şey değil. Ay ben kan tahlili yaptırmaya ikna edemedim ya doktoru. Ay kadını gırtlaklayacam öyle bir sinir var üstümde uykum da var zaten. Bir ebeveyn çocuğuna kan tahlili yaptırmak istiyor bunu neden yaptıramıyor acaba? Neyse uzatmıyorum. Ben de test sonuçları çıksın koşa koşa ASM’ye gideceğim zaten kafamı öyle setledim. Zorla istediğim influenza testi B tip pozitif çıktı. Doktora dedim ki keşke bu testleri dün yapsaydık da bu çocuk bu kadar acı çekmeseydi dimi dedim. Bön bön baktı suratıma. Bir de asıl bombaya gel. Bana diyor ki bu influenza’nın bir tane ilacı var. Bu çok ağır bir ilaç, ishal ve bulantı yapar. Bunları engellemek için de bu ve bu ilaçları alacak. He he dedim kadına bir laf etsem kendimi durduramayacağım biliyorum. Aldım raporları elinden çıktım gittim odasından doğğğğru bastım gittim Gebze’ye Anadolu Sağlık Merkezi’ne. Size yemin ediyorum kapısından girince daha kendimi “iyi olacağız” hissinde buluyorum. Acilden giriş yaptım durumu anlattım. Hemen aradan çocuk doktoruna muayenemizi ayarladılar. Doktorumuz dedi ki no panik! Influenza evet kötü bir hastalık ama bu bildiğimiz gribin bir türü. Üstelik siz zor kısmını atlatmışsınız. Üstelik bu çocuk iki yıldır hiç hasta olmamış ilaç kullanmamış bu çocuk virüsle kendisi büyük oranda savaşmışken bu kadar ağır bir ilacı vermek doğru mu? Falan falan falan…. Hep mantık, serinlik, anneyi sakinleştirme. Adını vermek istemiyorum şimdi ama basit yani basit bir grip ilacına başladık. O gece biraz daha rahatlamıştı zaten. 3 gün sonra kontrole gittik. Hafta sonu da İzmir’e gidecektik. İzmir’e gidebilir miyiz doktor bey dedim rahat rahat gidersiniz beslenmenize dikkat edin dedi. Gülücüklerle çıktık.

Tüm medikal süreç bir yana, evde yaptıklarımı anlatayım size.

  • Hergün nevresim değiştirdim
  • Bir defa kullandığı bardağı ikinci defa çocuğa vermedim, başkasına da kullandırmadım tabi
  • Şekerli, gıda olmayan yiyecek maddelerinden uzak tuttum
  • Evi sabit 23 derecede tuttum.
  • Odaların her birini yarımşar saat havalandırdım.
  • İpek’in havlusunu bizden ayrı tuttum ve hergün değiştirdim.
  • Burnunu-gözünü sildiğim peçeteleri ikinci defa kullanmadım, ortada dahi tutmadım hemen çöpe attım
  • Çocuğu başka çocuklarla buluşturmadım, kreşe göndermedim, eve de kimseyi kabul etmedim.
  • Bol su, hep su, limonlu su içirdim bol bol

Çok şükür ki atlattık. Ondan sonra şimdi bu haftayı da ben hasta geçirdim. Beta, influena, boğaz kültürü birsürü test yapıldı bana, hastaneye gider gitmez. Çünkü yapılması gereken bu! Neyse…. benimki yorgunluk falan filan…. üffff sıkıldım artık zaten kendimden kendim bile…. lenf bezlerim şişmiş benim. Geçecek o da geçecek bir şey yok.

İşte böyleeeeee

Harika bir hafta sonu diliyorum size, hayatımda ilk defa kaburga pişiriyorum bu akşama. Totalde 5 saat kısık kısık pişeceği için şuanda pişmekte kendisi. Durumu nedir çok merak ediyorum ama hayalime şöyle lime lime lokum ötesi olmuş bir et var…. göriciiiizzzzz, yazarım haftaya

Reklamlar

“Influenza’yı nasıl yendik?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s