Bebek-cocuk bakimi

Çocuğun makyaj özentiliğini kuruttum-gibi

Ben, çocukların oje ve makyaj olayına sıcak bakmayan biriyim. Herkesin fikri farklıdır ama benim “kız annesi” profilim böyle. Bakış açımın bu yönde olmasına sebep olan faktör ise çocukların ayna karşısında kendilerinde gördükleri güzellik anlayışı ve psikolojik nedenler. Biraz daha detaylı okumak isterseniz şuraya link bağlıyorum. Göz atabilirsiniz.

Benim zilli 5 yaşına yaklaşmakta. Onun açısından bakarsanız annesi makyaj yapan bir kadın. Tabii ki her çocuk gibi beni makyaj yaparken izlemeye bayılıyor ve merak ediyor ve de özeniyor. Ama makyajın yetişkinlere uygun bir şey olduğunu anlatmak gerektiğine inandım her zaman. Hiç kırmızı ruj sürüp aynadaki aksini ona göstermedim. Buna özendirmedim ama çok da baskılamadım. Onun cildi için makyaj malzemelerinin zararlı olduğunu anlattım. Neden insanların yetişkin olduktan sonra makyaj yaptıklarını basitçe açıklamaya çalıştım.

Başardım mı? Belli ki hayır

Çünkü geçenlerde son dönem modası olarak tasını tarağını toplayıp hafta sonunu babannesinde geçirmek istedi. Tabi babanneye gidince ne oluyor? Bir dediği iki olmuyor, geziyor, şımarıyor, oyuncak aldırıyor falan filan.

Babanneyle oyuncakçıya gittiğinde çocuklar için olan makyaj setlerinden aldırmış kendisine. Benimle birlikte olsa, böyle bir şeyi teklif dahi edemeyeceğini bilir ama babanneye nazı geçiyor tabii…. Çakal…. Aldırdığı şöyle bir şey

20180213_140122

Pek başarılı bir pigmentasyonu yok fakat önemli olan bu değil. Aldı bunu başladı, kreşe giderken süreceğim, biraz süreyim öyle oynayayım falan demeye….

Hııımmmm dedim tamam. Bu işe el atmam lazım. Bak dedim cici kız şeker kız, bu makyaj malzemesi çocuklar için olsa bile senin cildin için zararlı. İyi bir şey değil. Tabii ki de ikna olmadı. Önce bana yapmak istedi. İzin verdim. Gerçekten soloist gibi boyadı beni 🙂

20180201_181204

Sonra boyanma sırasının kendisinde olduğunu söyledi. şöyle bir şey yaptım. Bu simli boyaları gözünün üzerine bolca sürdüm. Tam göz kapağına. O simler kuruduktan sonra gözünü kaşındırmaya başladı. Her göz açıp kapamasında simler battı tabii ki de. Bu sefer kendisi rahatsız oldu. Ben de yapıştırdım tabii ki cildin için zararlı bebişim dedim rahatsız olman çok normal. Silmemi istedi. Sildim.

O gün bu gündür makyaj konusu gündemimizde yok. Yeniden hortlar mı? Muhtemelen evet. O zaman yine rahatsızlığını hatırlatıp vaz geçirmeye çalışacağım.

Süslenmek çocuğun içinden gelen bir şey. Tütüler, elbiseler, taçlarla alakası olmayan nice kız çocukları var. Taytını giysin yürüsün ister. Ben de daha genç kızlığa doğru giderken bu derece engelleyici elbette olmayacağım ama şimdiden özenmesi, makyaja başlaması narin cildine tuhaf şeyler sürmesini uygun bulmuyorum. Ben hala onu duşta organik bebek şampuanıyla yıkıyorum ya 🙂

Çok da ukte hale getirmemek, sürekli hayır dememek gerektiğini de biliyorum. Dengeyi kurmak lazım. Bir de oje mevzusu var onu da başka gün anlatayım. Bir tık daha esneğim onda.

Bizde durumlar böyle

Sevgiler, neşeyle kalın

 

Reklamlar

“Çocuğun makyaj özentiliğini kuruttum-gibi” için 4 yorum

  1. Hocam bizim ona sanırım bir kaç yıl var. Fakat şu sıralar çok daha büyük bir sorunumuz var. Hanımefendi altına hiçbir şey giymek istemiyor. Giydirdiğimiz her şey 5 dakika sonra çıkmış. Sizde böyle bir sorun yaşadınız mı? Ya da yaşayan arkadaşlarınız var mı? Kızım 32 aylık 4 ay sonra 3 yaşına girecek!

    Beğen

    1. Bence sadece inatlaşmak için yapıyor olabilir. Bizde öyle giymeme çıkarma sorunu yok da… inat 2- 3 yaşındayken daha fazlaydı şimdi biraz azaldı. Çözüm önerim yok ama umut verebilirim 🙂

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s