Yemek sorunsali

Bir kek düşünün, portakal kabuğundan mahrum

20171201_143818

 

Koca kişisi bir haftadır yok. İş için Almanya’da. Yarın gelecek inşallah sağlıkla. O gelecek diye Epi’m de sevgilim de çok seviyor diye bugün bir kek yapayım dedim. Uzun zamandır hamur işi yapmıyorum evde. Fakat bu konuda ev halkı söylenince…. neyse işte öylesine bir kek yapayım dedim.

İçine portakal kabuğu rendelerim, ev mis gibi kek kokar düşünceleriyle bu sabah Epi’mi kreşe bıraktıktan sonra markete girdim. İki adet portakal aldım. O sırada da yakın kız arkadaşlarımla grup chat olayındaydım. Benim eski ve çok samimi bir kız arkadaşlar grubum var herrrrşeyi ama herrr şeyi paylaştığımız. Onlara yazdım kek yapacağım diye. O grupta da Pelin var. Sağlıkla ilgili herşeyi bilir, araştırır, okur. Gözünden kaçırmaz. Ay benim portakallarla ilgili daha doğrusu kabuklarıyla ilgili Pelin hiç aklıma gelmeyen şeyler anlattı. Size kaynak da göndereceğim birazdan ilgilenen varsa uzun uzun okusun ama ben arasından portakal kabuğu ile ilgili olan kısmı kesip buraya yapıştırıyorum.

PORTAKAL VE LİMON KABUKLARINDA BALMUMU

Neyse ki koruyucu maddeye mâruz kalmış meyve, etiketinde bilgi verilmemiş bile olsa kolayca tanınabilir çünkü aşırı bir parlaklığı vardır. Fakat meyveler yalnız koruyucu kimyâsal maddeler dolayısıyla değil içine daldırıldıkları balmumu sebebiyle de parlarlar. Balmumuna daldırma işlemi meyvelerin hızla kurumasına mâni olmak ve gerektiğinde onları aylarca depo edebilmek için yapılır.

Kullanılmış olan doğal veya yapay balmumu olabilir. Meselâ şellak (E904) doğal bir parlatıcıdır, bir böceğin reçinemsi salgısından elde edilir. Carnauba mumu (E903) de doğal bir balmumudur, carnauba palmiyesinin yapraklarından üretilir.

Yapay balmumları da parafin (E905) ve oksitlenmiş polietilen balmumudur (E914).

Yemek için ne doğal ne de yapay balmumları uygundur. Bunların verdiği zararlar bilinmemektedir çünkü çoğunlukla değişmeden vücuttan atılırlar.

Yazının tamamını şu linkten okuyabilirsiniz.

Şimdi gel de koy kabuğu. Bıçağın tersi ile kazı portakalı dedi Pelin. Kazıdım ama bir şey çıkmadı. Kabuk da parlak değil pütürlüydü ama yine de içime kurt düştü.

Keki portakal kabuğu koymadan yaptım.

Kekin tarifini ennnn sevdiğim yemek blogger’ı Kevser Hanım’ın tarifiyle yaptım. Cidden çok güzel oldu. Onun tarifleri beni hiç yanıltmadı. Bir tane cheesecake hariç, o yumurta kokmuştu…. neyse… Kek tarifinin de linkini şuraya kopyalıyorum.

Uzun lafın kısası, hiçbir şeyin tam doğalı artık kalmadı ama portakal kabuksuz kek yapmak da beni fena üzdü.

Size güzel bir hafta sonu diliyorum.

Haftaya da İstanbul’a kar geliyormuş

Hadi bakalım 🙂

Neşeyle kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s