Çalışan anne

Trafikteki Patates Kafalar

Hafta başında şu yazı ile anlattığım üzere, son iki haftamı İstanbul’u bir uçtan bir uca sabah-akşam araba ile gidip gelme durumuna maruz kalarak geçirdim.

O kadar nefret ettim ki trafikten sabah trafiğine kalmamak için kargalar kahvaltı yapmadan yollara düştüm. Akşam trafiğinden kaçma şansım yok ama sabahkinden kaçabilirim kafasıyla 9’da başlayacak çalışma için 05:30’da uyanıp yollara düştüm.

Bugün tüm bu serüven bitiyor, proje bitiyor…. bugünkü kapanışı da sorunsuz geçirebilirsem akşam evime mutlu mesut dönüp pijamalarımı çekip ıhlamur içerek son iki haftadır kaçırdığım dizilerimi izleyebilirim.

Yıllardır İstanbul’da yaşıyorum ama bu derece trafiğe üst üste maruz kaldığım pek olmamıştı.

Bu tatsız tecrübemde trafikteki patates kafaları tespit ettim, onları nasıl tanıyacağımızı sizlerle paylaşmak isterim.

Cuma cuma ciddiyetimizi azıcık uçuralım ne var yani 😀

1) Siz zaten 120 ile giderken arabanızın arkasına yapışıp selektör yapanlar

Bak ben bunlarla çok eğleniyorum. Arkadaşım, güzel kardeşim yol zaten 80 km ile sınırlı. Ben zaten 120 ile gidiyorum, ihsan duymasın! Önümde zaten başka bir araç var. Ne yapayım önümdeki araca ikinci kat olarak mı çıkayım. Yan şerit boş. Yürü git sağa kır da 50 cm geç beni o zaman allah alla bela mısın ya!

2) Kilit trafiğin göbeğinde , son 10 dakikadır önündekini 2 arabalık mesafe bırakarak takip ederken, siz sinyal verip şerit değiştirmeye kalkınca önündeki arabaya yapışmaya karar verenler

Bunlarda psikolojik sorun var, oldukça iddialıyım. Ya arkadaş zaten trafik kilit, sen zaten elinde telefonla oynuyorsun geriden geriden gidiyordun da ben sinyal verince mi takip mesafeni fark ettin? Neyin kapmacası bu neyin?

3) Uzun farları açıp arkanıza yapışanlar

Bunlar da ağır hasta, ağır. Özellikle servis şoförleri yapıyor bunu. Önlerinden çekilin diye. Eski arabamda dikiz aynasında bu tür ışıklar geldiğinde yeşile dönen bir şey vardı. Tam anlatamicam şimdi İhsan adını bilir onun. Bu arabada öyle fantastik özellikler yok. Ben kendi başımın çaresine bakıyorum, kaplumbağa gibi boynumu içeri çekip ışığın gözüme vurmasını engelliyorum 🙂

4) Makas atanlar

Bunlar zaten kendi sonlarını kendileri hazırlıyor-maalesef….siz nazikçe yol açın bulaşmayın bunlara… Bazen bir yerlere çarpmış olduklarını yolun ilerisinde görüyorsunuz da zaten… yazık! Bunlar birkaç yıl içinde kendi kendilerini imha ediyor, Allah akıl fikir versin.

5) Işıklarda siz onlardan önde sürüşe başladınız diye sinirlenip arabalarını bağırta bağırta hırsla sizin yanınızdan geçip önünüze kıranlar

Bu durumun kadın olmamla alakalı olduğunu düşünmekteyim. Bir kadın, bir erkeğe kıyasla, ışıklardan nasıl daha hızlı kalkabilir! Ayıp kızlar büyük ayıp (!) Bazen yanına gidip sormak istiyorum, beni geçtin diye boyun uzadı mı merak ediyorum demek istiyorum. Tabii ki de bulaşmıyorum.

6) İki şeritli yolun tam ama taaammmm ortasında durarak yolcu indir/bindir yapan minibüsçüler

Arada istisnalar elbette var ama genel kanım, minibüs yolundan da minibüsçülerden de hiç haz etmiyorum. En azından benim karşılaştıklarım son derece edepsiz. Kırmızı ışığı takmayan, trafik sıkıştı diye ters yönün yoluna giren…. hemen hemen her gün görüyorum. Neden cezalandırılmadıklarını, önlenmediklerini anlayamıyorum.

7) Efendi efendi şeridinde sıraya girmeyip, yan şeridi ihlal edip, sizin beş dakikadır beklediğiniz sıraya yandan dalmaya çalışanlar. Siz bu mahluklara yol vermeyince size küfür edip arabanıza tükürenler, su atanlar

İşte bunlarla savaşım asla bitmeyecek! Önümdeki araca 10 cm kalacak kadar yapışıyorum. Kesinlikle yol vermiyorum. Bir akıllı sen misin ya! Hadi len! Biz kek miyiz cici cici sıramızda bekliyoruz. Git efendi ol! Arkada 20 tane araç var sırada sen gel benim önüme kırıp sıranın önüne geç. Yürrrrüüüüü başka kapıya. Su atma/ tükürme durumu da kesinlikle gerçek. Maalesef! Yalnız şu durum ile eğleniyorum. Hıyar ağası camdan sarkıyor bir çekil be falan diye bana bağırıyor ama ben sıramda cici cici duruyorum ya mesela, bu car car söyleniyor. Yüzüne bile bakmıyorum. Onu tamamen görmezden gelip takip mesafemi en kısada tutmaya devam ediyorum. Sinirine sinir katıyorum. Eğlenceli bi durum gerçekten. Sonra vaz geçip az öteye gidiyor zaten

8) Ambulansa yol vermeyenler, sizin yol vermenize de izin vermeyenler

Ne söyleyebilirim ki, Allah ıslah etsin

9) Arabasının içinden mavi-kırmızı ışıklı bir şeyi arkadan size tutup polis/resmi araç algısı yaratarak önünüze geçmek isteyenler

Azim ve çabalarına hayranım. Gerçekten. Ama yol vermem. Ben onun fake ışık olduğunu anlamıyor muyum sanıyorsun? Tey yavrum teeeey yermiyim cicim ben bunları!

İstanbul dışında yaşayanlara ibret olsun diye yazıyorum bunları 🙂

Gör fikir et, gör şükür et

Sevgiler, neşeyle kalın 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s