Bebek-cocuk bakimi

Anne saati nedir? Ne değildir?

Bebemiz olunca onun bizim bir tür uzvumuz olduğunu düşünür ya millet, bebeğiniz ağladığında mesela annesi çağırılır ya mesela, ya da bir şekilde huysuzlandığında bir oda dolusu insan sorunu çözmeye çalışmak yerine dur anası gelsin o halleder denir ya…..  iiiisssssyyyyyaaaaaaaaaaannnnnn………

Sırf doğum yaptın diye uzuuuuun banyo keyfi yapman göze batmamalı veya telefonunda boş boş oynaman lüks olmamalı.

İşte bu noktada başlıyor soru. Anne zamanı nedir? Ne değildir?

Çocuktan ayrı olarak yaptığımız herşey anne zamanı olarak sayılıyor ama bu yanlış. Evet bebek doğurduk ve evet o bizim bir parçamız ve yeni doğduğunda çaresizce anneye muhtaç ama annenin de bebesinden ayrı yapması gereken ve yapabiliyor olduğu şeyler var.

Mesela spor yapmak! Yani yeni doğum yapmış bir anne için lüks mü? Asla değil ama işte kendine zaman ayırdığında ANNE kişisinde biraz suçluluk duygusu olmuyor mu söyleyin bana! Tabii ki de oluyor. Kuaföre gittiğinizde…. Ya da kendinizi iyi hissedecek herhangibir şeyi yapmaya gittiğinizde….

Ben çok net hatırlıyorum Epicik 10 günlüktü. İhsan bana emzir bırak sen biraz alışverişe çık demişti. O güne dair hatırladığım en yıkıcı anı, hamilelik öncesi giydiğim kot pantolonumu değil bağlamak bacağımdan yukarı dahi çekemediğimdir ama konumuz bu değil. Emzirdim süt sağdım bıraktım ve çarşıda kesinlikle öyle saatlerce duramadım. Neden? Bebek emin ellerde, senden gelecek tek ihtiyacı süt, e o da gani gani babanın elinin altında var. E daha ne var? Ama duramadım işte. O suçluluk duygusu kemirdi mahvetti beni. Sonra ne yaptım? Bir ton bebek eşyası alıp uçar adım eve döndüm ve ikisini hala uyuyor halde buldum. Neden o kadar stres yaptım?

Aslında varmak istediğim nokta şu. Yazının başında etrafın-milletin-çevrenin bebek kişisini anneye mühürlemesi ayrı bir şey ama hadi eğri oturup doğru konuşalım buna çanak tutan da biz değil miyiz?

Benim xxxxx yapmam lazım ağlarsa eğlendirin diyip totonu dönüp gitmek var. Bir de bir salon dolusu insanın olduğu yerde, tuvaletten koşar adım fırlayıp ağlayan bebeği kucaklamak var.

Esra Sert’in “çişini tutarak annelik” diye bir yazısı var. Yanlış hatırlamıyorsam daha önce de bahsetmiştim o yazıdan. Çok güzel bir yazı bulun okuyun. Çocuk doğurmak, onun özellikle ilk 4-5 ayı çok zor evet ama bunu bir tık daha zorlaştıran biz olabilir miyiz?

Pazar günü evde miskin miskin otururken, bebeğin öz bakımını yapıp temiz ve pak şeklide babaya, anneanneye teslim edip, ortada geçerli bir neden yokken de yatağınıza yatıp dergi karıştırabilirsiniz. Boş boş tembellik yapabilirsiniz.

Tuvalet, duş, spor yapmak, kuaföre gitmek….. bunlar bizim anne zamanımız değil!

Kendimize boş zamanlar yaratmak…. kendimizi dinlemek, kafamızı, ruhumuzu şımartmak için zaman yaratmak işte anne zamanı bence bu!

Çocuğu bize zamklamalarına çanak tutuyor olmayalım (…yor olmak=plaza dili 🙂 demek ki hala tam arınma sağlanamamış)

Geriye dönüp baktığımda ilk doğum yaptığım zamanlarda kendimi en çok yine ben yormuşum…. malesef. İşte insan öğreniyor da…. biraz geç oluyor 😀

Gece çok fırtına vardı. Sizin içiniz aydınlık, ferah olsun…işlerinizin tıkır tıkır hallolacağı güzel bir hafta dilerim

Sevgiler, neşeyle kalın

Reklamlar

“Anne saati nedir? Ne değildir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s