Yemek sorunsali

Meyve/Sebze Seçemeyenler Elime Mum Diksin

20170718_142625

 

Merhabalar, umarım keyifler iyidir.

Ev hanımı şapkamın altında en gıcık olduğum sorunlarımdan birisini çözdüm. Paylaşmayı borç bilirim.

Efendim ben pek meyve-sebze seçmeyi bilmem. Beceremem. Pek anlamam. Genelde kazıklanırım. Mahallemizde her salı pazar kuruluyor ve oooookkkkkadar keyif alıyorum ki pazardan taze şeyler alıp herkese yedirmekten! 

Yalnız işte sıkıntı, çoğunlukla pazarın en dandirik tezgahını bulmamda.

Fakat çözdüm. Aynen şunu yapıyorum. Pazarı önce bir sağlı sollu tezgahlara bakına bakına dolanıyorum. Kafamdan diyorum ki buradaki fasulyeler güzel duruyor buradaki elmalar beni kesiyor dönüşte alayım….. Ve tabii ki o “dönüşlerde” o tezgahları bulamıyorum 😀 Henüz buna çözüm bulamadım ama pazardaki yurdum teyzelerini gözüme kestiriyorum ve onların rehberliğinde alışveriş yapıyorum. Ben nerden bulacağım yurdum teyzesi demeyin sizin için üşenmedim mini rehber de hazırladım.

Bu teyzelerin bir kere 50+ olması gerek. 

Teyzeler pazar konusuna odaklanmış hal ve tavır içerisinde olmalıdır. Hemen açalım. Elinde pazar çantası olan, tezgahları tek tek kesen, mahsullere dokunmak koklamak mıncaklamak suretiyle temas eden. Gerekli ise eline bir bezelye aldığında gözlüğünü takarak bakan. Ürünlerle temas ettiğinde onları kestirmek, açtırmak konusunda çekinmeyen. Pazarcı abilerle tatlı-sert konuşan bu yurdum teyzelerinden bulduysanız yapışın.

Yapışın dediysem totosunda dolanın demiyorum. Ama bu teyze yarım kilo taze fasulye alıyorsa siz iki katı alın ki buzluğa da atarsınız. Teyzeleri buldunuz mu şaşmayın. Bu teyzelere rahatlıkla soru da sorabilirsiniz. Çekinmeyin deyin ki mesela “ya ben buzluğa atacam bunları iyi mi ki bunlar” sorun! vallahi billlahi asla sizi terslemezler. Güler yüzle sevgiyle yanıtlarlar. Hele bir de elinizde bebeniz varsa oooo oooo size başka meyve/sebzeler için tezgah bile önerirler. Ve hatta beklenmedik tavsiyelerde de bulunurlar örneğin bunu pişirirken soğanını kavurma çiğden koy, en kısık ateşe ver unut! Onun unut dediği senin benim bildiğin unut değil tabii ki, bir yarım saat falan dokunma anlamında 🙂

Evimize giren son kalite meyve ve sebzelerin sırrı budur. Yoksa sal beni meydanlara yine en saman tatlı domateslerle dönerim eve 😦

Bazı şeyler yetenek, Allah vergisi napayım o da bende yok.

Ama bu yöntem beni uzun vadede iyi götürür ha hayyyttttt

Sevgiler, öpücükler….

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s