Miniklerle gezme 👣

Trafik Çocuk

Çocuğu sabah kreşe hazırlıyorum bana diyor ki bugün yağmur yağıyor çok trafik vardır değil mi!

Dondum kaldım ve de üzüldüm. Hayatımızda o kadar çok trafik kelimesi var ki….. Çocuk çevresinde ne görüyorsa onu öğreniyor ve o da ona göre yaşamaya alışıyor.

Hadi diyor bana kahvaltı saatini kaçıracağım acele et diyor. Neden? Yağmur var ve muhtemelen trafik kilit de ondan. Bunu kimden öğrendi? Benden tabii ki! Ama üzüldüm çocuğun kafasının bunlara çalıştığını anlayınca…. İstanbul’da yaşayan çocukların hepsi trafik kelimesini mutlaka duyarak, trafik sebebiyle anne-babanın sinir olma hallerini gözlemleyerek yaşıyorlar. Bu telaş halini çocuğa aşılamak doğru mu? Aslında nereden baktığına bağlı. Hayatın gerçeği bu diyebileceğin gibi çocukta stres ve kaygıya sebebiyet vermek açısından da değerlendirilebilir.

Ben ne yaptım? Gerçeği kabul ettim ama kendisini rahatlattım da. Evet dedim yağmur yağdığında trafik çok sıkışıyor ama kahvaltı saatine daha var telaşlanmaya gerek yok. O ne yaptı. Yine de çabuk hazırlanıp çıkmak istedi.

Bir kere daha dediğimizi değil yaptığımızı öğrendiklerinin kanıtı.

Ve evet minibüsçülerinin ters yoldan üstüme üstüme geldikleri, kamyonların işgal ettiği iğrenç bir trafik sürecinden geçerek okula vardık. Yolda da çocuk bana keşke simli unicorn kanatları olsaydı arabanın uçarak giderdik okula dedi.

İyi fikirmiş sevdim bu fikri 🙂

Sim detayına dikkatinizi çekerim yalnız 🙂

Instagram’da İrem Çağıl’ı takip ediyorum. Kendisi şehir hayatını çöpe atıp bizim oralarda (marmaris tarafında) bir köyde kelimenin tam anlamıyla kırsal bir hayat yaşıyor. 3 yaşında kızı var. Bence tamamen şehirden izole olmuş organik hayatın da kattıkları ve eksik bıraktıkları vardır, bizim gibi şehir kaosunu her saniye yaşamanın da… Yani çocuk açısından….

Bilemiyorum…. 4 yaşında bebenin dert edeceği son şey trafik olmalı.

Sorun bende mi sistemde mi herşeyde mi….. bilmiyorum

Sevgiler

Trafiksiz, güneşli günler olsun 🙂

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s