Ev düzeni

Sabahları biraz zaman kazanalım

morning-alarm-clock

Bir araştırmaya göre ortalama bir Amerikalı ortalama olarak haftada 5 saatini işe hazırlanmak için harcamaktaymış. Sabahları hazırlanma sürenizi kısaltırsanız daha fazla yatakta zaman geçirebilirsiniz. Bu da size daha fazla uyku, yani dinlenme sağlar. Ve hayatınızda güller açar.

Birkaç maddede, sabah harcadığınız zamanı azaltmak için fikir vereceğim. Umarım içinden işinize yarayacak birkaç not bulursunuz.

Önceden hazırlanmak

 • Duşunuzu akşamdan alarak sabahki süreden çalabilirsiniz.
 • Giyeceklerinizi uyumadan önce kafada planlarsanız sabah bu konuda düşünerek vakit kaybetmezsiniz. Hazırlayan kadınlar da var ama ben hiç hazırlamadım. Kafamda karar veriyorum olup bitiyor.
 • Kahvaltı olarak evde sandviç hazırlıyorsanız bunu da pekala akşamdan yapabilirsiniz. Eğer sabahları Türk usulü kahvaltı istiyorsanız bunu da saklama kabına akşamdan hazırlayıp yolda veya ofiste yiyebilirsiniz.
 • Aksesuar gibi seçimi ve takımı zaman alan şeyleri minik bir çantaya veya benim gibi sürpriz yumurta kutusuna koyarak yanınıza alabilirsiniz. Yolda veya ofiste takarsınız olur biter.
 • Akşam oturmak, hele hele bebeleri yatağa şutlayıp eline bir bardak çay alıp TV izlemek çok güzel bir şey ama gerçekçi olalım. Bu keyif size ertesi sabah uykusuzluk olarak geri dönüyor. Sevdiğiniz programları kayıt edip, daha müsait zamanlarda izleyebilirsiniz.

Sabah hızlı hareket etmek

 • Heee tabi tabi demeyin. Sabah sürünmek yerine, alarmı ertelemek yerine, alarm çaldığında kalkmayı ve güne başlamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Zor olduğunu kabul ediyorum ama kendiniz için bu alışkanlığı kazanabilirsiniz
 • Uyandığınızda perdeleri açın, hava ne kadar soğuk olursa olsun camı aralayın ki temiz hava girsin. Gün ışığı ve temiz hava sizi hızlıca uyandıracaktır. Radyo veya enerjisi yüksek şarkılar da hızlı hareket etmenize yardımcı olur.
 • Sürünmeyin. Hazırlanırken kendinizi sürümeyin. Enerjik ve neşeli olmaya çalışın. Bu sizin daha hızlı hareket etmenizi sağlayacak.
 • Evden çıkmak için hedef saat belirleyin. O saate göre hazırlığınızı organize etmeye çalışın.

Çocuğu hazırlamak

 • Çocuklardan önce uyanıp kendi hazırlığınızı tamamlayın. Hem çocuğu hem de kendinizi aynı anda hazırlamaya çalışmayın. Bu size sadece bir buket sabah kaosu verir.
 • Çocukları akşam erken yatırmaya çalışın ki sabah siz uyandırmak istediğinizde uyykusuz olmasınlar. Hem kalkmaları hem de gün içindeki verimleri açısından dinlenmiş, uykularını almış olmaları çok önemli.
 • Çocuğunuzu 5 dakika içinde hazırlama hayaline kapılmayın. Hayal bu! Ona fazladan zaman tanıyın. Ve zavallı çocuğu acele ettirmeyin. Hadi kalk kalk kalk diye mi uyandırılmak hoşunuza gider. Öpücüklerle şarkılarla oyunlarla mı? O şarkılar için zaman bırakın.
 • Aynı akşamdan hazırlanma mantığı ile onların da beslenme çantalarını ve kıyafetlerini akşamdan hazırlayın. Hatta benim gibi kıyafet konusunda gıcıklık yapan bir bebeniz varsa akşamdan kendisiyle kıyafet konusunda mutabık kalın 🙂 Sabah “banane giymem ben bunu” krizi yaşamayın.

 

Umarım işinize yarar bir yazı olmuştur.

Herkese sabah koşuşturmasında bol şans diliyorum.

Sevgiyle, neşeyle kalın

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s