Bakımlı hatun

Kabaran saçlara savaş!

indir

En belirgin kişisel özelliklerimden biri olan kararsızlık, saçlarıma da yansımış durumda. Benim saçlarım bir bakarsın kıvrılmış bir bakarsın düz. Böyle kıvırcık desen değil, düz desen hiç değil. Kıvrıltmaya çalışayım desen olmaz, bir şeyler süreyim de düzelsin desen olmaz….

Öyle garip bir şey

Ama şu yaz geldi ya, benim saçlarım başla uçmaya.

Bu duruma bu sene, bu saçlarla geride bıraktığım 32 yıldan sonra savaş açıyorum.

Kabarıklığı kabul etmiyorum.

Soruna bilimsel yaklaşıyorum

Ve topladığım verileri tüm kadar ortağı dostlarımla paylaşıyorum.

 

Önce sebebine bakalım, saç neden kabarır?

 

Esas neden nem eksikliğidir. Nemi eksik olan saç nemini havadan sağlamaya çalışır bu yüzden de elektriklenir ve kabarır.

 

  1. Saçları doğru şampuanla yıkamak: Herkesin saç tipi farklı. Bu yüzden her saç tipine özel olarak üretilen şampuanlar arasında kişinin kendi saç tipine uygun olanı kullanması gerekir. Örneğin; yağlı saçlara sahip olan birinin, yağlı saçlara özel üretilen bir şampuan kullanması gerekmektedir. Kısacası kabarmayı ve elektriklenmeyi önlemenin ilk yolu saç tipini tanımak ve uygun şampuanı kullanmaktır.
  1. Saçları 2-3 günde bir yıkamak:Saçların her gün yıkanması nem kaybına neden olur. Saç kendi ürettiği yağ sayesinde beslenir. Saç her gün yıkanırsa kendi yağından arındırılacağı için beslenemez ve kurur. Dolayısıyla da elektriklenir ve kabarır. Eğer saçlar aşırı yağlanıp kirli görünmüyorsa 3 günde bir yıkamak normaldir. Fakat çabuk yağlanıyorsa gün aşırı yıkanması gerekmektedir.
  1. Saçları ılık su ile yıkamak:Saçların çok sıcak suda yıkanmaması gerekir. Ilık su ile yıkanması nem kaybını azaltacaktır. Hatta mümkünse soğuk su ile yıkanabilir.
  1. Saç yıkanırken veya sonrasında saç kremi kullanmak:Saç kremleri saça nem veren ürünlerdir. Fakat saç diplerine sürülmeden kullanılması gerekir. Saç yıkandıktan sonra durulanmaya gerek olmayan saç kremlerinden veya saç bakım yağlarından kullanılması saça nem vereceği için elektriklenmeyi ve kabarmayı önler.
  2. Saçları nemliyken taramak:Saçlar yıkandıktan sonra ıslak ıslak değil nemliyken taranmalı. Kuruyken taramak kesinlikle yanlıştır saç uçlarının zarar görmesine neden olur.
  1. Ahşap ve doğal kıllı tarak kullanmak:Plastik taraklar saçı daha çok elektriklendirir. Bu yüzden doğal kıllardan yapılmış ahşap taraklar kullanılmalıdır
  1. Isıya karşı koruyucu ürünler kullanmak:Saçlar kurutulurken veya şekillendirilirken nem kaybına uğrar. Isıya karşı koruyucu ürün nem kaybının azalmasını sağlayacaktır.
  2. Saç bakım maskeleri:Haftada bir kere uygulanan saç bakım maskeleri saça nem depolar. Daha sağlıklı ve elektriklenmeyen saçlar elde edilmesine yardımcı olur
  1. İçinde alkol olan ürünler kullanmak: Yani şekerler saçınızı alkolle beslemeyin 🙂 Kullandığınız şampuanın kremin içine bakın alkol varsa kullanmayın o da nemi sömüren bir madde.

 

Bu sene bu yolda savaşıma devam ediyorum. Fena taktım kafaya, bu kabarma durumuna son vereceğim. Bitecek yani. Şuan alkolsüz ürün kullanımı ve nemlendirmeye dikkat etme aşamalarındayım.

 

Umutluyum, azimliyim, iddialıyım

Hadi bakalım, demet akalın 😛

 

 

 

 

Reklamlar

“Kabaran saçlara savaş!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s