Bebek-cocuk bakimi

Evlenme teklifi nasıl red edilir?

20170417_201221

Bu yazımı kız babaları için yazıyorum aslında
Geçen akşam benim zilli giyindi süslendi. Baya süslendi ama. Elsa elbisesi giydi, taç taktı, bilezikler falan..
Prensim prensim diye ihsanın peşinde koşuyordu. Prensim dans edelim dedi, müzik açıp dans ettiler. Prensi bizimkini uçurdu bilmem ne…. sonra Epicik babasının ellerini tuttu, gözlerinin içine baktı ve “benimle evlenir misin prensim” dedi
Baba kişisinin beyni yandı.
Önce bir güldü sonra alay ediyor gibi olmasın diye gülmesini topladı. Sonra bir sarıldı ne yapsam nasıl kalbini kırmasam diye bocalarken kızına sarıldı öptü, “sen her zaman benim prensesimsin” dedi.
4 yaşına 13 gün kala, bu cevap ona yetti.
Evlilik nedir? Bildiğinden emin değilim. Evli olanların aynı evde yaşadıklarını biliyor. Ama tabiiki nasıl detayları olduğunu bilmiyor.
Çocuğun kalbini kırmadan evlilik teklifinin nasıl red edilmesiyle ilgili uzmanların bir takım yorumları var.
Bir kere bunu çok ciddi bir soru olarak ele almamak gerek. Yani bir evlenme teklifinin bizde yarattığı ağırlıkla karıştırmamak gerek.
Çok fazla üstelemeden, “evlilik” yalnızca büyük insanlar arasında olabilir. Çocuklar evlenemez diye anlatılabilir. Bunları anlatırken çocuğu çok sevdiğinizi de söylemelisiniz. Ağır bir red yememesi gerek.
Tabiiki aaa çok ayıp sen ne diyorsun duymamış olayım gibi bir tepki asla olmamalı. Bununla beraber dalga geçmek, alay etmek de kesinlikle kaçınılması gereken bir tepki.
Biz bu konuda araştırma yapmamıştık ama ihsanın söylediği gibi sen her zaman benim prensesimsin demek de onda red duygusu oluşturmaz ve kalbini kırmaz diğer taraftan sorusunun ucu açık kaldığı için aynı soruyu yeniden duyabilir. Bu sefer ona evlenmek yalnızca büyüyünce kendinle aynı yaşta kişilerle olur gibi çok basitçe anlatsa yeterli olacaktır.
Bizimki dün akşam gaza gelip evlenme teklifi etti çünkü prens ve prenses olarak evlenip düğünde dans etmek istiyordu. Evlilikleri meşrulaşmadı ama yine de prens ve prenses olarak dans ettiler ki bunda hiçbir zarar yok.
Toparlamak gerekirse, çocuğun kendisini prenses gibi görüp (oyun olarak) babasıyla da prensmiş gibi dans etmesinin bir sakıncası yok. Hatta bu baba-kız ilişkisinde kaliteli bir zaman geçirme bir tür oyun olduğu için iyi bile…
Fakat baba ile çocuk biz evlendik, biz artık evliyiz diyerek oynarsa çocukta anlam karmaşası doğabilir. Babanın –teklifin hemen üzerine olmasa da- uygun ve sakin bir zamanda evli olduğu kişinin ANNE olduğunu, ANNE_BABA_ÇOCUK olarak mutlu olduğunu ifade etmesi, kızının gözünde alttan alta babanın evlenebileceği kişinin anne olduğu kavramını oturtması gerek.
Çok kurcalamaya çocuğu detaylarla boğmaya gerek yok. Net ve basit olmak yeterlidir
Evlilik teklifi alan baba da çocuğa evlilik kavramını basitçe öğretmenin üzerine odaklanması gerekmektedir.
Umarım faydalı bir yazı olmuştur.
Sevgiler…

Reklamlar

“Evlenme teklifi nasıl red edilir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s