Yemek sorunsali

Çam Yarması Düdüklüm 😋

141112cooking-thumb-636x358-81181

 

Vallahi mutfak dolabımın en üst rafında konumlanmış çam yarması düdüklü tencereme, atsan atılmaz satsan satılmaz gözüyle pis pis baka baka geçirdiğim 8 yıldan sonra…… kendisiyle aşk yaşıyorum.

İşte insanoğlu böyle! Önündeki güzelliğin farkında değil. Elindekinin kıymetini bilmez!

Peki ne oldu da 8 yıdır yüzüne bakmadığım çam yarması düdüklümü kullanmaya başladım?

Esasında ben düdüklü tencere olayından dötüm dötüm korkuyordum. Biz evlenirken çeyiz setinin içinden Karaca’nın düdüklü tenceresi çıktı. Çeyiz setini bize ittire ittire satan satış görevlisi patlamayacağına yeminler etti. Kesinlikle patlamaz. Emin olun patlamaz. İçinde basınç varsa açılmaz. Sizden daha akıllı o, siz boşaltmazsanız o basıncını kendisi boşaltır (bu kısmı tam olarak böyle dememiş de olabilir tabi…) dedi dedi…..

Fakat şöyle bir sorun da vardı

Biz evde iki kişiydik ve yemekleri 1 günlük pişiriyorduk.

Düdüklü tencere 7lt

Yani o çam yarması ocaktayken, parmak ucumda havaya kalkıp yukarıdan bakınca dibini zor görüyorum (bu kısmı biraz abartıyor olabilirim tabii….)

Yaklaşık 2 hafta önce, muhteşem(!) plaza hayatımın rengi Seda, günlük yemek yapma-yapamama hikayelerimi dinlemekten bıktığı için beni düdüklü tencere kullanmaya ikna etmeye çalıştı. Bu sefer de o başladı vallahi patlamaz Eda. Saçmalama Eda ne patlaması. Vallahi kuru fasulyeyi 15 dakikada pişireceksin. Beklediğine değmez dedi dedi dedi…. Her gün o kadar çok söyledi ki günler geçtikçe mutfak dolabının tepesindeki düdüklü ile bakışır hale geldim.

Sonra kendisini indirdim.

Yıkamak için bulaşık makinesine koyunca makinenin ¼’ünü kapladığını gördüm ve hala çam yarması olduğunu hatırladım ama yılmadım. Seda’yı hayal kırıklığına uğratmayacaktım. Gözüm pek, sırtım dik, ful konsantre halimle ne yaptım?

Mercimek çorbası!

Hakikaten 10 dakikada oldu mu sana mercimek çorbası!

Fakat evdekiler tadından nefret ettiler çünkü nasılsa çorba bu kimse anlamaz diyerekten içine bildiğim tüm iğrenç tahılları kattığımdan… örneğin amaranth gibi…. tadında tuhaf bir saman kokusu oluştu ama bunun çam yarması ile bir alakası yok.

Ay ben gazı aldım üstüne bir nohut yemeği patlattım mı!

Bu sefer de kendimi aşıp somon pişirdim mi!

Vallahi muhteşem ötesi oldu somon.

Seda’ya söyledim önce bana “inanmış gibi yapayım ayıp olacak yoksa” gözleriyle baktı ama sonra somonu pişirme tekniklerimi detaylıca anlatınca “ vay anasını karşımda gerçek bir gurme var” bakışlarıyla bakmaya başladı (son bakışı biraz abartmış olabilirim)

Yaaaaaa

Yılların çam yarması oldu mu sana en tatlı kankam.

Hani olur ya kızın pek önemsemediği erkek bir kankası vardır, kız yıllar boyu başkalarıyla başarısız ilişkiler yaşar sonra bir gün kankasıyla öpüşür ve kendini gerçek aşkın kollarında bulur…

Ben de yıllarca çelikten teflona granitten döküme ordaaaannnn oraya gezdim. Ama sonunda kendimi düdüklünün kollarına bıraktım. (Durumu biraz abartıyor olabilirim)

Her başarılı ev kadınının bu mutlu sona ulaşması temennilerimle…

Eda

……….♥Çam Yarması

 

 

 

Reklamlar

“Çam Yarması Düdüklüm 😋” için 2 yorum

    1. Şimdiiiiii düdüklünün içine biraz zeytinyağı döküyoruz. Sonra halka halka kesilen soğanı diziyoruz. Üstüne diş diş sarımsak koyuyoruz. somon dilimini bunun üzerine yatırıyoruz. somonun üzerine de halka halka kesilmiş limonu diziyoruz. tuz muz yok. azıcık çok azıcık su da ekledim ben. çünkü tencereyakmaktan korkan biriyim ve tencere yakma sicilim çok kabarık. neyse; düdüklünün kapağını kapadık, düdüklü düttürmeye başladıktan sonra kısık ateşe alıp 30 dk pişirdim. uzun pişirdim çünkü 1, balık donuktu 2, balık çok kalındı. eğer taze ise 15-20 dk pişirmek yetecektir. afiyetler olsun,sizde joker bir tarif varsa siz de paylaşın lütfen. çünkü ben düdüklü delisi oldum herşeyi onda pişirir oldum. buldumcuk olmak gibi bişi yani 🙂 sevgiler…

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s