Bakımlı hatun

Size Kim Bakıyor?

size kim bakıyor

“Bu evdeki herşey benden geçiyor, ben olmasam darmaduman olurlar”

Sürekli kafanızda dönen düşünce bu ise, kendinizi çok fena feda etmiş olabilirsiniz!

Yok hayır, saçmalama Eda demeden önce açıklamama izin verin.

Eğer evdeki bir takım şeyleri siz yapmazsanız hiç kimsenin yapmayacağına inanıyorsanız, veya başkası da yapabilecekken sadece daha iyi yaptığınızı düşünerek atlayıp yapıyorsanız fedakarsınız anacım.

Fiziksel olarak kapasitenizin üzerinde işi göğüslüyorsanız, yapılacaklar listeniz asla son bulmuyorsa bunun sizin için tek bir sonucu var o da stres! Hem kafa hem de vücut olarak dinlenmeye ihtiyacımız var.

Neden anneler kendilerine bu kadar yükleniyor?

Şu yazacaklarım size oluyor mu lütfen bir değerlendirin

*Bazen çocuğunuz ve eşiniz yemeğini bitirdiğinde siz daha ağzınıza lokma atmamış oluyorsunuz.

*kendiniz ne ara hasta oldunuz da ne ara düzeldiniz farkında bile değilsiniz ama çocuk veya eş öhö dediği anda onlar için hemen doktor randevusu alıyorsunuz

*Hiçbir zaman “hepsini hallettim” veya “oh bitti” hissiyatında değilsiniz. Sürekli bir işten başka bir işe koşturup duruyorsunuz.

Eğer bu cümleler size uyuyorsa, bunlar sizin tamamen normal – endişeli bir Türk annesi olduğunuzu gösteriyor ama diğer taraftan kendinize daha fazla öncelik tanımanız gerektiğinin de sinyalleri bunlar!

İstatistiklere göre kadınların çok büyük bir kısmı anne olduktan sonra tüm önceliklerini çocuklarına vermekteler. Bu gayet normal ve zaten içgüdüsel ama kendilerini geri plana atmaları da sağlıklı değil. Yavruların üzerine titrerken kendimize bakmayı geri plana atmaktayız.

Ve her şeye yetişme-yetişememe duygusu beraberinde stresi getiriyor ve stres de yabana atılacak bir şey değil.

Stresin vücudumuzda yarattığı olumsuz etkileri hepimiz biliyoruz. Derin etkilerinin yanı sıra akne ve kilo alımı gibi görünür etkileri de var.

Yüksek stres içerisinde yaşamak kalp krizi riskini %40 arttıran bir durum ve bu hiç de boşverilecek bir şey değil!

Hayatınızı, kendinizi sakinleştirmek için yapabileceğiniz bir kaç şey var;

*Önceliklendirin.

İş bitmez, işler hep var, ama hemen halledilmesi gereken işler olduğu gibi bekleyebilecek şeyler de var. Herhangi bir şeyi üstlenmeden önce bir sorun,gerçekten yapılması gerekli mi? Çok mu önemli? Çok mu acil? Ne kadar bekleyebilir?

*Başkalarından destek alın. İsteyin!

Bu sizi zayıf yapmaz. Bu sizi beceriksiz de yapmaz. Eğer koltuğunuzda çok fazla karpuz varsa karpuzun birini baba kişisi anane-babanne kişisi kucaklayabilir. Sorun yok

*Hergün kendinize “BENİM ZAMANIM” dediğiniz bir zaman dilimi ayırın. 15 dk bile size iyi gelecek. Bazen kızı uyuttuktan sonra loş ışık altında bir şeyler içip kitap okuyorum. Veya sadece öylesine instagram’da dolanıyorum. Hafta sonu ihsan eskiden oynadığı bir bilgisayar oyununa sardı. Eda diyor çok saçma bir oyun aslında ve tamamiyle zaman kaybı olduğunun farkındayım ama kafamı boşaltıyor diyor. Onun yoğun ve stresli iş ortamından kafasını sıyırıp da kendine ayırdığı bu oyun zamanı terapi gibi geldi.

Kendinizi yıpratmayın vallahi bak

Benim bir tanecik teyzem bana demişti ki “senden sadece 1 tane var. Başka bir sen yok. Önce sen kendin sağlıklı ve neşeli olacaksın ki onlar da olabilsin”

Motto bu!

Siz çok değerlisiniz, kendiniz için pişirin, kendiniz için giyinin, kendiniz için sağlıklı kalın, kendiniz için dinlenin, kendiniz neye gülüyorsanız ve keyif alıyorsanız onu yapmak için hayatınızda zaman açın

Siz iyi olursanız aileniz de iyi olur

Her naneye koşup sonra suratsız ve bitkin olursanız yaptığınız fedakarlığın hiçbir anlamı yok hiç yok.

Aynaya bakın ve ne kadar başarılı, ne kadar akıllı, becerikli güzel olduğunuzu görün. Aynaya, bunu görmek için bakın.

Sevgiler…

20170324_101407

 

Not; sağlıkla ilgili her yazımda belirttiğim gibi, ben bir uzman değilim. Yazdıklarım, okuduğum veya direk uzmanından dinleyip not aldığım bilgilerin derlemesidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s