Miniklerle gezme 👣

Dört yaş bebesiyle yurt dışı!

20170310_164211

Biz bu Paris biletlerini alırken o kadar çok düşündük ki. Çocuğu alalım yok almayalım. Yok alalım yok almayalım. Aslında ben daha katıydım ama İhsan dayanamadı. Yazık çocuğa zaten hergünü bizi özleyerek geçiyor o da gelsin dedi. Peki dedim. Dolayısıyla seyahatimiz romantik Paris seyahati olmadı ama dehşet eğlendik. Bir de not; blog’da çocukla gezi yazılarımın hemen hemen hepsinde savunduğum şeyi yineleyeceğim. Siz çocuğu ne kadar gezdirirseniz ne kadar dışarıya farklı ortamlara çıkarırsanız çocuk o kadar uyumlu oluyor. Alışmış ve görmüş oluyor. Bu sebeple iyi ki İpek’i de Paris’e götürdük diyorum. İlk defa yurtdışına çıktı. Onun için harika bir tecrübe oldu!
İpekçik ilk uçak yolculuğunu 4 aylıkken yaptı. Uçuştan önce biraz yormuştuk ve acıktırmıştık. Kalkışa geçtiğimizde emzirmeye başladım. Ben bunu kulakları tıkanmasın diye yapmıştım ama emzirmemle uyudu ve yolculuk boyunca da uyumaya devam etti. Ben de fırsatı değerlendirip uyuklamıştım. Dolayısıyla ilk uçak yolculuğumuz çok güzel geçmişti. 4 aylık bebekle tatil yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
Bu yolculuğumuzda ise Epi’cik neredeyse 4 yaşında. Uyumasını beklemiyordum ama uyudu süper oldu! Hazırlıklarım daha ziyade oyalamak üzerine oldu. Tatilimizi planladıktan sonra İpek’e yolculuğun biraz uzun süreceğini izah ettik. Bu güne kadar hep yurt içi uçtuğu için en fazla 1 saat kadar uçakta kaldı. Ama Paris uçuşu daha uzun tabi. Bu nedenle kendisine sordum. Uçakta oyalanacağın, oynayacağın oyuncaklar ve aktiviteler seç dedim. Tabiiki boyut olarak uygun olmayan seçimleri oldu. Olmazsa olmazımız Ayaz Bebek’ini istedi. Ok dedik. Lego istedi olmaz dedik anlattık. Sonuçta tatlı tatlı yönlendirerek birkaç hafif ve işlevsel oyuncakta anlaştık.
Bu arada uçuştan önce ikna edebiliyorsanız tuvaletini yaptırın mutlaka
Yolcukluk, yemek ve acil durum başlıklarıyla birkaç not paylaşacağım
Uçakta oyalama;
✈Kalkış ve inişte su içmesi gerektiğini önceden anlatın. Kulakların acır falan demeyin, korkmasın ama bu seni rahatlatır diyebilirsiniz. Sakız veriyorsanız kulak sorununu yine çözmüş olursunuz.
✈Çocuklar kontrol sahibi olmaya bayılıyorlar. Dolayısıyla ona kendisi için bir uçak çantası hazırlamasını söylerseniz, bayıla bayıla yapar.
✈Boyama ve aktivite kitapları. Çocukla dışarıda yemek yeme yazısında da boyama ve aktivite kitaplarının hayatımızdaki öneminden 🙂 bahsetmiştim. Aynen devam.
✈Sağlıklı atıştırmalıklar. Kuruyemiş, kuru meyveler çantanızda olsun. Çıkartıp verirsiniz.
✈Hikaye kitapları. Uykudan önce size kitap okutmaya doyamıyorlar değil mi? Sizin için oyalamak adına süper fırsat. Sert kapaklı değil de ince-minik olan kitaplardan seçip yanınıza alırsanız ağırlık da yapmaz… bol bol okursunuz. Vakit güzel geçer.
✈Onu rahatlatan yumuşak bir battaniye ve seviyorsa yumuşak bir oyuncak işinize yarayacaktır. Ayakkabılarını çıkartır ve uyuklama moduna geçebilir. Hani bize de olur ya mayışırız ama uyuyacak kadar da rahat olmayız… Öyle bir durumda çocuk kendini daha yumuş yumuş hisseder.
✈Rahat kıyafetler. Biliyorum özellikle küçük kızları giydirmek çok keyifli. Kesinlikle anlıyorum ama inanın yolculukta kıyafetlerinin rahat olması daha önemli. Yanınızda mutlaka ilave havlu çorap ve hırka olsun. Uçağın içi çok soğuk oluyor. Aynı hazırlığı kendinize de yapın.
✈Telefon veya tabletinize çocuk oyunları ve çocuğunuzun sevdiği çizgi filmlerden yükleyin. Başka bir seçeneğiniz kalmazsa video açarsınız. Çocuğa çizgi film izletmek dünyanın sonu değil 🙂

Yemek;
✈Çocuğunuzun neyi sevdiğini bilirsiniz. Acıktım diye ortalığı kükretmesine izin vermeden eline verebileceğiniz yiyecek ve içecekler yanınızda olsun.
✈Yurt dışında suyun tadı çocuğa tuhaf gelebilir. Bize de geliyor zaten. Valizinize birkaç şişe su atın mutlaka. Sudan irrite olan çocukta, yurt dışında yemek sorunu da oluyor. Bu sebeple çocuğunuz hangi suya alışıksa ondan olsun yanınızda.

Acil durum;
✈Yanınızda iyi marka küçük boy çöp torbası olsun. Kusabilir, tuvaletini kaçırabilir. Bir şeyler dökebilir. O torbalar o kadar çok işe yarıyor ki. Örneğin üsüne süt döker, hemen poşete sarıp çantanıza atarsınız. Çantanızda başka hiçbir şeye bulaşmaz.
✈Ateş ölçer ve ateş düşürücünüz de yanınızda olsun.
✈Yara bandı ve ilk yardım kremi. Düşebilir, çarpabilir.
✈2 takım yedek kıyafet olsun. Tüm parçaların renkleri birbirine uyuyor olsun.
✈Elimiz ayağımız ıslak mendilimizi yazmasam da olurdu.

✈Çok önemli bir tavsiyem olacak. Yurt dışında çocuğunuzun kaybolma ihtimaline karşı, çocuğun cebine, kaldığınız otelin kartını koyun. O kartın arkasında da kendi cep numaranızı başına 009 ekleyerek yazın. Çocuğunuzun dilini kimsenin anlayamayacağı bir ortamda kaybolma durumunda ona yardım edemeyeceklerdir. Çocuğunuza da kartı neden koyduğunuzu anlatın. Kayboloursan seni bulan kişiye bu kartı ver diye izah edin. Önemli bir ayrıntı.

Biz bebek arabası alsak mı almasak mı çok düşündük.
Aslında uzun süre yürüyor ama kucak kucak diye tutturursa mahvoluruz diye düşünerek bebek arabamızı almaya karar vermişken, pariste metronun merdivenlerden ibaret olduğunu öğrenip bundan vaz geçtik. Yani araba almadık. Zaten harala gürele her şeyi görelim mantığıyla bir tatil değildi. Daha sakin sakin dinlenme, hava değişimi amaçlı bir tatildi. Dolayısıyla yürüdük. O da gayet yürüdü. Yorulduğunu hissettiğimizde bir yerlere oturduk sıcak bir şeyler içtik. O kadar da zor olmadı.

Son söz, çocukla yurt dışı korkutucu değil. Korkmayın. Onların da dünya görüşü gelişiyor. Sevgiler…

Reklamlar

“Dört yaş bebesiyle yurt dışı!” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s