Ev düzeni

Çalışan anne olarak evi organize etmek

to-all-the-super-moms-in-my-life1

Üniversitenin son dönemlerinde “kendime hiç zaman ayıramıyorum” diye böhüüü lerken, çalışma hayatına girdikten sonra “hiçbir şey bilmiyormuşum” demeye başladım. Ki ben çalışmaya başladığımda babamla birlikte yaşıyordum ve babam bana bebek gibi bakıyordu. Akşam eve geldiğimde taze pişmiş yemek, sabah hazırlanan tostlar, yatağımın üzerinde yıkanmış ütülenmiş kıyafetlerim… O kadar ki babam duştan saçlarımı toplamamama söyleniyordu. O dönemde çılgınlar gibi mesai yapsam da eve iş getirsem de söylendiğim ve zamansızlık olarak algıladığım şey gezmeye gidememek veya dizi izleyememekti. Adeta bir prenses hayatı yaşıyor-muşum 🙂 Derken evlendim ve üzerime bir de ev düzeni/temizliği işi aldım. Annem de çalışan bir kadın(dı) ve çalıştığı süre boyunca her zaman yardımcısı oldu. Annemden gördüğümle ben de evlendiğimden itibaren düzenli gelen bir yardımcı buldum. Koca kişisine çok net olarak bütçeyi buna göre ayarlıyoruz anam dedim. Sonra çocuğum oldu ve üzerimdeki yük altında baygınlık geçirmeye başladım. O zaman işte işin ucu kaçtı gerçekten. Gerisi malum… Şuan da pek çok 30+ kadın gibi benim de hayatım bir pastanın dilimleri şeklinde. Hepsini bir arada dört dörtlük yürütmek pek mümkün değil ama yine de işinizi, evle ilgili yapılacakları tık tık yürütmek için birkaç yöntemim var. Belki birkaçı işinize yarar.

Planlamak;

Bir not defteriniz olsun. Oldukça süslü olsun, bakınca içiniz açılsın. Çok büyük ve de ağır olmasın. Kolayca günlük çantanızda taşıyabileceğiniz bir şey olsun. İş yerinde, takside, markette aklınıza bir şey geldiğinde not alın. Bu şekilde kesinlikle bir şeyleri unutmuş olmayacaksınız.

20170223_111323

Bu not kağıdını ajandamın içinde taşıyorum böylece kolayca çantamda bulabiliyorum.

20170223_111419

Planladıklarınızı kırın;

Yani planınızın kırılımını oluşturun. Örneğin; tuvaleti temizleyeceğim yazmak çok genel ve iş başa gelince de uygulamak için bir yönlendirici etkisi yok. Diğer taraftan çok spesifik olarak lavaboyu+küveti fırçala, çöpü at yazarsanız tık tık tık hızlıca yapıp görevi tamamlamış olursunuz. Bir de kendinizi zaman yarışında gibi hayal etmek çok etkili. Hadi kızım Eda diyorum ben mesela. Duşa girmeden önce suyu açıyorum o su sıcağa dönene kadar lavabo+klozeti deterjanlıyorum. Duştan çıktıktan sonra hemen küveti deterjanla fırçalıyorum. Sonraaaaa önce deterjanlı beklemiş lavabo+klazoeti duruluyorum. Ardından dönüp küveti. Bir ara da eğitip yere dökülen saçları toplayıveriyorum. Oldu bittiiiiiiiii

Küçük işlere öncelik verin;

İşten eve döndüğünüzde veya benim gibi deliyseniz sabah 10 dk erken kalkarak minik işleri halledebilirsiniz. Kafanızda ev için bir standart olsun. Mesela bulaşıkların tezgahta kalmaması ya da kıyafetlerin dolapta veya kirli sepeti dışında herhangi bir yerde atılmış olmaması veya salonda çerez tabağı bilmem ne kalmaması. Eviniz için kafanızda kuracağınız bu minimum standart basit olsun. Günlük olarak o standart doğrultusunda toparlarsanız hızlıca iyi sonuç alırsınız. Daha iyisi işler üst üste birikmez ve daha fazla zaman+eforunuzu alarak sizi bunaltmaz.

Temizlik planınız olsun;

Eğer evinize temizlik için yardımcı gelmiyorsa, bir akşamı sadece süpürmeye ayırırsınız, sonraki akşam sadece viledayla silersiniz, başka bir akşam yalnızca toz alırsınız başka bir gün ise çamaşır yıkarsınız. Bölerseniz daha az yorulursunuz. Ama bütçenize uyuyorsa mutlaka derin temizlik için yardımcı almanızı öneririm. Dışarıda güzel bir yerde yemek yemekten feragat edip yardımcı için bütçe ayırabilirsiniz ve emin olun bu sizi daha mutlu eder. Yapabiliyorsanız kendinize bu iyiliği yapın.

20170222_155352

3 büyüklere oynayın;

Mutfak-salon-banyo! Bu üçü için işleri geçiştirmeyin. Mutfak dağınıklığı ve kirliliği insanın sinirlerini fena bozuyor, dahası biriktikçe birikiyor ve de kuruyup zorlaşıyor. Salon ise sizin ana yaşam alanınız. Akşam eve geldiğinizde temiz (nispeten) ve düzenli bir salona adım atınca kendinizle gurur duyacaksınız. Afffferin bana hem çalışıyorum hem de evim çığrından çıkmıyor diyeceksiniz. Banyo ise hem hijyen hem de sinir sistemi açısından önemli. Sabah kalktığınızda pırıl pırıl bir banyoya adım atmak akşam salonda oluşan etkiyi yapacak.

Son notlar;

  • Neticede çalışan bir annesiniz. Eviniz bal dök yala olmak zorunda değil bir kere bunu kabul edin. Sizin ve ailenizin mutluluğu, birlikte geçireceğiniz zaman ve neşeniz tozlu sehpalardan çok daha önemli.
  • Evdekilere iş verin, alıştırın. Yardım değil iş bölümü deniyor ya. Tenezzül edip size yardım ediyor olmasınlar. Örneğin salondan çıkarken, uykudan önce herkes yediği içtiği kap kacağı mutfak tezgahına bırakıp oyuncağını, kitabını yerine kaldırsa işinizin yarısı bitti bile.
  • Yapmıyorlarsa korkutun. Koca kişisinin iş bilgisayarını düşürdü düşürecek şeklinde tutarsanız veya ortada bıraktığı notlarını kaldırıp 5 dakikalık bir “bilmem ki atmış olabilirim” korkusu yaratırsanız, o defteri ömrünüzün sonuna kadar bir daha toplamak zorunda kalmazsınız. Aynı şekilde çocuk kişisi oyuncaklarını toplamıyorsa “ben toplarım ama topladığımı da atarım” derseniz oyuncak topla emrinizi ikiletmez. Tecrübeyle sabit! Valla bak!
  • Abartmayın! Enerjinizin ve zamanınızın üzerinde iş yapmaya kalkmayın. Vallahi madalya takmıyorlar.

Seviler, neşeyle kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s