Miniklerle gezme 👣

Çocuklu misafir ağırlamak

21396896-set-of-hand-drawing-cartoon-happy-kids-playing-stock-vector-children

Bu hafta sonu 6 yetişkin 4 minnak şeklinde evde yemek yiyeceğiz

Bizim bu ekip aslında çocuklar olmadan önce ayda bir birinin evinde toplanıp yiyip içip dehşet eğlendiğimiz bir ekip.

Ben şahsen bu buluşma için heyecanlıyım çünkü bayadır görüşemedik. Çiftlerin biri Kıbrıs’a taşındı zaten 😦

Gelelim hazırlıklara

Yemekleri keyifle pişireceğim onlardan hiç bahsetmeyeceğim ama çocuklu misafir geldiğinde birkaç dikkat noktam var paylaşmak istiyorum.

Şimdiiiiiii öncelikle 2 kuzu bir araya geldiğinde kuduruk kuzu oluyorlar dolayısıyla 6 yaşındaki Utku + 3 buçuk yaşındaki benimki + 3 yaşındaki Deniz bir arada çılgınca parti yapacaklar eminim ki. Emin olduğum bir diğer şey de 1 yaşındaki İlke onlara sadece bakarak bile kendinden geçecek keyiften 🙂

Arkadaşlar çok çocuklu bir ortam oluşacaksa süsü dekorasyonu bırakın. Çocukların bayılacağı bibloları gözden kaldırın. Kırmalarını geçin birbirlerine veya kendilerine zarar verebilecekleri objelere kolay erişimi engelleyin.

Sehpa için kenar koruyucularını kaldırmıştık ama onları yeniden takacağım çünkü koşarken çarpma ihtimalleri çok çok yüksek.

Ev içi merdivenleri bloklayacağım. Bir süre sonra in-çık in-çık oyun yapıp birbirlerini düşürme-itme ihtimalleri çok yüksek, allah korusun.

Mutfakta kesinlikle çaydanlığı ocağın arka tarafında bırakın.

Annelere önceden, çocukların alerjisinin olduğu bir yiyecek olup olmadığını sorun. Mutlaka sorun.

Eve gelecek küçük çocuk için zararlı olabilecek minik parçalı oyuncakları kaldırın. Kaşla göz arasında ağzına atabilir. Mesela küçük legolar kalkacak. Minik topları olan bir oyuncak var o da gardırobun üstüne gözlerden uzağa kalkacak.

Mutlaka bir sebze çorbası olsun. Eve 1 çocuk da 5 çocuk da gelse tuz atılmamış tanesiz bir sebze çorbanız olsun.

Benim planım çocuk masası hazırlamak. Biz çocukken de bize çocuk masası yaparlardı. İlke hariç hepsi 3 yaş üstü. Çocuk masasında onlara köfte+makarna+salata+ayran ikram edeceğim. Eminim keyifle orada yiyeceklerdir. İlke de onlara katılır mı emin değilim 😀 Ama her çocuğun sevdiği köfte+makarna ikilisini özellikle onlar için pişireceğim ki analar rahat etsin. Çocuklar da birlikte oturup yesinler.

Eve bebek geliyorsa emzirme ve bez değiştirme için bir ortam hazırlayın onlara. Yatak odası olabilir, çocuk odası olabilir, size kalmış. Ama annenin rahat edeceği bir odanız mutlaka hazır olsun.

Sakıncalı şeyler;

Oyun hamuru sulu boya parmak boyası gibi kudurmakla birlikte her yere bulaşacak ve zor temizlenecek şeyleri çocuklara vermeyin.

Onun yerine kuru boya, arabalar ve yumuşak oyuncaklar verin.

Kurabiye, kek, çikolata gibi dolaşarak yendiğinde çok dökülüp bulaşacak ikramlar hazırlamayın. Onun yerine meyve kesin verin çocukların eline hem oynayıp hem yesinler. Hem de daha sağlıklı bir de Allah aşkına çocuğun sizin gibi 2 saat masada oturup usluca yemesini beklemeyin. Hayal o 😀

Çocuklar meraklıdır, inceler, kurcalar, birbirlerinden gaza gelirler. Lütfen odalarda da kendilerine zarar verebilecekleri şeyleri göz önünden kaldırın.

Ev kazaları göz açıp kapayıncaya kadar iki saniyede oluyor. Dekorasyondur süstür hakikaten hiç önemi yok. Çocukların rahatça kuduracakları alan açın onlara. Siz arkadaşlarınızla bir araya gelmekten ne kadar mutlu oluyorsanız onlar da rahatça oynamaktan o kadar mutlu oluyorlar. Böyle düşünün. Rahat ortamı önceden hazırlarsanız peşinde  kadar çok koşmanıza da gerek kalmaz çocukların.

Hayat, sizinle birlikte yaş alan, ailesini büyüten, zor ve güzel zamanlarınıza ortak olmuş dostlarla güzel. Hele bir de çocuklarınızı bir arada oynarken görmek….

Son söz, bol bol booooollll fotoğraf video çekin. Bol bol çekin 🙂

Sevgiler, neşeniz bol olsun

 

 

 

Reklamlar

“Çocuklu misafir ağırlamak” için 2 yorum

  1. 31 haftalık bir hamile anne adayı olarak aklıma takılan konulara değinip yersiz endişe ettiğimi görmemi sağladığınız için size çok teşekkür ederim.Neşeniz her daim bol olsun 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s