Miniklerle gezme 👣

Çocuk Tiyatrosu vol2

20161218_125141

Güüüüya geçtiğimiz Pazar günü İhsan İpek’i tiyatroya götürecekti de ben de evde ayaklarımı uzatıp kafa dinleyecektim. İhsan salya sümük hasta olunca TİRATRO TİRATRO diye evde zıplayan hevesli bebeyi tiyatroya götürmek bana kaldı. İpekle gezmeye bayılıyorum zaten!

20161218_125148

Daha önce şuraya link bağladığım yazımda da Kartal Sanat Tiyatrosu’ndan bahsetmiştim size. Bu sefer gittiğimiz oyun; Oyuncaklar Ülkesine Yolculuk. Ücreti kişi başı 25 yani totalde 50 lira verdik. İpek kafetaryasında tost yemek istedi. Aldığımız tostun içinde kaşarı geç,peynirin kokusu dahi yoktu. Eser miktarda tahminen 1 mm kalınlığında falandı herhalde kaşar. Ücreti de 6 liraydı. Yani Kartal Sanat Tiyatrosu’na gidin ama kafetaryasından beklentiniz olmasın. 

Oyun, 45 dk x 2 perdeydi. İlk perdede konu biraz karışıktı. 3,5 yaşında İpek için anlamak zordu. 3 karekterin dışladığı ve bağırıp durduğu bir Domdomcan karakteri vardı. Domdomca’ın oyunbozan olduğunu pinokyoyu müzeden kaçırmak istediğini söylüyorlardı ama o dışlama şekilleri hoş değildi. Hatta ikinci perdede pamuk prensesi oynayan karakter oyunun bir yerinde domdomcan karakterine “defol git” dedi. Hoş değildi, anne olarak hoşlanmadım. Metinde bu söylemin olduğuna inanmak istemiyorum. Oyuncunun doğaçlaması olduğunu sanıyorum. Umarım bu geribildirim onlara ulaşır. İkinci perde daha anlaşılırdı. Pamuk Prenses Masalı’nı canlandırdılar. Daha yalın, daha sade daha akıcıydı…

Bu vesileyle bugün, tiyatronun çocuklarımızın üzerindeki etkileri üzerine araştırmalarımı derleyeceğim. Her çocuk mutlaka tiyatro ile tanışmalı, sevdirilmeli ve götürülmeli. Neden mi? İşte bu sebeplerle; 

Çocuklara özgüven duygusu kazandırır

Çocuk tiyatrosu; çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan çocuklar başta olmak üzere genel olarak tüm çocuklara özgüven duygusu kazandırır. Bir tiyatro oyununda çocuklar birlikte gülüp eğlenirler, birlikte öğrenirler… Çocukların sahnede oyun seyretme deneyimleri arttıkça bu durum onların sosyal davranışlarına da yansır. Başkalarıyla daha iyi geçinme, çevreyle daha güçlü bir bağ kurma, kendine güven, uyum sağlama ve cesaret gibi konularda kendilerini geliştirirler. 

Çocukların gözlem yoluyla öğrenmesini sağlar

Tiyatroda sergilenen oyunlarda çocuklar gözlem yoluyla öğrenmektedir. Oyun esnasında kendini oyunun akışına bırakan ve bir anlamda oyunun bir parçası olan çocuklar sahnedeki oyuncuları model alır ve onlarla empati kurar. Bunun bir sonucu olarak oyunun çocuklara vermek istediği mesaj gözlem yoluyla öğrenilir ve hayata aktarılır. Çocuklar duygu ve düşüncelerini daha akıcı bir dille ve daha etkin bir şekilde ifade ederler. Gözlem yoluyla öğrenmenin bir başka artısı da çocuklarda dikkat, algılama, konuşma, dinleme gibi becerilerin gelişmesine önemli bir katkı sunmasıdır. 

Korkularıyla başa çıkabilmeyi öğretir

 Yapılan araştırmalarda tiyatronun modelleme yoluyla öğretme etkisinin çok önemli başka faydaları da tespit edilmiştir. Bunlardan en önemlisi, fobi türündeki tepkilerde görülen azalmadır. Çocuklar tiyatro oyunlarında kimi zaman korktukları bazı neslelerle karşı karşıya gelebilmektedir. Oyun içerisinde, doktor, karanlık, köpek, fare gibi korkulan bu nesneler ile kurulan ilişki onların bu fobilerinin azalmasına katkı sağlamaktadır. Başka bir ifadeyle, kendi dünyalarında fobi nedeni sayılabilecek bazı nesneler, tiyatro ile çok farklı bir anlam kazanabilir. Bu da doğal olarak çocuğun o nesneye bakış açısını değiştirebilir. 

Eleştirel düşüncenin temellerini atar

Eleştirel düşünce, yaşam deneyiminden ve gözlemlerden yola çıkılarak kazanılır. Çocukların eleştirel düşünme becerisi kazanmasında tiyatronun payı çok büyüktür. Çünkü çocuklar okullarda daha yarışçı, sınav veya puan odaklı bir eğitim alırlar. Böyle bir sistemde bilgiyi direkt olarak edinirler ancak edindikleri bilgiyi eleştirel bir süzgeçten geçirebilecek zamanı genellikle bulamazlar. İşte tiyatronun eğitici tarafı ve eleştirel düşünceye olan katkısı bu noktada daha da ön plana çıkmaktadır. Tiyatro deneyimi yaşayan bir çocuk eleştirel düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi hayatın her alanında faydalanacağı becerilerini geliştirir. 

Ve bir Pazar günü öğleden sonrası için harika bir kültürel aktivitedir. 

Kartal Sanat Tiyatrosu ve oyunun linkini şuraya bağlıyorum 

20161218_145107

Sevgiler, neşeyle kalın…

 

 

 

Reklamlar

“Çocuk Tiyatrosu vol2” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s