Ev düzeni

Çocuklar için pozitif bir ev ortamı oluşturmak

images

Herkes kapısından içeri girdiğinde mutlu ve güvende hissettiği bir evinin olmasını ister. Aynı istek ve ihtiyaç çocuklarımız için de fazlasıyla geçerli. Hep söylüyorum ben hiçbir konuda uzman değilim ama okuduklarımdan ve uygulayıp sonuç aldılarımdan bir derleme yaptım. Bizde işe yarayan, ipekin en huysuz dönemlerini hasarsız geçirmemize yardımcı olan pozitif ev ortamı oluşturma yöntemlerim;

İletişim

Konuşmak çok ama çok önemli. Bütün gün ayrıyız. Üçümüz de gün içinde bambaşka şeylerle uğraşıyoruz. Ama akşam yemek masasında bir araya geldiğimizde hepimiz günümüzü anlatıyoruz. Sırayla! Çok basit ve kısa cümlelerle konuşuyoruz biz. Duygularımızdan bahsediyoruz. Arkadaşım bana öğle yemeğinden sonra türk kahvesi yaptı ben de buna çok sevindim ve mutlu oldum diyorum mesela. Aslında ipeki konuşturmak ve bu alışkanlığı oturtmak için biraz kurgu halinde konuşuyoruz. Çünkü açıkçası, gerçekten ihsanla iş hayatımızı o yemek masasında konuşsak ipek hiçbir şey anlamaz ve sıkılır. Dolayısıyla onun anlayacağı kadar basit basit konuşuyoruz. Bunu ben bir yerde okumuştum. Cehennem kalpli çocuk tacizcileri ve tacize uğrayan çocukların ailelerine açılmasını sağlamak amacıyla çocuklarınızı duyguları hakkında konuşturun diyordu kitapta. Bu “gününü paylaşma” yöntemin bizde işe yaradığından eminim. Çünkü ipek de bize bazen yemek masasında bazen de sonradan kreşte olan herhangi bir şeyi anlatıyor.

Birbirini güler yüzle karşılama

Bizim evde kim eve sonradan gelirse o güleryüzle karşılanır ve öpülür. Genelde son gelen ben olduğum için bu bana yapılıyor ama kesinlikle bu da pozitif yaşam ortamı yaratmakta çok etkili.

Kaliteli zaman geçirme

Bunu kafanızda çok çok büyütmeyin. Ve şuna inanın. Çocuklar yeni bir oyuncakla tek başlarına oynamaktansa, herhangi bir şeyle ama sizinle birlikte oynamayı tercih ederler. Gerçekten! Gününüzün 15 dakikası bile olsa ten tene göz göze vakit geçirin. Biz bu aralar yapboz’a sardık. Yazın küvette köpükle oynuyorduk. Ispanak yıkamayı bile kaliteli zamana çevirebilirsiniz. Zaten yemek yapmanın bir parçası olmaya bayılıyorlar.

İfade etmek

Ben ipeke şunu söylüyorum. İpekçim babanın davranışına kızdığım için onunla konuşmam gerekiyor müsade eder misin? Bunu kızgın bir sesle söylemiyorum. Sonrasında ihsana gidip kızgın sesle de konuşmamaya çalışıyorum. Ama bu davranışımın etkisi şu oluyor; “anne sen böyle yaptın diye ben çok üzüldüm bir de kızdım şuanda”. Bana böyle diyor. Bence duyguları ifade etmek çok ama çok önemli.

Dinlemek

O birşey anlatırken ben de gerçekten bazen çok sıkılıyorum. Ama onun sözü bitene kadar dinliyorum. Dinliyoruz.

Haftasonu = aile zamanı

Hastasonunun geldiğini aile zamanı yaşasın şeklinde ifade ediyoruz. Cumartesi pazarı okul yok iş yok yuppiii şeklinde ifade etmiyoruz. Ailecek gezmek veya evimizde dinlenmek için fırsat olarak gösteriyoruz.

Hasta/ihtiyacı olana destek-birlik bilinci

Çocuklar doğası gereği benciller. Bencil olmamayı sonradan öğreniyorlar. Bizim evde de yorgun olan veya hasta olana destek olmak var. Ben bu aralar hastayım. Sesim kısık ve çatallı. İpek’e hasta olduğumu ona uykudan önce kitap okuyamayacağımı anlattım. Ve anladı. Tamam dedi. Sen iyileşince okuruz dedi. Çünkü ona hep anlattık ve de gösterdik. Biz bir aileyiz ve bir birimizi tamamlamamız gerekiyor… Gibi gibi….

Size dürüst olduğu için çocuğu asla cezalandırmayın

Mutlaka bir şeyleri bile bile yanlış yapacaklar. 10 kere sakızını çıkarıp oraya buraya yapıştırma dedim mi? Dedim. Yine de yapıştırıyor mu? Evet! Sakızın nerede diye sorduğumda bilmem diye safa yatıyor mu? Evet! Söyle de orda kalmasın atalım böcekler sakızına gelebilir deyince mucizevi şekilde sakızı nereye yapıştırdığını hatırlayıveriyor mu? Evet! Peki ben sakıza ulaştıktan sonra “bunu yapıştırma diye kaç kere söyledim” şeklinde çocuğa çemkirirsem bir daha bana yerini söyler mi? Hayır! “bebişim bile bile yapma aşkım benim sen akıllı kızsın, sakızını çıkarınca çöpe atman gerektiğini biliyorsun dimi” deyince de oluyor. Misal….

Birlikte kudurun, eğlenin

3 yaşındaki biriyle hareketli bir şarkı söyleyerek yatakta zıplarsanız onun en eğlenceli arkadaşı olursunuz emin olun. Veya duşta ağzınıza su tutarak şarkı söylemeye çalışırsanız….Ya da o kırmızı başlıklı kız olsun, siz büyük anne, babası kurt! Eviniz de orman. Sizin için de eğlenceli olacak emin olun.

İlgi alanlarını geliştirmek için ona destek olmak

Çocuğun ilgi duyduğu şeyleri birlikte araştırın deneyimleyin. Merak ettiklerini incelemesine fırsat verin. Bu, 3 yaşında ata binmek olur 4 yaşıda başka bir şey 7 yaşında başka bir şey…. İleride akademik veya sanatsal ilgi alanları olur. Sizden destek alması kadar önemli bir şey olamaz. İlgi alanlarını ailesiyle paylaşıp destek alabilmek bir çocuk için ne kadar önemli bir şey. Kendi çocukluğunuzdan hayal edin.

Onu sevdiğinizi söyleyin

Her fırsatta! Bu konuda ektiğimiz tohumlar bize çiçekler açtı. Bazen kulağıma gelip “anne seninle çok mutluyum, seni çok seviyorum” diye fısıldıyor. Bu var ya…. Dünyalara bedel!

Ona sarılın öpün (ama o istemiyorsa sıkmayın) sevginizi, onunla birlikte olduğunuz için mutluluğunuzu ifade edin. Bu karşılıklı. O varlığıyla sizi mutlu ettiğini hissettiğinde kendisi de sizin varlığınızla mutlu oluyor. Hepimiz öyle değil miyiz!

Şimdi diyeceksiniz Edacuğum sen bunların hepsini mikkemmmeel yaptın da mikkemmel mutlu çocuğun mu var! HAYIR!  Eşine kızdığında da sırf çocuk var diye psikopatça sakin mi konuşuyorsun de, çoğunlukla evet bazen HAYIR! Birlikle yapboz yapmaktan 10 kere sofia 15 kere harika kanatlar oluşturmaktan böğğ gelmiyor mu? E geliyor… Senin koca kişisi yemek masasında gününü basitçe anlatması gerekirken komik hikayaler çıkarıp tamamen gündemi değiştirince disiplinin bozuldu diye bi sinir geliyor mu? Vallahi geliyor. Ya da sen annenin pişirdiği yemek için her zaman teşekkür etmek gerek diye öğretirken koca kişisi “eda yazık günah çocuğu zorlama valla yemek bir acayip olmuş” demiyor mu sonra da sen pis pis bakınca “hayatım her zaman güzel yapıyorsun ama bugün tutmamış” diye kıvırıyor mu, sonra senin tepene bir sıcaklık yayılmıyor mu! O sırada çocuk çoktan masadan tüğmüş olmuyor mu! Ama sabrımı korumaya çalışıyorum. Güvenin bana bağırıp çağırmak yerine kocayı cimciklemek de siniri alıyor. Neyse ben sadece idealini anlatmaya çalıştım o kadar 🙂 Hiçbirimiz hele hele ben kesinlikle mükemmele yakın bile değilim

Ha bir de…. sen yırtın o “idealini” oluşturmak için…. çocuk kendisine “babasının aşkı” diyor sonra otur kemir tırnaklarını… neyse o başka konu.

Neşeyle kalın, sevgiler….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s