Okuyan anne

Bir öğretmenler günü klişesi

indir

Bakın buraya yazıyorum. Bir gün bir okul kurarım veya bir okulda yönetici olurum…. Kesinlikle el emeği ile yapılmış hediyeler ve/veya çiçek hariç, öğretmenlerin hiçbir hediye kabul etmemeleri kuralını getiririm. Ben şahsen bu duruma ciddi olarak karşıyım. Çünkü hakikaten maddi olarak veliler arasında sidik yarışına dönüştürülen bir olay haline geldiğini savunuyorum. Altın bilezik alan var ya bu ne! Çok çok çok saçma!

Bir şey daha var çok saçma olan, kesinlikle bizim öğretmenimiz özelinde konuşmuyorum. Genel olarak arkadaş ortamında konuştuğumuz konuları aktarıyorum, öğretmenlerin bir kısmının aldığı hediyeye göre çocukla ilgilenmesi gibi bir gerçek var. Sen öğretmeni bir şekilde mutlu ediyorsun o da senin çocuğuna daha özenli oluyor-muş. Yazık ya vallahi yazık.

ataturk-cicegi

Geçen sene öğretmenler gününde, kreş sahibi ve öğretmenleri ile çok yakın ilişkiler içindeydim. Bu sene o kadar igilenemiyorum. Bu seneki öğretmenleri ve yönetimi geçen senekileri tanıdığım kadar tanımıyorum. Geçen sene öğretmenlerine saksıda Atatürk Çiçeği vermiştik bence hem adıyla hem de konsepte uygunluğuyla harika bir hediyeydi. Kreş yönetimi de bu kafada insanlardı. Bu sene deyim yerindeyse daha sosyetik bir kreşe gittiği için, herkes koca kutular verirken benimki kendini kötü hissetmesin diye gittim paşabahçeden şunu aldım, paketi de güzel. Güzel bir hediye oldu bence.

12340_0_304x424_5

Bir ara düşündüm, dedim ki ipek kendisi bir resim yapsın, üzerine tarih atıp notumuzu yazalım. Notu da, kendisine sorayım ipek diyeyim öğretmenmeninle ilgili en çok neyi seviyorsun diye sorayım. Onun sözlerini olduğu gibi yazayım dedim. Sayfayı da renkli bir çerçeveye koyayım. Ben öğretmenlik yapıyor olsam, evimin koridorunun duvarlarında bir sürü böyle resimler ve notlar olsa, göğsümü gere gere sergilerdim. Ama işte düzene yenik düştüm 😀 Ben ettim siz etmeyin 😀

Öğretmeni özelinde düşünürsek hediyemizi içime sine sine aldım. Güle güle kullansın. Sınıf genelinde daha afilli hediyeler gelirse ve bizimki sönük kalırsa üzgünüm. Düzene karşıyım! Bence öğretmenler gününde çocukların öğretmenine maddi değeri olan bir şeyler alması çok çok çok saçma. Umarım bir gün tamamen yasaklanır. Benim mantığıma hiç sığmıyor. Sadece benimki sakil sakil kalmasın diye ve öğretmenini de sevdiğim için hediyesini aldım. Bir de Perşembe sabahı ihsana sabahın köründe karanfil aratmamak için….

Başka ne hediye alınabilir?

Bence yine de siz kendi mantığınızda konsepte uygun hediyelere yönelin. Yani mesela kokulu şeyler ne bileyim parfüm seti bilmem ne kişisel bir şey. Bir de siz çiçek kokusu seversiniz belki öğretmen daha odunsu kokular seviyordur. Bence kişisel şeylere girmeyin. Ajanda olur, defter olur, kreş öğretmeni için enteresan aktiviteler içeren profesyonel anlamda onu geliştirecek bir kitap olur… Okulda kullanabileceği, kreş içi ev terliği olabilir mesela -ki o da kişisel aslında… Kışlık şal da olabilir… Kalem seti olabilir üzerine adını yazdırırsınız.

Ben, öğretmenimizin, sınıftaki çocukları öğle uykusuna yatırdığında dinlenirken, bununla çay içip yanında kurabiyesini yiyeceğini hayal ettim. Bununla mutlu olacağını, kız kulesi konseptinden de özellikle hoşlanacağını düşündüm ve bu tercihi yaptım. Onun, bununla mutlu olacağını düşündüm ve diledim. Güle gülen kullansın.

Ama Allah rızası için altın bilezik kolye….. Çok saçma değil mi ya! Altın az zümrüt alın ….

Reklamlar

“Bir öğretmenler günü klişesi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s