Çalışan anne

Ruh halim: sütü yetmemiş kahvaltılık gevrek

Bu sabah ofise geldim, çekmecemdeki nesfit paketini çıkardım ve mutfak kısmına yürüdüm. Buzdolabında kendime ait olan sütün çok az kaldığını fark ettim. Onu nesfite ekledim ve zavallı kraker parçalarını çevire çevire ıslatmaya çalıştım. Yürüdüm yürüdüm masama oturdum. Önümdeki tablonun tüm haftamı özetlediğine karar verdim.

Pazartesi, eve koşa koşa vardığımda sevgilim aşkımın “modu düşük olduğu için” işten erken çıktığını kızımızı kreşten de erken alıp büyük bir markete gittiklerini… Orada aheste aheste market alışverişi yaparak meyveler, çerezler türlü türlü cici boğaz yiyecekler almak, ışıklı salak müzikli arabalara binmek suretiyle çok eğlendiklerini, eve gelip akşam yemeği olarak sucuklu yumurta pişirdiklerini gördüm. Nasıl bir kıskanma duygusu bastı bildiğiniz gibi değil. Sevgilimin iş şartları ayrı kıskançlık sebebim… İpekle geçirdikleri eğlenceli zamanlara dahil olamamış olmam ayrı.

Salı; eve koşa koşa varıp hazır yemeğe oturduğumda aile geleneği haline getirmeye çalıştığımız bir uygulama olarak hepimiz sırayla günümüzün nasıl geçtiğini anlatmaya başladık. İpek’in anlattığı olayla ve kişiler ve kreş aktivitelerini zaten ihsanın bildiğini, hatta ihsanın kreş hakkındaki gelişmeleri benden çok çok daha iyi bildiğini fark ettim. Üzerine epicik, büyük kaplan oyuncağı ile minik aslan oyuncağını baba-çocuk olarak eşledi. Oyun oynarken de baba cesur (kaplanın adı bu) ile yavru cesur parka gidiyor yok bilmem ne yapıyor, yok sokaktan geldiler ellerini köpüklü köpüklü yıkıyorlar diye diye ve yani gözüme soka soka oynayınca dayanamadım çocuğun oyununu böldüm. İpekçim dedim anne cesur yok mu? Yok dedi o işte, ama tatlım dedim akşam olunca anne cesur geliyor işten, yok dedi o gelmiyor işte o …. Atlıyorum aşşa….

wp-image-867158826jpg.jpg

Çarşamba; yemeğe kayınvalideye davetliyiz. İşten çıktım, servis soförü geç geldiği için yemeğe geç kaldım. Herkes çoktan  gitmiş. Kibarlıktan beni bekliyorlar. Herkes acıkmış tabi yemek kokuları eşliğinde bekle bekle bekle…. Neyse yetiştim. Yedik içtik. Kreş çantasından çıkan aile ile yapılması gereken faaliyetleri halayla baba yaptırmış. Meğer düz çizgi çekip o çizgiyi takip ederek kesmekte biraz beceriksizmiş benim çocuğum. Meğer bol bol çizgi halinde kağıt kesilmiş ben gelene kadar. Meğer benim dışımda artık herkes tayfun bebeğin adının nerden geldiğini, gerçek tayfun ile ipekin ilişkisini biliyormuş. Daha faza örneklendirmeyeceğim. Her anne yaşadığım yetememe duygusunu iliklerinde hissetti, eminim.

Perşembe; Çocuk bana kapıyı açıyor, üzerinde bize ait olmayan bir pantolon. Bu ne diyorum. Kaç takım yedek kıyafetin çantasında olduğuna eminim, yemin bile edebilirim. Hayır diyor çocuk benim yedek kıyafetim kalmamış öğretmenim x arkadaşımınkini giydirmek zorunda kaldı! Kreşte uykuda yatağını ıslatmış. Evde ıslak çarşaflar var, ayrıca çocuğun da yıkanması gerek ama bilin bakalım ne yok. Su yok! Sular kesik. Neyseki bir önceki günden kayınvalidemin saklama kaplarına koyduğu yemekler var. Sucuklu yumurtadan iyidir değil mi! Çöpü çıkarırken karşı komşum özlemle karşılaşıyoruz. Özlemi görünce bir offff diyorum “yetişemiyorum özlem yetişemiyorum” haklısın diyor. Ama özlem, haklı olmak mutluluğu getirmiyor.

Cuma; Sabah servis geç kaldığı için 3 derecede olan havada dışarıda 10 dakika kadar bekledim. Diyeceksin kasım ayında adam gibi giyinseydin de üşümeseydin. Haklısın çok mantıklı. Ama üzerimde kumaş pantolon ve topuklu ayakkabı ve incelik bi bluz var bir sor neden? Bugün aslında free Friday. Yani herkes kot ve spor ayakkabı giymiş ama bende ne var? Ceket meket işte. Çünkü benim sunumum var yurtdışıyla… Kot haram bana. Sustum! Hala üşüyorum. Önümdeki yetersiz sütle hazırlanmış kahvaltımla bakışıyorum. İhsan arıyor “bugün home office yapmaya karar verdim” diyor. Benimse sunumum kaçta biter, ne kadar uzar eve kaçta varırım Allah biliyor.

Bugün mızlanma -dertleşme günü oldu, idare edin emi, modum buyken çiçekler böcekler yazamıyurm

Öptüm sizi….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s