Miniklerle gezme 👣

3 yaş (ve üstü) ile araba yolculuğu

Merhabalar;

Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’ya babamlara gittik. Nerden baksan 4 saat arabada oturdu çocuğum (1 defa tuvalet molasını saymazsak) Çocuk kısmının kimyasına ters olan sabit oturma eylemi tabii ki benim zillinin bünyesinde de reaksiyon gösteriyor.

Araba yolculuğunda çocuk oyalama tekniklerimi huzurlanıza sunarım;

🚗Kitap okuma. Biz ihsanla araba yolculuklarında kitap okumayı zaten seviyoruz. Zaman daha hızlı geçiyor sanki… Bu yolculukta elimde Elif Şafak’ın yeni kitabı vardı. Ben onu okudum. İhsanla İpek de dinlediler. Tabiiki ipek müdahalae etti lafımı kesti ve bir süre sonra zaten sıkıldı. Neticede okuduğum kitabı tamamen anladığını hiç zannetmiyorum ama yine de okunan kitabı dinlemek ona eğlenceli geldi. Bu arada aklınızda olsun bazı “yetişkin” kelimelerini sansürleyerek okudum kitabı. Kelime olarak duymasına hiç gerek olmayan şeyler…

🚗Şarkı dinleme – çocuk şarkıları. Bu seçenek de anne-baba için bir süre sonra işkenceye dönüşüyor. Arkadaşım Eşşek’i 8 defa üst üste dinledik 😒 Ama çocuğu oyalıyor o ayrı.

🚗Tahmin oyunu; çevremizdeki bir yerde ne olduğunu tahmin etmek. Mesela Ankara yolu sağlı sollu ormanla dolu. Ormanda hangi hayvanların olabileceğini tahmin ettik. Sırayla hepimiz. Arada aksiyon katmak için ihsan veya ben örneğin balina dedik. İpek hemen atladı ve “balina denizde yaşar baba orası orman” diyerek düzeltti ve her 3 yaş annesinin tahmin edeceği gibi hata bulup düzeltmekten dehşet keyif aldı. Sonra hay allah karıştırdık falan filan dedik

🚗Değiştir oyunu; biz çocukken oynardık hatırlayın. Biri şarkı söyler, diğeri değiştir diyerek şarkıyı değiştirmesini ister. Çok eğlendi. Ayrıca ben İpek’in beceremeyeceğini düşünüyordum ama gayet şarkı değiştirdi.

🚗Sırayla sayma oyunu; bunu  oynatmayı çok seviyorum. Bir konsept belirliyoruz. Örneğin sarı meyveler veya ağaçta yetişen meyveler ya da toprağın içinde yetişenler…. Sırayla bunları sayıyoruz. Kesinlikle bilgi olarak çocuğa büyük katkı sağladığına inanıyorum. Hem de eğlenceli. Ben 5 yaşındayken anneme “rüyamda ağaçtan domates topladım” dediğimde annemle babam kafayı yemişler. Neyin nerde yetiştiğini bilmek konusunda ailecek biraz hassasız 😁

🚗Sevdiğimiz bir hikayeyi değiştirme. Mesela kırmızı başlıklı kız masalını su gibi ezbere biliyor, bunu biz değiştiriyoruz. Örneğin mavi çantalı kız, sahile gitmek için hazırlanmış….. Gibi gibi…. Çoooooook eğlenceli şeyler çıkıyor.

🚗Atıştırmalıklar; kuru üzüm fındık elma krep… Bunlar hem çocuğu oyalıyor hem de İstanbul-Ankara gibi rakım farkı olan şehirler arası yolculuklarda çiğneme ve içme, kulak tıkanmasını engelliyor. Çocuk kulağının tıkandığını anlamıyor aslında ve bir tuhaflık fark edip anlamlandıramadığı için yaygara koparıyor. O yaygara durumuna düşmeden ara ara su ve atışırmalık vermekte fayda var.

🚗Yapıştırmalar. Şimdi baştan söyleyeyim boya yaptırmaya çalışmak çocuğu sinirlendiriyor çünkü önünde masa gibi bir şey olmadığı için istediği gibi boyayamıyor. Yani en azından bizim için durum böyle. Fakat yapıştırma aktivitesi kolay yapılıyor. Bir de cama yapışan jel yapışkanlar oluyor. Daha ziyade banyolara falan yapıştırmak için. Onları alıp araç camına yapıştırmasına izin verirseniz (valla iz kalmıyor) baya oyalıyor. Onların akvaryum konseptli olanlarından alırsanız mesela, cama akvaryum yapabilir… Eğlenir yani

 

Notlar;

🏳Genel olarak parçalarının yere düşeceği aktivitelerden kaçının derim. Çünkü eğilim almak zorunda kalan siz olacaksınız.

 

🏳Google’larsanız o kadar çok uzun yol aktivite kiti filirleri var ki… bayılırsınız. Ben maalesef ipeke hiç yapamadım. Hiç zamanım yok keşke yapabilsem. Yapanların hayranıyım ve yapabiliyorsanız yapın hakikaten.

 

Dökülünce kafayı yiyeceğiniz (kakaolu süt gibi) bir şeyi çocuğun eline vermeyin e mi? Bile bile yani….🗑

 

Son ama son seçenek ipad. İpad üzeriden puzzle vb yapabilir. Bir zararı yok. Ama benim için bu, acil durum müdahalesi.

 

Ve tüm yolculuğun sonunda, aileye kavuşmak… Paha biçilemez. Ve çocuklar da sevildikleri yeri çok iyi biliyorlar… Yolculuğun sonunda sonsuz sevgi, hoşgörü ve şımartılma olduğunu biliyorlar.

 

Neşeyle kalın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s