Çalışan anne

Home-office tüyoları

images

Merhabalar;

Kurumsal hayata ara verip 1,5 yıl evden çalışmış birisi olarak, evde pijamalarla çalışmak ne kadar cazip ise odaklanmanın da bir o kadar zorlayıcı olabileceğini deneyimledim. Bunun sonucunda kendi adıma evden çalışacak arkadaşların verimliliğine katkısı olacağını düşündüğüm birkaç “tip” derledim.

Lütfen siz de fikirlerinizi paylaşın.

  1. Sabah kalktığınızda kendiniz için bir saat belirleyin örneğin 10 veya 11 veya her neyse. O saate kadar evde yapmak istediğiniz, işin başına oturduğunuzda sizi kemirecek şeyler varsa onları halledin.Mesela çamaşır mı yıkanması gerekiyor. Örnek olarak… Bunu bitirin ve temiz kafayla çalışmaya başlayın.

  1. Çalışmaya oturmadan önce üzerinizi değiştirin ve yüzünüzü yıkayın. Sizi sabah uyandıran-ayıltan ne varsa onu yapın. Pijamayla çalışmaya oturmayın. Makyaj yapıp topuklu giyin demiyorum ama pijamayla birlikte uyku kafasından da çıkarsınız. Rahat ev kıyafetleri giyin. Camları açın evi bir havalandırın. Modunuzu değiştirin özetle.

  1. Çalışma alanınız belli olsun. İlla kendinize bir çalışma odası yapın demiyorum, diyemem de zaten. Ama salondaki yemek masasının bir ucu dahi olsa, yataktan ve mutfaktan uzak, iyi ışık alan ve ergonomik bir koltuğu/sandalyesi olan çalışma alanı belirleyin kendinize ve orada çalışın. Özetle, yatağın içinde çalışmayın. Odaklanmanıza ve verimliliğinize etki ettiğinden emin olun.

  1. Özel ve iş hayatınızı karıştırmayın. Eğer çalışmak için bilgisayar başına oturduysanız çalışın.İnternet’ten alışverişe veya sosyal medyaya sarmayın. Hatta cep telefonunuzu masanın diğer ucuna bırakın ve arama hariç diğer bildirimlerin sesini kapatın. Sizi dış etkenlerin dağıtmasına izin vermeyin buna komşular da dahil. Ya şuanda çalışıyorum gelemem/kabul edemem diyin ya da kapıyı hiç açmayın. Net!

  1. Kendi performansınıza göre molalar verin. Bu molalarda evin içinde dolaşın veya cama-balkona çıkarak temiz hava alın. Çok fazla dikkatinizi dağıtacak aktiviteler yapmayın. Örneğin tv açmak gibi… Mutlaka bir şeye takılacak-mola sürenizi uzatacak öz disiplininizi deleceksiniz. Zaten gözlerinizi de dinlendirmeye ihtiyacınız var. Bahsettiğim mola 5 – maksimum 10 dakikalık molalar. Saat başı veya en geç 1,5 saate bir 5 dakikalık mola, veriminizi arttıracaktır.

  1. Öğle molası ve kısa bir uyku! Hiç şaka yapmıyorum. Bir kere ağırlaşmamak için öğle arasında hafif şeyler yemeyi tercih edin. Sonrasında veya öncesinde koltuğa (yatağa değil) uzanarak gözlerinizi kapatın. Kesinlikle derin bir uykudan bahsetmiyorum. 20 dakika kadar beyninizi ve gözlerinizi dinlendirin. Akabinde sevdiğiniz hafif bir içecek ile çalışmaya döndüğünüzde ne kadar dinç olduğunuza inanamayacaksınız. Ama tekrar ediyorum horul horul uyuyun demiyorum max 20dk 🙂

  1. O gün için planladığınız işi tamamladığınızda kapatın ve uzaklaşın. Yürüyüşe çıkabilirsiniz veya sizi eğlendiren ne varsa onu yapabilirsiniz. Ama iş bittiyse sündürmeyin.

  1. Genel olarak günlük iş miktarınızı önceden belirlemeye çalışın. Yapabildiğim kadar… Kafasında olmayın çünkü o zaman çok çok daha az zamanda çok daha fazla iş yapmaya çalışacak, yorulacaksınız. Fark etmeseniz de düzenli ve molalı bir çalışma şekli sizi daha verimli yapar. Örnek olarak ben tercüman olduğum için atıyorum 100 sayfa çeviri aldıysam ve kendi kapasitemde ve iş yoğunlulumda o iş için günlük 25 sayfalık zaman ayırabileceksem onlara da 4 gün sonra teslim edebilirim diye dönüyordum. 100 sayfanın yarısını birden ilk günden bitirmeye de çalışmıyordum. Her zaman planın biraz önünde olmak dürtüm vardı. Size mükemmeli oynayacak halim yok. 25 sayfa örneğinden gidersek 30 sayfa yapıp bırakıyordum. Ama tabi bir şeyler bir şeyler çıktığı, planımın gerisinde kaldığım da oluyordu. Çocuklu hayatın olmazsa olmazı napalım.

Evden çalışacak arkadaşlar için faydalı olduğunu umarım.

Bu arada benim home-office’im yukarıdakiydi 😛 (hayallleeeerrrrr hayallerrrr)

Sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s