Miniklerle gezme 👣

İlk sinema deneyimi

 girl-at-movies

Benim 3 yaşındaki zilli kızım her çocuk gibi bazı çizgi film karakterlerine bayılıyor. Evde kısıtlı sürelerle tv izlemesine izin veriyorum. Bunu bazen ayağımın altından çekilmesi için yaptığımı ifiraf ediyorum ama bazen de onunla birlikte üçlü koltuğa yayılıp birlikte benim hiç ilgilimi çekmeyen ama onun bayıldığı şeyi izliyorum. Çünkü babasıyla aynı şeyi yaptığımızı görüyor ve onunla da bunu yapıyor olmak istiyorum. Bazen çok sıkılıyorum bazen de olayları birlikte yorumlarken ona farklı bir bakış açısı sunmaktan keyif alıyorum. Örneğin prenses sofia annesiyle kanoya binmiş dalgalarla boğuşurken ipek kanodan düşecekler diye korkuyor (ve evet o duyguyu birebir yaşıyor) ben de ona can yelekleri olsaydı düşseler bile yaralanmayacaklarını söylüyorum mesela…. Falan filan…

Gelelim konumuza. 3 yaşında çocukla sinemaya gitmek iyi bir fikir mi kötü bir fikir mi…. Bu çocuğa göre değişir ama aşağıda özetleyeceğim birkaç maddeyi dikkate alırsanız, ilk tecrübenizi daha rahat geçireceğinize eminim.

 

Fragman izletme; vizyonda olan filmin fragmanını gitmeden önce çocuğa izletin. Sadece o karakterleri seviyor olsa bile bunun daha uzun filmini izleyeceğiz diyerek ona fikrini sorun. Bunu yapmanız sessizce filmi izleyeceğini garantilemez sonuçta 3 yaş dediğin önce elma istiyorum der elma verirsin ama ben armut demiştim diyerek kendini parçalarcasına ağlar. Yani…. Ama izletin, rızası olsun 🙂

 

Sinema nedir, anlatın; çocuğa sinema salonunu, özellikle orada etrafın karanlık olacağını ve sessizce izlemek gerektiğini anlatın. Neyle karşılaşacağını bilmek, büyük salona girdiğinde ve yüksek sesi ilk duyduğunda kendisini daha rahat hissetmesini sağlar.

 

Başka film tanıtımları; şimdiiii siz çocuğunuz için son derece masum ve sakin bir film seçmiş olablirsiniz ama sizin seçtiğiniz film başlamadan önce gelecek filmlerin tanıtımları dönecek. Onlarda çocuğu korkutacak veya bilinç altına yerleşecek sakıncalı görseller olabilir. Ya o kısımda oyalayın ya da birazcık salona geç girin.

 

Yemek, yemek, yemek; eğer sinema salonu girişindeki sağlıksız yiyecekleri tükettirmek istemiyorsanız veya gereksiz paralar ödemek istemiyorsanız yiyecek ve içeceğinizi dışarıdan getirin. Elma erik gibi katur kutur yiyeceklerden bahsetmiyorum. Kuru üzüm olur, muz olur, kayısı olur minik krepler olur… Ama mesela kek götürürseniz %10000 dökülecektir. Aklınıza gelen yumuşak, dökülme riski az ve eğlenceli yiyecekleri atın çantaya. Su da mutlaka olsun. Çocuk dediğin en uygunsuz zamanda işer ve susar!

 

Rahat ve büyük koltuklu bir salon seçin; gideceğiniz salon konforlu yeni salonlardan olursa daha rahat edersiniz. Kuvvetle muhtemel kendi koltuğu olsa dahi, filmin ilk dakikalarındaki yüksek ses ve karanlık çevreden sebep sizin kucağınıza atlayacaktır. Birlikte rahat oturabilmelisiniz.

 

Tuvalet; filme girmeden önce mutlaka onu tuvalete götürün olur mu 🙂 Öncesinde de çok fazla sıvı vermemeye çalışın. Arada da mutlaka tuvalet ziyaretiniz olsun.

 

Her çocuk birbirinden farklıdır; yani arkadaşınızın çocuğu tüm film boyunca mısırını yiyip filmi kıpırdamadan izledi diye sizinkinden de aynı performansı beklemeyin. Sıkılabilir, korkabilir, huysuzlanabilir çocuk bu. Evet hevesle geldiniz ama durmuyorsa durmuyordur. Çocuğun dünyasını karartmayın.

 

Kolaylıklar diliyorum, sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s