Bebek-cocuk bakimi, Ev düzeni

Kitaba göre annelik

20160328_124805-1Sabah nevresimleri değiştiriyorum kafama öyle bir dank etti ki.

İpek’in yastık kılıfını da bir güzel değiştirip bizim yastıkların ortasına koydum.

Vallahi huzurlarınızda kızımı alkışlıyorum.

İstikrar, ince ince işleme, babanın kalbini eritme vb yollardan resmen her akşam yatağımızda.

Ben Epi’nin odasını 3 aylıkken ayırdım. Zaten hiçbir zaman kendi yatağımda yatırmıyordum çünkü o kadar uykusuz ve şuursuzdum ki kesin çocuğun üstüne yatar ezerim diyordum.

3 aylıkken de şut ve gol kendi yatağında uyurdu gece 3-4 civarı uyanır anne sütü alır tekrar uyurdu. Mikemmel anneydim ben! Heryerde ahkam kesiyordum özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek için kendi odasında kendi yatağında uyumalı falan filan oooo ne konuşurdum. Heeee tabi tabi 8 aylıkken dişler çıkmaya başladı ben de gebermeye. Aslında gebermek demek çoook hafif kaldı ama neyse uzatmayayım. İşte o zaman uyku ve ayrı yatak olayı bozulmaya başladı. İhsan sürekli olarak kendime işkence ettiğimi, sıkıntısı olduğu için bize ihtiyacı olduğunu birlikte büyük yatakta yatarsak çocuğun yanımızda daha iyi uyuyacağını söylüyordu ama asla dinlemiyordum. Mikkkkeemmmmel anneliğime toz kondurmak istemiyordum. Haftalar ve dişler birbirini kovalarken evet büyük yatağa yatırmadım ama sabahları kendimi onun odasındaki koltukta bulduğumda mutlu oluyordum çünkü genelde halıda, direk betonda., elim yatakta kafam kalorifere dayalı falan uyanıyordum. Hatta bir sabah ihsan beni tamamen donmuş şekilde yarı vücudum koltukta yarısı bebek yatağında olarak bulduktan sonra büyük bir battaniye koymuştu odaya. Kızım sen azcık koca sözü dinlesen….yooook kesinlikle odasından başka yerde yatırmıyordum inatla ama kendim mahvoluyordum. Derken bel ağrıları başladı falan filan… çok uzatmak istemiyorum ama ne zaman benim iş seyahatlerim başladı….ihsan bey ipek hanımı büyük yatağa alıp tüm gece deliksiz uyumaya başladı. Gece hiç uyanmama fikri ne kadar cazipse gebere gebere yarattığım şanımı ve inadımı yıkmak da o kadar zor geliyordu. Sonra olay “ben babama sarılıp yatacağım” a geldi. Biraz daha büyüyünce “istersen sen uyu benim yatağımda” ya döndü. Sonra “neden siz birlikte yatıyorsunuz da ben yalnız kalayım” a geçti. “Ben kendi yatağımda uyursam babam korkar” da dedi “babam bana sarılmazsa uyuyamaz” da dedi. “Benim yatağım soğuk burası sıcak” dedi. “Ben sarılıp uyumayı çok severim” dedi…. Dedi….. dedi….. ve kazandı.Ve başucumun son hali….

20160328_130149

Artık yanımızda sayın seyirciler. Akşamları kendi yatağında uyuyup gece fırt diye aramıza girdiği de oluyor. Bazen gözümü bir açıyorum ortamıza girmiş bile hiç duymamışım. Sarılıp uyuyoruz. Mutlu muyum? Kesintisiz uyumaktan mutluyum. Gece uyku arasında döne döne bize sarılmasından da mutluyum. Ayrıca kış boyunca doğalgazdan tasarruf ettiğimizi de düşünüyorum çünkü üstünü açarsa diye kombiyi köklemedik ahahahhaaa iyi yanlarını düşünmeye çalışıyorum çünkü aslında artık yatağına gitmesi gerektiğinin farkındayım.

Bana bir şey oldu. İlk anne olduğumda o kadar kitaba göre yaşadım ki. 3 saate bir emzir. Mutlaka yatağında uyusun. Mutlaka her akşam aynı rutin sonunda aynı saatte yatağına yatsın falan filan. Her gün masaj yap vıdı vıdı vıdı vıdı. Hani diyorlar ya ikinci çocuklar daha rahat büyütülüyor diye. Artık ben bir noktadan sonra o kitabına uydurma halimi bıraktım. Çünkü zaman içinde kendimi kasmaktan öyle bir hale geldim ki biz 2 sene boyunca akşam gezmelerine gitmedik. İhsana ve kendime hayatı dar ettim. Eğer akşam dışarı çıkacaksak da uyutup öyle bırakırdım halası bize gelirdi. Öğlen uykuları 1 saati geçmesin diye kafayı yerdim. Her gün sebze yiyecek beyaz ekmek asla yemeyecek. Reçel verenin dünyasını karartırdım. Tüm bunlara çocuk daha küçükken evet tabiiki dikkat etmeli ama her sabah yumurta pekmez yiyen çocuk bir sabah beyaz ekmek yese hiçbir şey olmaz. Bunu idrak etmem çok zaman aldı. Kırk yılın başı öğlen 3 saat uyuyup akşam da 8de değil 10’da yatsa dünya durmaz.

Biraz günah çıkardım ama sizlere tavsiyem evet kitaplara uyun. Evet 3 saatte bi emzirin gazını çıkarmadan yatağa koymayın. Ama gerçekten benim gibi kendinizi mahvetmeyin. Unutmayın mutlu anne-mutlu bebek –NET

Öptüm sizi

 

Reklamlar

“Kitaba göre annelik” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s