Miniklerle gezme 👣

Çocukla Bayram Gezmesi

bayram

Uzun bir bayram tatilini geride bıraktık.

Kimimiz ofise dönüp biriken mail’leri görünce sandalyesinde zıpladı (derin nefes al tatlım kendine duble kahve al veee 3-2-1 başla!)

Kimimiz bütün gün iş yerinde /veya evde ilkokula başlayan bebeğini düşündü (bununla beraber sanki bebeğinin bir anda nasıl da büyüdüğünü hissetti)

Kimimiz daha sabah trafiğinde bayrammış tatilmiş kavurmaymış ev baklavasıymış hepsini unuttu (servisteysen uyu canım uyu başka türlü o yol geçmiyor inan ki geçmiyor, 7 yıl denedim geçmiyor, arabadaysan enerjini düşürmemek için bangır bangır müzik aç)

Falan filan…

Bayramı kanlı ay ile bitirdik de bende her bayram kalan etkiyi yazmadan geçemeyeceğim. Bayram ziyaretleri ve kucağınızdaki yavrunuz.

Bu işler, çocuk daha küçükken daha iyiydi. O zamanlar, yani bebek kategorisinde olduğu zamanlarda (biliyorum bizim için hep bebek onlar….) insanlar daha dikkatli davranıyorlardı. Ne bileyim ellerini yıkamadan dokunmazlardı mesela. Veya kucağına vermek istemediğimiz biri olduğunda bezini değiştireyim veya emzireceğim diyerek olaydan sıvışabiliyorduk. Ama ne zaman ayaklanıp gezinmeye başladı işte o zaman takip etmek daha zor hale geldi.

Sorun 1

Kişi inatla çocuğa çikolata – şeker yedirmek ister

İlk aşama çözüm : “Yok biz öyle şeyler vermiyoruz” deyin. Eğer kişi kocanızın akrabası ise kocanızı dürtün, cimcikleyin. O da olaya müdahale edene kadar etini koparın. Şansınız varsa karşı taraf anlar ve daha iyisi çocuk şekeri görüp çılgına dönmez. Şansınız yoksa kişi şöyle bir cümle kurar “yazık lan çocuğa şeker yemeyen çocuk mu olur” kamburunuz çıktı o anda değil mi? Direnci elden bırakmayın

İkinci aşama çözüm: “ Hayır yani daha yeni yemek yedi çok tok onu yerse kusar ve tüm yediği boşa gider” Aha! İşte bu!!!! Sihirli cümle bu. Çünkü Türk toplumu çocuğu “yedirmek” üzerine oynar. Yediği yemeğin boşa gidecek olması fikri insanın kalbine bıçak gibi saplanır. Üstüne kusulması olasılığı da hoş bir şey değil tabii. Caydırıcı yani.

Bu arada size çocuktan  gizlice şeker gösterip “edacım bunlardan veriyor musunuz” diye soran biri olduysa o kişiyi kafanıza yazın, onu sevin, iyi biri o sizin kafadan biri 🙂

Sorun 2

Kişi dehşet parfüm kokuyordur ve çocuğu kucağına almak istiyordur.

İlk aşama çözüm: “Şimdi ben kucağınıza verirsem yani ağlarsa burada hiç oturtmaz bir daha bizi, biraz alışsın kendisi gelir zaten”. Yalan mı evet yalan. O zaman söyle bana çocuğun ciğerleri mi daha önemli senin yalan söylemen mi? İşe yaramadı, teyze inatla önünüzde dikiliyor mu?

İkinci aşama çözüm: “Ya aslında onun keskin kokulara alerjisi var sizin parfümünüz de yoğun baya çok güzel yani çok güzel (bu kısmı muhakkak söyleyin yani çok güzel de….işte alerji bu napacan modunda olun) ama şimdi alerjisi tutar diye korkuyorum. Bu noktada gıcık gelin – bir çocuk doğurdu kafayı yedi – sanki bir tek onun çocuğu var da- aman pamuklara saracaklar- ve türevlerinde bir damga yediniz onu bilin de… ama işte çocuk için değiyor napacaksın.

Sorun 3

Kişi “kandırma” yoluyla çocuğu kendine çekmeye çalışır.

Gerçekten en gıcık olduğum şey bu! Çocuğu parka götürmek vaadiyle kucağına alır, sonra götürmez, sonra çocuk yaygarayı koparır, sonra da senin kucağına atarlar, sustur diye. Bu durumda gerçekten gıcık – uyuz damganızı kullanın. Valla bak!

Kesin çözüm : “Lütfen yapmayacağınız şeyler için söz vermeyin, yazık çocuğa. Aptal değil o çocuk!” Korkmayın söyleyebilirsiniz. Sadece nasıl söylediğiniz önemli. Gülümseyerek söylerseniz sorun olmaz, kaşları çatıp diktatör gibi söylerseniz hoş olmaz. Çocukta oluşacak güven eksikliği düşünüldüğünde sizin gıcık damgası yemeniz daha hayırlı zaten inanın bana.

Bayramlaşmada başka çocuklar da varsa en güzeli hepsinin bir arada oynamasını sağlamak. Çocuğunuzun kuzenleriyle yakınlaşması kadar güzel bir şey olabilir mi? Çantada zaten birkaç oyuncak tutarsınız. Atın önlerine oynasınlar oh mis. Kavga da etseler, birbirlerini de itseler, en güzel “bayramlaşma” onlar için bu 🙂

Kızlar, çocuk için uygun bulmadığınız bir ortama “ayıp olur” diye razı olmayın. Çocuk sizin. Ancak sizin içiniz rahatsa tamamdır. Çekinmeyin ayol!

Artık önümüzdeki bayramlara bakalım.

Sevgiler

Neşeyle kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s