Ben...

Hamilelikle ilgili kimsenin size söylemeyeceği gerçekler

IMG_1175Geçen öylesine muhabbet ediyoruz, İhsan’a dedim ki “ben de nasıl bir safsam hamileyken 8 ay çatlamadım oohhhh ooohhh çatlamadım kiiii diyerek dolaştım”

Anladığınız doğru ben 8. Ayıma kadar çatladığımı anlamadım.

Konuyu şöyle açıklığa kavuşturayım; karnım büyüdükçe göbek deliğimin alt tarafını göremez olmuştum (haliyle) aynada göbeğime bakıyordum ama aynanın dibine girmiyordum ve açıkçası sürekli de bakmıyordum. Sonra 8 aylık hamileyken bir akşam banyodan çıktım ve aynanın dibine girerek karnıma baktım ve gördüm!!! Allahım karnım bildiğin yol yol olmuş. Sırasıyla sahil yolu e5 TEM!!! Koşa koşa İhsan’a gittim. İhsan dedim ben çatlamışım o da gayet normal normal “hamilesin olum olur öyle” demez mi! Biliyordun görüyordun da niye söylemiyordun insan evladı. PES PES PES!!!!!

Hamilelik harika muhteşem süper bir mucize ok tamam tamam ama hiiiiçççç de pembe olmayan yanları var. Kendi tecrübelerimi aktarıyorum.

🌸 Madem çatlakla başladık, çatlakla gidelim. Çatlak genetiktir arkadaşlar. Anneniz çatlamışsa siz de çatlayacaksınız. Benim gibi tüm maaşınızı kremlere yatırmayın.  İyi olan 1 tane krem alın sürün sürün ya nasip deyin… beklentiniz çok yükseklerde olmasın.

🌸 Bulantı konusu tamamen kişiden kişiye değişen bir şey. Doktorunuz yüksek ihtimal size 16. Haftada (o da en geç) bulantıların biteceğini söyleyecek. Ama ben size bir şey daha söyleyeyim. Kimisi o bulantıları sadece sabah veya benim gibi sabah+akşam yaşamaz. 9 ay boyunca tam zamanlı olarak yaşar. Dilerim bu grupta değilsinizdir.

🌸 Hamilelik boyunca tırnak ve saçlarınız kendi kapasitesi içerisinde güzelliğinin en yüksek mertebesinde olur. Saçlarınız çok az dökülür ve pasparlaktır ve çok hızlı uzar. Ama bilin bakalım saçlarınızla beraber başka hangi tüyleriniz hızla uzar? Hepsiiiiiiiiiii en istemedikleriniz bile!

🌸 Doğumdan sonra da 9 ay dökülmeyen saç toptan dökülür. Tomar tomar saç dökeceksiniz.

🌸 Hamilelik boyunca rahminiz normal boyutunun 500 katına çıkar. Bu büyümenin bir de küçülmesi var ama. Doğumdan sonra normal olarak adım adım küçülür. Emzirme, rahmin küçülmesine yardım eder. Ama bu küçülme sancıyı da beraberinde getirir, özet olarak doğum sonrası ilk 1-2 hafta özellikle emzirirken regl sancısı gibi ağrılar çekersiniz.

🌸 Sebebi tam olarak bilinmese de hamileler çoooook rüya görür. Destan destan rüya görür. Bunun nesi kötü değil mi? Şöyle düşünün, zaten rahminiz tüm alanı kaplamış zavallı idrar torbasına hiç yer yok, zavallım büzüşmüş büzüşmüş azıcık çiş birikse kıyametleri koparıyor. Yani siz sürekli tuvalete gitmek için gece uyanıyorsunuz. İçinizdeki minik kuş kıpır kıpır, evdeki tüm yastık minder kırlent her şeyi sağınıza solunuza sıkıştırıp uyku pozisyonu belirlemişken bebe bunu beğenmiyor kaburgaya tekme üstüne tekme atıyor. Tüm bunlardan arda kalan zamanda azıcık uyku uyuyorsunuz onda da film senaryosu yazıyorsunuz sonra kafanızda o senaryoyla uyanıyorsunuz “acaba hamilelerin içine doğar mı gerçekten,  acaba bana malum mu oldu, acaba gerçekten  beni aldatıyor mu, acaba ofistekiler dedikodumu mu yapıyor, acaba …. acaba…. acaba….

🌸 Madem idrar torbasından bahsediyoruz şunu da söyleyeyim; hamileyken çiş kaçırabilirsiniz çok normal. Evet evet son derece normal

🌸 Madem kaçırmaktan bahsediyoruz şunu da ekleyeyim; doğuma yakın zamanlarda göğsünüzden süt çıkabilir. Yani akşam arkadaşlarınızla dışarıdasınız herkes bira içiyor siz rezene çayı 😒ŞOK! Bluzunuz sağ taraftan ıslak!

🌸 Madem toplum içinde utanmaktan bahsediyoruz şu anımı da anlatayım. İhsan’ın iş arkadaşlarıyla yemek yiyoruz. Hartmut diye biriyle karşılıklı oturuyorum 6 aylık hamileyim. Adamın adımı seslenip burnumu işaret etmesiyle burnumda bir sıcaklık hissetmem bir oldu. Burnum kanadı! Ve bu toplantılarda, markette böyle devam etti. Son derece normal. Sebebi gebelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artması ve kan damarlarının maruz kaldığı basınç. Bazen ince narin damarlarınız basıncı tolere edemeyip çatlıyor ve bununuz kanıyor. Çok normal, ama can sıkıcı.

🌸 Herkes ama herkes ciddiyim bak herkes, göbeğinizin şekline bakarak kız veya erkek diye tahminde bulunacak ve kamu malıymış gibi göbeğinize dokunacak.

🌸 Herkes “hamilesin yavrum ye sen ye” derken diğer taraftan “ bilmem ne kişisi sadece 10 kilo almış hiç hamile gibi gözükmüyor, sadece karnında top varmış gibi” şeklinde muhabbet ederek sizi gıcık edecek.

🌸 Koku duyunuz o kadar gelişecek ki eşiniz işten eve geldiğinde öğle yemeğinde ne yediğini tahmin edeceksiniz. Tamam abartmıyorum ama komşuda pişen yemeği doğru tahmin edeceksiniz. Tecrübeyle sabit.

🌸 Normalde 3 yılda salgılayacağınız östrojen hormonunu hamileyken bir günde salgıladığınız için aşırı duygusal olacaksınız. Ben süt reklamında annesinin arkasından koşan yavru inek için ağlamıştım. İhsan da bana bir yerleriyle gülüyordu o sırada. PİS!

🌸 Bebekler anne rahminde çiş yaparlar, sonra o sıvıyı içip yine çiş yaparlar. Yazının başında hamileliğin toz pembe olmadığını söylemiştim. Neyse iyi haberi vereyim amniyon sıvısı sooooon derece hijyenik bir şey merak etmeyin.

Bence yeterli 😄

Tüm hamileleri öperim, gerçekten bir mucizenin içindesiniz… bunlar tuz biber

Sevgiler, neşeyle kalın 🍀

Bu arada bu yazdıklarım kendi tecrübelerim ve okuduklarım. Hamilelik hakkında en dogru bilgiyi tabii ki doktorunuza danışarak alınız. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s