Çalışan anne, Bebek-cocuk bakimi

Kreş ararken nelere bakalım?

Merhabaaaaaallaaarrrrr

Uzun bir ara verdikten sonra yeniden merhaba.

Bir süredir hiçbir şey yazamadım çünkü İpek’i yaz döneminde kreşten almıştım.

FullSizeRender

Çooook uzun süredir kreşe gittiği için biraz yanımda tutmak istedim. Vicdan olarak rahatlamak istedim aslında…. Yani dürüstçe olan bu…. Çocuğu yaşından önce kreşe verdim biraz 7/24 birlikte takılalım dedim….. dedim ama evdeki hesap çarşıya çok uymadı açıkçası. Çocuk benimle çok sıkıldı. Tatile gittik ufak hafta sonu kaçamakları yaptık ama çocuğumu kesmedi… Ben de dayanamadım zaten gerçekten artık dayanamadım çünkü sürekli olarak aksiyon istiyordu. Her sabah kahvaltıda klasik sorular; yemekten sonra kreşe mi gidicem anne – hayır tatlım – gezmeye mi gidicez anne – hayır ipekçim – Parka mı gidicem –hayır –pazara? – hayır – havuza mı – hayııııııırrrrrrr evdeyiz canım – NEDEN?

IMG_9191

Amma sosyal-gezenti çocuğum varmış da haberim yokmuş. Zaten sıcakta yapış yapış bir de sürekli aktivite isteyen bir çocuk, bana da gelenler geldi. Kitaplar, dergiler, blog öyle beni bekliyor… Tamam dedim İhsan’a bu arkadaş havuzlu bir yere oyun grubuna gitsin. Bu sefer başladı mı sana adam gibi kreş bulma derdi…. Tamam bahsettiğimiz şey haftada 3 gün 2-2,5 saat ama yine de düzgün bir yer olması şart.

Çok gezdim. Kartal-Dragos’ta oturduğumuz için bölgede çooook fazla kreş var. Aslında amacım düzgün bir yer bulup oyun grubu olarak deneme yapıp eylül itibariyle yarım gün, 3 yaştan sonra da tam güne çevirmekti… Uzun dönemde hedefim hala böyle 🙂 Tabii ki çok güzel kreşler var çok saçma sapan sistemsiz kreşler de vardı… Sonra parkta kızımı tıngır mıngır sallar iken; yan salıncaktaki anne ile muhabbet eder iken… kreş arayışımı anlattım ve onun oğlunun gittiği kreş hakkında bir takım iyi şeyler dinledim. Gittim kızı oraya yazdırdım 😀 En iyi en güvenilir kaynak annelerdir emin olun.

Kreşleri dolanırken aşağıdaki noktalara bakmanızı önereceğim; siz de ekleyin, mutlaka eksik vardır.

*Sınıfların kaç kişilik olduğunu sorun, sınıf başına kaç öğretmen olduğunu sorgulayın. Kuvvetle muhtemel 1 ünv mezunu öğretmen 1 stajyer olduğunu söyleyeceklerdir. Bu bilginin doğruluğunu süreç ilerlemeden teyit edemezsiniz ama öğretmen ile stajyerin görev ayrımını sorarak görüştüğünüz kişiye kolay lokma olmadığınızı ve öğretmen konusunda hassas olduğunuzu gösterebilirsiniz. Çok üzülerek söylüyorum ne kreşler gördüm, soru sordukça batan….batan…batan….

*Öğretmen ile tanışmak isteyin ve şansınız varsa çocuğunuzla beraber sınıfa girin. Öğretmenin ilk yaklaşımına bakın. İnanılmaz bir yapmacıklıkla “aaayyyyy sen çok tatlısın aşkım benim” diyerek çocuğunuza yaklaşıyorsa sorgulayın. Çocuğunuzun göz hizasına eğilip “merhaba benim adım bilmem ne bu sınıfın öğretmeniyim. Senin adın ne?” Tarzından bir yaklaşımı varsa rahatlayın. En azından çocuk psikolojisinden anladığının sinyalidir bu. Bir de unutmayın çocuklar önce öğretmeni benimser, sonra okulu ve diğer çocukları. Öğretmen çok önemli!

(Eski kreşimizde İpek’in öğretmeninin değiştiğini sonradan öğrenerek çoooook sinirlenmiştim. O dönem kreş kapısında mızıldanıyordu ben de ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Meğer öğretmen işten çıkarılmış ve veli olarak benim bundan haberim yok! Böyle bir durumda kızın ve asla bir daha böyle bir iletişimsizlik yaşamak istemediğinizi rahatsız olduğunuzu söyleyin. Bu onları dize getirir. Kusura bakmayın bizim eski kreşteki tek sorunumuz tam da bu tarz durumlardı. Çooook zeki geçinip beni kandırabileceklerini düşünüyorlardı, bazı şeyleri geçiştiriyorlardı. Defalarca kandığıma da eminim. Siz, siz olun… kandırılamayacağınızın sinyalini tatlı tatlı verin –  bu arada eski kreşin adını blog’un hiçbir yerinde bulamazsınız aramayın 🙂 kendi başıma bela açacak halim yok tabii ki )

*Mutlaka bir yemek ve aktivite listesi vereceklerdir. Şansınız varsa mutfağı gezerken listeye uygun yemek kalıntısı veya hazırlığı olup olmadığına bakın. Kreşin internet sitesinde listelerin güncel olup olmadığını kontrol edin. Bilgi olarak çok önemli olmayabilir ama sistemin işleyişi ve iş disiplini açısından bakarsanız önemli.

*Kreşin facebook sayfası varsa açık veya kapalı olduğuna bakın. Paranoyak gibi gözükmek istemem ama, çocuğunuzun havuz fotoğrafının alakasız bir yere kopyalanıp kullanılabileceğini unutmayın. Eğer FB sayfası açık ise, ya kapalı olmasını rica edin, ya da sizin çocuğunuzun fotoğraflarını koymasınlar. Saçma gelebilir ama düşünün…. Düşündüğünüzde saçma gelmeyecek.

* Yine kreşin Facebook sayfasına girin ve velileri bulun. Şöyle bulursunuz, çok yorum almış bir fotoğrafa bakın. Aman da benim yakışıklı oğlum gibi bir şey yazmış kişiyi tespit edin. Azminiz varsa bu kişiler arasından çocuğu en küçük olanını gözünüze kestirin. Ve o kişiye mesaj yazın. Gayet kibar kibar kendinizi tanıtın. En iyi feedback anneden anneyedir deyin. Kreşten memnun olup olmadığını ne kadar süredir oraya gönderdiğini sorun. Emin olun cevap gelir. Birisi beni aylar sonra aramıştı biliyor musunuz? Pek facebook kullanmıyormuş mesajımı çok geç görmüş diye üzülüp direk aramıştı mesaj yazmak yerine. Unutmayın her anne çocuk konusunda bir diğer anneye muhakkak yardım eder. Bu şansınızı kullanın 🙂

*Çocuk tuvaletinde kız-erkek ayrımı olup olmadığını sorun. Bence ayrım olmasının çok önemi yok ama sizin için önemli olabilir. Çok daha önemli soru ise şu, büyüklerin tuvaleti ile küçüklerin tuvaleti aynı yerde mi ona bakın. Eğer aynı ise çok çok çok büyük bir eksi bu. Çocuk klozetlerinin kapağını kaldırıp sifonun çekili olup olmadığına bakın. Çünkü tasarruf olarak çoğunlukla çiş sonrası çekmiyorlar. Evet bu doğru! Sonra tuvalet kâğıtlarının dolu olup olmadığına bakın. Gözünüz ıslak mendil arasın çünkü çocuk kaka yapınca ıslak mendil ile silecekler. Sonra lavabo kısmına geçin ve sabunluğun dolu olup olmadığına bakın. Buradan okuyunca manyak mı bu Eda diyebilirsiniz, ama 2-3 kreş gezip sabunlukların hiçbirinde sabun olmadığını görünce anaaaam doğruymuş dersiniz 😀 Bir de yıkama sonrası ellerini neye kuruladıklarını sorgulayın. Havlu kağıt askıları göreceksiniz ve tahmin edin….. evet onlar da boş olabilir 😦  Yerlerde ıslak zeminde kaymamaları için bir önlem var mı ona bakın. Mutlaka sular dirseklerden aşağı oradan da yere akacak ve yerler ıslanacak. Bu arada çocuk tuvaletindeki demirbaşların çocuk boyutunda olmasını kontrol etmenize gerek yok. Yani acaba benimki lavaboya uzanabilir mi diye kafanızı yormayın. Onların standardı var. O standardı sağlamazsa zaten ruhsatı alamaz kreş 😀 Siz onlarla yorulmayın.

* Uyku odasında pencere var mı? Genelde en havasız dip-köşe oda uyku odası oluyor. Çocuklar öğle uykusundan önce pijama giyiyor mu? Çoooook önemli bir ayrıntı. Bahçede süründüğü pantolon ile uyumasını istemezsiniz.

* Mutfakta kullandıkları yağa bakın… Göremediyseniz sorun, o yağı – markasını görmeden mutfaktan çıkmayın. Biz de kışlık hazırlıklarımızı yaptık, domates konserveleri… salçalar diye anlatıyorsa görmek isteyin. Hiç çekinmeyin. Eğer gösteremiyorlarsa gerçekten samimi söylüyorum zaman kaybetmeden çıkın ordan. Yalan! Çok çok çok ama çoooook önemli bir şey.

* Asla fiyat kıracağım diye sözleşme yapmaktan vaz geçmeyin. Sözleşmenin yıllık olup olmadığından emin olun. Farkında olmadan yıllık sözleşmeye o tatlı imzanızı atarsanız, 10 kere aynı kızartma yağını kullandıklarını bile bile para vermeye devam etmek zorunda kalabilirsiniz…. 😦

*Merdivenli bir yerse merdiven aralarında file olup olmadığına bakın. Bir de basamak uçlarında koruyucu bir şey var mı yoksa düşerse kafayı tak diye mermere mi gömer? Bunlara bakın… İdeali düz ayak olması tabii

*Bahçesi varsa gezin ve bahçe temizliğine bakın. Oyuncaklar oraya buraya mı saçılmış yoksa toplanmış da mı bahçeden ayrılınmış. Çok önemli. Bahçe çim mi? Çim olmasa bile yumuşak bir zemin mi? O çocuk oraya düşecek, emin olun düşecek! Siz, düşünce ne kadar sert olacak onu sorgulayın.

* Laf arasında şöyle bir şey söyleyin “benimki kendi kendine pek yemez yani yedirilmesini ister” bunu söyleyin ve tepkiye bakın. “Aaaaa biz onu yediririz” mi diyorlar yoksa “biz burada zaman içinde kendi kendine yemeyi aşılarız” mı diyorlar. Çooook önemli bir ayrıntı. Çünkü doğru olan şey, kreş sayesinde kendi ihtiyaçlarını kendisinin gidermesini adım adım öğretmek. Çocuğunuzun yedirilmesini istiyorsanız kreş değil bakıcı teyze arıyorsunuz siz. Fakat bu söylediğim İpek gibi 11 aylık kreşe giden bir çocuk için geçerli değil. Asla hakkını yiyemem eski kreşi yemek ve temizlik konusunda kendi bebekleri gibi baktılar İpek’e, Allah razı olsun. O konuda kafam çok rahat.

Uzun olduğunun farkındayım ama ilgisi olan her annenin sıkılmadan okuyacağını umuyorum. Kreş işi vicdan işi. Zamansız ziyaretlerden çekinmeyin. Kreş arayan her anneye bolca şans diliyorum. Son olarak çok para harika kreş demek değildir bunu sakın unutmayın… İçgüdülerinize güvenin bir de…

İpek oyun grubuna gittikçe yazacağım artık işi gücü bıraktım çünkü inanılmaz özledim sizlere bir şeyler yazıp yorumlarınızı mesajlarınızı okumayı…. Şu anki durumum bu 🙂

FullSizeRendersdfghjk

Sevgiler öpücükler…

Reklamlar

“Kreş ararken nelere bakalım?” için 9 yorum

 1. Merhaba, Okul Öncesi Eğitimi alanında çalışan önce bir öğretmen, sonra da bir akademisyen olarak pür dikkat ve hayretler içerisinde okudum yazıyı… İçinde geçeni dürüstçe söylemek gerekirse çocuklarla ilgili bir kurumu yöneten herkesin bu yazıyı okuması ve kurumunun koşullarını sorgulaması gerekir diye düşünüyorum…. Çok ince noktaları gözlemlemiş ve bir afiye gibi kurumu denetleyecek tüyolar vermişsiniz ebeveynlere, bir çoğu belki kendi çocuğum için bile kurum ararken aklıma gelmezdi…. Harika bir yazı olmuş…

  Günümüz annelerinin bu kadar bilinçlenmesi bence çok güzel, beklenti yükseldikçe kurumların verecekleri eğitimin kalitesi de yükselecektir…

  Bir kaç noktada bende katkı sağlamak istiyorum size… Öncelikle seçtiğiniz kurumun çocuğunuz için doğru olup olmadığı anlamanın en iyi yollarından biri, okul çıkışında çocuğunuzu gözlemlemek… Herşey sizin isteğinize uygun olabilir ancak çocuğunuzun isteklerini karşılayamayabilir… Çocuk okuldan mutlu mu eve geliyor? Sabah okula gitmek için sabırsızlanıyor mu? Bunlar çocuğun memnuniyetinin en önemli dönütleri bence… Ancak ilk kez okula giden bir çocuktan hemen 3 günde sizden kolaycacık kopmasını da beklemeyin….

  Özellikle büyük şehirlerde en büyük pazarlama yöntemi farklı model ve yaklaşımları kullanıyor olmak… Nedir bunlar? Montessori, High-Scope, Reggio Emilia, Orff Schulwerk, Waldorf, GEMS en bilinenleri… Görüştüğünüz kurum bu yaklaşımlardan birini uyguluyorsa öğretmenlerinin bu eğitimi nereden ve nasıl aldıklarını mutlaka sorgulayın… 2 günlük bir kursa gidip ben ‘Orff’ yaptırıyorum diyen çok eğitimci tanıyorum… Bence en doğru eğitmen bu modellerden beslenen eğitmendir… Bu modellerde uzman eğitimci olmak uzun süreli eğitimleri gerektiriyor… Bu noktada öğretmenin verdiği eğitimin kalitesini gözlemlemek gerekir…. Örneğin okulda yaptıkları bir sanat etkinliğinde sınırlı boyamada taşma yoksa, kesmeler çok muntazamsa emin olun öğretmeni yapmıştır bunu… Oysa bizim amacımız sanat eseri üretmek değil, çocukların kas gelişimlerini, yaratıcılıklarını desteklemektir… Elmayı mor boyamak istediğinde, öğretmeni tarafından desteklenmesi bile çok önemli…

  Kurum seçiminde kararsız kalırsanız çocuğunuz o kurumlarda kısa da olsa biraz süre geçirmelerini sağlayın…. Kurumun fiziksel özellikleri evet çok önemli ama öğretmenin niteliği de çok önemli… Her Eğitim Fakültesi Mezunu iyi bir öğretmen demek değil ne yazıkki…

  Son olarak gözünüze dağınık gelen bir sınıfı gözlemleyin… Çocukların orada ne kadar rahat, serbestçe oynadıklarını göreceksiniz… Aman dağıldı derdi olmadan.. Orası onların mekanı, bazen herşeyi alt üst de edebiliyorlar.. Bir okul öncesi sınıfı, özellikle serbest zaman etkinliğinde muntazamsa bir daha düşünün…

  Yazıya teşekkür etmek için girmiştim ama uzun bir yorum oldu…

  Mutlu yarınlara….

  Beğen

 2. Sizi tebrik ederim. Yıllardır anaokulu işleten biri olarak hayran kaldım detaylara. Birkaç şey eklemek isterim. Öğretmenlerin dosyalarına bakmalılar, özellikle ilkyardım, çocuk istismarı problem çözme becerisi, stres yönetimi konularında eğitimleri nedir; tab ilgili bölüm mezunu olup olmadığına baktıktan sonra. Var denilen branşlar gerçekten var mı, gerçekten işin uzmanları, lisans mezunu kişiler mi derse giriyor? Okulda tanımlı bir kurallar zinciri var mı; ve herşeyden önemlisi çocuk takibi nasıl yapılıyor; bunu mutlaka görmeli veliler. Çocuğun gelişimi hangi ölçek ve gözlemlerle nasıl kayıt altına alınıyor; eğitimin doğrulanması (gerçekten hedeflenen kazanıma ulaşıldı mı nasıl tespit ediliyor?
  Sevgiyle kalın, İpek’i öperim.
  Banu

  Liked by 1 kişi

  1. Banu Hanım
   Yorumunuz için cok teşekkür ederim. Insanın aklına pek gelmiyor bu söyledikleriniz ama cok cok cok dogru seyler
   Size de işlerinizde kolaylıklar dilerim. Sevgiler

   Beğen

 3. tam da içinde olduğum sorun, hergün yeni bir yeri ziyaret ediyorum. bir sürü kriter var benim kafamda da, buradan da kendi notlarıma ekleyeceğim kısımlar çıktı, hem sizin hem de yorumcuların ellerine sağlık.

  ps. biz nasıl like edebiliyoruz yorumları?

  Beğen

 4. İpek hanım merhaba,
  Aynı lokasyonda oturuyoruz ve internetten araştırırken sizin blogunuzu buldum. Bende 4,5 yaşındaki erkek ikizlerim için kreş arayışındayım. Mevcuttan memnun olmadığım için değiştirmek istiyorum. Özelden bu konuyla ilgili sizinle iletişime geçebilir miyim?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s