Bebek-cocuk bakimi

Emzik bırakma !

Bizi yakından tanıyan herkes İpek’in emziğe ne kadar düşkün olduğunu bilir.

Hatta bir gün instagram’a bir fotoğraf koymuştum da, bir arkadaşım burada eksik bir şey var, İpek’in emziği yazmıştı 😀

Bana kalsa 2,5 yaşına kadar dokunmayacaktım ama 2 yaş kontrolünde doktorumuz diş yapısını olumsuz etkilediğini, olabildiği kadar çabuk emziği bırakmamız gerektiğini söyleyince harekete geçtik.

Bizim için sıkıntılı olan şey aslında şuydu; bizde ortada dolaşan 10’dan fazla emzik vardı. Çünkü İpek daha 7-8 aylıkken gece uyanınca emziğini arıyordu onu bulup ağzına götürünce de uykuya kaldığı yerden devam ediyordu. Ben de elini attığı gibi emzik bulsun diye 10 tane emzik atıyordum yatağına. Beni kaldırmasın da….

Ortada dolaşan emzikleri azalttık. Ortada bıraktıklarımızın da ucuna makasla bi kesik atıverdik. Gündüz ağzına aldı, emziğe baktı baktı anlamadı ne olduğunu ama emziği kenara fırlattı oyuna gitti. Gece uykuya dalmak için normalde bir emziği emer, diğer bir emzikle de elinde oynardı. Bu sebeple doktorumuz aslında elinde oynayacağı başka bir şey bulmadan emziği devreden çıkarmayın yoksa parmak emme başlayabilir demişti. Emzik yerine geçecek uyku arkadaşı beğendiremedik. Aslında gerçek bir uyku arkadaşı var ama yüzüne bakmıyor. Dolayısıyla ne oldu? İlk gece emzik ememedi ama elinde oynadı. İkinci gece gene ememedi ve oynamaktan da hoşlanmadı.  Elini kolunu nereye koyacağını şaşırdı. Bir gece kendine pış pış yaparak uyudu bir başka gece burnunu karıştırarak uyuyakaldı bir başka gece benim kulaklarımla oynadı. İşte orda biraz tırstım, beni uyku arkadaşı yapmasa iyi diye düşündüm ama şükür ki yapmadı. Birkaç gün sonra sabah yanıma geldi “bu emzikler kötü olmuş çöpe atabilir miyim” dedi. At at dedim. Gitti attı. Aradan birkaç saat geçtikten sonra dışarıda çöp kamyonu gördü ve tamamen kendi kendine “emzikleri çöpe attım ya, işte çöp kamyonsu (öyle diyor kamyonu diyemiyor) götürüyor emzikleri bak” dedi. Ben de bu lafın üstüne balıklama atladım. Evet tatlım falan filan, git gide emzik aramaz oldu. Bir hafta içinde emzik olayı kökten çözüldü.

Kavga etmedik, ağlatmadık, kendi kendine bırakmasını sağlamaya çalıştık ve öyle de oldu.

Kesmek harika bir fikir gerçekten. Kestik ve hiç sesimizi çıkarmadık. Aman buna ne olmuş bu kötü olmuş gibi bir şey hiiiiiiç demedik. Tamamen kendi kendine sürüklendi.

Bu arada fotoğrafını kullandığım emzik, 22 bin liracıkmış. Biz 24 ayda belki 20 tane emzik kaybettik. Kimse çocuğuna bunlardan vermiyordur herhalde, vitrinlik bu vitrinlik 🙂

Neyse emzik derdi de bitti. Yere düştü kayboldu pis oldu evde unuttum, arasına saç girmiş bilmem ne…

Valla son 2 ayda 2 level atladı çocuğum. Hem bezi bıraktı hem emziği 😀

Rahatladım be!

Sevgiler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s