Okuyan anne

Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı – Ayşe Öner

kitap kapağı

Her annenin karşısına bir gün bu isim çıkacak. Ayşe Öner. Kendisi esasında bebek hemşiresi.  Hatta ben anlatmayayım şuradan okuyuverin 🙂

özgeçmiş

Aslında baya baya ünlü birisi. Bir çok ünlü isme doğum koçluğu yapmış. Kitabını alırsanız hepsinin boy boy fotoğraflarını görürsünüz zaten.  Kendi reklamını biraz fazlaca yaptığını hissettim. Neyse önemli değil.

Önemli olan kitabın içeriği. Kitap, hamilelik – nefes egzersizleri – doğum –doğum sonrası gibi doğal akışların bölümlerinden oluşuyor. Her bir bölümün başına çalıştığı ünlü annelerden birinin kocaman fotoğrafını koymuş işte aynen böyle.

ünli fotosu

Kitap gerektiği kadar detaylı ama gereksiz dolu değil. Yani iyi bir kıvamda bence.  Bir de her şeyi bilimsel olarak açıklıyor. Örneğim doğum sonrasında bilmem kaç gün kanama olur diyerek geçmiyor. “Doğum sırasında plasentanın rahim içinde yapışık olduğu duvardan ayrıldığı zaman bir yara dokusu oluşur. Doğum sonrası olan kanama bu yara dokusunun salgısıdır” diyor.

Ben, bu kitaptan çok çok çok faydalandım. Pek çok konuda faydalandım hem de. Bence hamile olan herkesin alıp okumasında fayda var. Geriye dönüp baktığımda ve bana Ayşe Öner dediğinizde aklıma pat diye gelen şey gaz masajı. Bu kitap ve youtube videoları yardımıyla kızımın gazlı dönemini nispeten rahat atlattık. Örnek olarak bir tane videonun linkini veriyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=Q6tsLkkp92M

Dediğim gibi mutlaka okunması gereken bir kitap. Hamile olduğunu öğrendiğiniz bir arkadaşınıza harika bir hediye de olur.

bölümler

bölümler 2

Kitabın yanında emzirme DVD’si de var. Ama o avent ürünlerinin reklamından başka bir şey değil. Beklentinizi düşük tutun. Videoda düşük piksellli görüntülerde bembeyaz çok toplu bir evde beyaz atletli anneler var. Anne süt müt içiyor, bebeğini emziriyor. Bebek hiç viklemiyor falan filan. Gerçek hayat öyle değil, Ayşe Hanım’a sorsam o da emzirmenin bu kadar toz pembe olmadığını söyleyecektir eminim.

Sevgiler

Reklamlar

“Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı – Ayşe Öner” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s