Yemek sorunsali

Evde Tereyağ Yapımı 😋

IMG_7235

Benim canım arkadaşım, on küsur yıllık arkadaşım Esra, oğluşuna kendi elleriyle teryağ yapıyormuş. Bunu duyduğum gibi resmen kızın üstüne atladım. Öğret, anlat, paylaşalım diye… Beni kırmadı ve güzelce öğretti.

İşte tarif;

Öncelikle yoğurdu kendimiz mayalıyor olmalıyız ki kaymaklarını alabilelim. Esra, güvenilir bir yerden köy sütü bulabildiği için yoğurdunu da bu sütle mayalıyormuş. Yoğurdumuzu mayaladığımızda 1 gece buzdolabında bekletirsek daha kalın bir kaymak oluyor. E bizim için de ne kadar çok kaymak o kadar çok tereyağ 🙂  Bu arada bir de tüyo veriyor Esra; mayalandırma işlemini kabın kapağını kapatmadan yaparsak hem yoğurt sulanmaz hem de daha iyi kaymak olurmuş. 3 ya da 4 defa yoğurt kaymağı toplamak lazım, biraz biriktirmek gerekiyor.

Şimdiiiiiii, kaymakları topladıııııkkkk, esas işlem bundan sonra. Biriktirdiğimiz yoğurt kaymağının içine su koyuyoruz. Ölçü olarak birebir. Yani örneğin 2 kâse kaymağınız varsa 2 kâse de temiz su ekliyorsunuz. Bu karışımı robota koyup uzun uzun çırpıyorsunuz. Eğer robot seçeneğiniz yoksa ister cam, ister plastik bir şişeye koyup da yapabilirsiniz. Karışımı çırptıkça/çalkaladıkça adım adım nasıl yağlandığını göreceksiniz. Yağın oluştuğunu gördükten sonra kaşıkla o yağı, içinde bir miktar soğuk su olan temiz bir kaba topluyoruz. Bu kabın içinde, topladığımız yağ sertleşene kadar kaşıkla şekil vererek düzeltiyoruz. Yani aslında topladığımız yağları sıkıştırarak birleştiriyoruz. Tamamen serleştikten sonra yağı alıp en cici terayağ kabımıza koyup kaldırıyoruz. En cici dedim çünkü eminim bunu yaptığınızı duyan tüm komşu ve akrabalar yağı görmek isteyecektir 🙂

İşte bu kadar!

Kendimize ve ailemize yapacağımız bir iyilik daha…

Benim de rejim günlüğüme uyar gibi geliyor, marketteki tereyağdan bin kat daha sağlıklı olduğuna eminim.

Üstüne de Elazığ’dan çiçek veya Marmaris’ten çam balı sürdük müüüüü ooohhhh misssss

Ellerine sağlık güzel arkadaşım, gerçekten harikasın ☆彡

Sevgilerimle ❤

Reklamlar

“Evde Tereyağ Yapımı 😋” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s