Ev düzeni

Bebek beslenme gereçlerinin temizliği

IMG_1299Her “yeni anne”nin kafasını kurcalayan bir konu olduğunu sanıyorum bunun. Yeni doğan bakımında anneler, bebeklerin her şeyine titizleniyor haliyle.

İşinizi kolaylaştırmak adına  beslenme gereçlerinin temizliği hakkında bir yazı derledim.

Buyurun 🙂

* Yeni bir beslenme aracı aldığınızda (emzik, biberon, suluk vs…) muhakkak kullanmadan önce 10 dakika boyunca kaynatın. Eğer varsa sterilazatöre koyun.

* Anne sütünü pompa ile çekiyorsanız mutlaka her kullanım sonrasında sterilize edin. Sterilize için kaynatmak da yeterli olacaktır.

* İpek, tamamen bizimle aynı şekilde yemek yemeye başlayana kadar onun beslenme gereçlerini hiç bulaşık makinesine atmadım. İpek için ayrı bir bulaşık süngeri belirlemiştim ve her pazartesi günü o süngeri yeniliyordum. Ayrıca bebek mağazasından aldığım organik bulaşık deterjanını kullanıyordum. Çok iyi durulamaya da dikkat ediyordum. Bu şekilde titizlenmenizi tavsiye ederim.

* Yukarıda da söylediğim gibi bulaşık makinesinde yıkamıyordum. Deneyin ve görün. Gözünüzden çıkardığınız bir biberon veya suluğu makineye atın. Sonra içine su koyup için. Ağzınıza bulaşık deterjanı kokusu gelecek. Camlarda böyle bir sorun fark etmedim ama plastikte oluyor.  Mutfağın genel hijyeni hakkındaki yazımı da ayrıca buradan bulabilirsiniz.

* Bulaşık makinesinden gidiyoruz maden şunu da ekleyeyim, mutlaka ama mutlaka makinenin normal programı bittikten sonra bir de ekstra durulama yaptırın. Çok basit ama çok önemli bir ayrıntı. Bir de bu ekstra durulama konusu çamaşırlar için de geçerli. Onunla ilgili yazımı da buradan bulabilirsiniz.

* Sulukların pipetlerini muhakkak düzenli aralıklarla temizleyin. Hortumu temizlemek için aventin takımı var. Pahalı olduğunu kabul ediyorum, başka markanın var mı bilmiyorum ama sulukta meyve suyu vs veriyorsanız bunu da mutlaka alın ve kullanın derim.

* Emziklerin kullanım süresi iki ay. Lütfen bunu dikkate alın. Emziğin rengi attıysa siz de onu çöpe atın.

* Biberonların emzik başlarını keserek büyütmek kulağa çok zekice gelebilir ama öyle değil! O kestiğiniz yerden sizin gördüğünüz veya göremediğiniz ölçüde plastiği çocuğunuz kolayca yutabilir. Böyle bir risk almayın.

IMG_6827

Veya tüm bunları boş verip kendi bulaşığını kendisine yıkatabilirsiniz 😀 😀 😀

Sevgiler 💖

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s