Çalışan anne

Blog misafirliği ❤️❤️

IMG_5939.JPG

Benim canım arkadaşım Anıl’ın harika bir blog’u var. Anıl, bu blog işine farklı bir boyut getirdi ve yazılarını soru-cevap şeklinde hazırlamaya başladı. Okuması çok rahat ve keyifli…

Geçen haftalarda benimle istifam ve kızımla yeni hayatımız üzerine röportaj yaptı. Ben de bu röportajı sizlerle paylaşmak isterim….

Yazının tamamı ve daha fazlası için blog linki;

http://biranneguncesii.blogspot.com.tr

Hangimizin aklından geçmiyor ki; istifayı basıp koşa koşa eve gitmek ve bir daha çıkarmamak üzere başımızı bebeğimizin boynuna gömüp öylece kalakalmak.Bu fanteziyi gerçeğe dönüştürmüş bir anne ile tanıştım ve sizin de tanımanızı istedim.

Sevgili arkadaşım hatta internetten arkadaşım(artık hayatımda böyle bir kelime yerini aldı:)) benim için işten ayrılış süreceni ve yaşadıklarını yazdı.Kedisi de blog yazarı olan Eda kendi blogunda da bu konuyu detaylı olarak yazmıştı. http://ipekveannesi.com adresinden kendisini takip edebilirsiniz.

Sevgili Eda biraz kendinden ve kızın İpek’ten bahsedebilir misin?

1985 doğumluyum. Japonca öğretmenliği okudum. Nisan 2013’te kızımı kucağıma aldım. Kurumsal çalışma hayatı yüzünden evden 13 saat uzak kalıyordum. Tüm o kaostan kurtulmak istedim ve istifa ettim. Şimdi freelance tercüman olarak çalışıyorum ve tabiiki artık daha bol zamanı olan daha mutlu bir anne ve eş oldum. Ipek de ben de evi çok seven iki kişiyiz. Ipek dışarıda çok mülayim çok naif gibi dursa da, eve- kendi dünyasına geldiğinde son derece hareketli meraklı bir çocuk oluyor.

Seninle ortak arkadaşımız olmasına rağmen internetteki melek anneleri grubundan tanıştık.İnternetteki anne grupları hakkında ne düşüyorsun?

Internette pek çok anne-bebek grubu var. Bunların bir kısmı bilgi paylaşmaktan ziyade kendi egosunu tatmin etme ve/veya ‘ben daha iyi anneyim’ yarışı içinde olan kişilerin toplandığı gruplar. Melek anneleri ise hamileliğimin son aylarında hayatıma girdi ve benim pek çok konuda bilgi sahibi olmamı sağladı. Hiç abartmadan diyebilirim ki gruptaki çekirdek kadro ile biz acısıyla tatlısıyla bebişlerimizi birlikte büyütüyoruz. Çoğunu kişisel olarak tanımasam da gruptaki annelerin büyük kısmını kapı komşum gibi hissediyorum. Yani… iyi bir komşu :)))

Önemli bir karar verdin ve işten ayrıldın.Bununla ilgili bloğunda yazmıştın zaten ama karar sürecinden ve sebebinden biraz bahseder misin?

Karar vermek çok zor oldu. Bu konuda eşimle günlerce, saatlerce konuştuk. O da beni iki yöne de itmekten çekiniyordu. Ne istediğimi anlamama yardımcı olmaya çalışıyordu. Çünkü ben çalışma hayatını seven biriyim esasında. Ve doğumdan sonra da çok bunalmış biri…. İşte tam da bunlar yüzünden karar vermem çok zor oldu ama çok uzun saatler evden uzaktım, iyi bir bakıcı bulamamıştık ve aileden de fazla destek alamadık. Bu sebeple ailecek üçümüz de çok ama çok yoruluyorduk. Tüm bunları kendime ve aileme ne için yaşatıyorum diye sorduğumda çok tatmin edici cevaplar yoktu elimde. Hangisi daha önemli diye sorguladım. Kendime verdiğim cevaplar tek bir kapıya çıkıyordu. Istifa!

Döpiyesli yüksek topuklu anne olmak sence mümkün mü?

Tabiiki mümkün. Kesinlikle mümkün ama destek elemanlarımızın olması lazım. En başta yardımcı bir eş. Sonra Iyi bir bakıcı bulmalısınız. Bununla beraber aileden birinin elinin üstünüzde olması şart. Veya daha esnek bir işiniz olmalı. Gerektiğinde kolayca izin alabilmeli yada işe 1-2 saat geç gidebiliyor olmalısınız. Kısacası yüksek topuklu anne olmak kesinlikle mümkün ama hem aile hem de iş yeri açısından rahatlıklar olmak zorunda. Öbür türlü çok zor.

Kendini şimdi nasıl hissediyorsun?

Istifa ederken çok korkuyordum. Evde sıkılacağımdan, kendimi bunalmış, üretmeyen ot gibi yaşayan biri gibi hissedeceğimden korkuyordum ama daha istifa dilekçemi verdiğimde kalbim hafifledi. Bugüne kadar da korktuğum duyguların hiçbirini yaşamadım. Aksine bu şekilde daha mutlu, daha pozitif, daha güler yüzlü bir Eda çıktı içimden. Eşime ve kızıma daha fazla ve daha kaliteli zaman ayırabiliyorum. Hobilerimi uygulayabiliyorum. Stressiz telaşsız bir hayatımız oldu hepimizin. Kızımın uykuları bile düzeldi. Herkes daha mutlu. En çok da ben.

Hep böyle mutlu ve huzurlu olmanız dileği ile sevgili Ipek ve annesi…

Ben de sana ve Asmin Duru kızıma musmutlu neşeli uzun bir ömür diliyorum sevgili Anıl. Blog’unda bizi misafir ettiğin için sana çok teşekkür ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s