Bebek-cocuk bakimi, Ev düzeni

Bahar alerjisi

IMG_6076.JPG

Bahar alerjisi
İhsan’ın alerjik astım sıkıntısı nedeniyle İpek’in de aynı sorunu yaşayacağına neredeyse eminim. Neden körü körüne buna inandığımı bilmiyorum belki sadece korku benimkisi. Belki de ‘ipek’in babasının tamamen minyatür bir kopyası olması psikolojimi etkiliyor. Yani nasıl bir psikoloji onu mantık çerçevesinde açıklayamayacağım. Babasıyla burnu aynı o zaman ikisinde de nefes kanallarında darlık var diye bir düşünce var kafamda… Neyse… Diğer taraftan çocukta böyle bir bulgu, somut bir belirti yok. Bir diğer taraftan da babasında bu sorun olduğu için diğer çocuklara göre astım riski yüksek! Bu konudaki endişelerim sebebiyle biraz araştırma yaptım. Size de anlatayım;

Öncelikle bebikimizde bahar alerjisi olup olmadığını nasıl anlayacağımız ile başlayalım. Mart ayından itibaren bitmek tükenmek bilmeyen bir öksürük, nefes darlığı, nefes alırken hırıltı, peş peşe hapşurmak, burunda kaşıntı gibi belirtiler varsa muhtemelen çocuğunuzun bahar alerjisi olabilir. Yine de tabiiki teşhisi kendi kendimeze koymak doğru olmaz. Bu tür sıkıntıları olan çocuğu doktora götürmek en iyisi. Tüm bu belirtilerin üzerinde gözlerinde yanma , akma, kaşıntı falan da varsa maalesef polen alerjisine merhaba diyebilirsiniz.

Polen alerjisinin en önemli sebebi genetik olsa da, bu alerjiyi tetikleyen başka faktörler de var. Kirli hava, aşırı nemli oda, rutubetli ortam, fazla ilaç özellikle de antibiyotik kullanımı bu rahatsızlığın riskini büyük ölçüde arttırıyor.

Alerji testi elbette ki yapılmalı ama bu testin sadece duyarlılık derecesini tespit etmekten ibaret olduğunu unutmayalım. Tek başına alerji testi teşhis koymaya yeterli olmuyor.

Gelelim, işimiz zaten başımızdan aşkınken, bir de çocukta alerji sorunu olduğu ortaya çıkan anneler ne yapsın, ona bakalım.

🔹Alerji aşısı polen alerjisinde etkili bir çözüm yöntemi. Fakat bu aşıyı muhakkak bu işin uzmanı bir doktora hazırlatmak gerekiyor. Alerji aşıları kişiye yani vakaya özel olarak hazırlanıyor. Yanlış birşey kullanmak herşeyi çok daha berbat yapabilir.

🔹Çocuğumuzu rahatlatmak için çamaşırlara daha bir özen göstermek gerekiyor. Alerjiler burunda ve akciğerde aşırı hassasiyet oluşturduğu için, bundan müzdarip kişiler kokulara karşı da acayip hassas oluyorar. Mesela İhsan parfüm kullanamaz. Tam da bu sebeple bizim evde hiçbir zaman yumuşatıcı kullanılmaz. Sizler de sıvı ve parfümsüz bir deterjan tercih etmelisiniz.

🔹Çamaşırlardan devam edecek olursak, çok iyi durulanması gerektiği için hep söylediğim gibi çamaşırları yıkadığınız program bittikten sonra ekstra durulama yapmalısınız.

🔹Nevresimleri en az 60 derece sıcaklıktan yıkayarak maytlara muytlara ölüm savaşı açmalısınız.

🔹Yukarıda da yazdığım gibi rutubet ve/veya aşırı nemli ortamdan kaçınmak gerek. Çamaşırları imkanınız varsa kurutma makinesinde kurutun. Bu imkan yoksa yaşam alanında uzak bir odada kurutun ve kesinlikle kalorifer üzerinde kurutmayın.

Alerji çok pis bir şey , bilen bilir…

Bu konudan müzdarip herkese sonsuz kolaylıklar dilerim

Sevgiler, sağlıkla – neşeyle kalın 🌸

Reklamlar

“Bahar alerjisi” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s