Bebek-cocuk bakimi, Ev düzeni

Çocuklarda zararlı alışkanlıklar

Ben ne yaparsam çocuğum da onu yapıyor!

Bu cümleyi hiç kurmadıysanız, bir gün kurduğunuzda Eda demişti dersiniz :)))

Biz eşimle evde Apple Store gibiyiz. Maalesef bu bir gerçek ve ipek de son dönemde ilgisini oyuncaktan çok iPhone ve iPad ‘e yöneltti. Hatta renk oynamaları yaparak selfie çekiyor 😀

IMG_1128.JPG

Çocuklarda özdeşim modeli anne babadır. Okula başladıktan sonra buna bir de öğretmen eklenir. Anne babanın doğru bir rol model olması çok çok çok önemlidir. Uzun saatler bilgisayar önünde internette dolaşan bir annenin, çocuğu internetten ve/veya bilgisayar-tablet-cep telefonundan uzak tutmaya çalışması anlamsız olacaktır. Veya akşam yemeklerinden sonra televizyon karşısında cins yiyen bir babanın çocuğuna cipsin zararlı olduğunu anlatmaya çalışması ne kadar etkili olabilir?

Çocuklarımızın en önemli ihtiyaçlarından biri onaylanmaktır. Bu ihtiyaç ergenlik seviyesinde en üst seviyeye çıkar. Bunu tabiiki ben kafamda kurmuyorum. Uzmanlar bunun böyle olduğunu söylüyor. Ilgisiz kalan veya hiç onay görmeyen bir çocuk şüphesiz mutsuz olacak ve aile ortamından uzaklaşmak isteyecektir. Onay göreceği başka gruplara dahil olma arayışına düşecektir. Çocuklarımızın her davranışını onaylamamız elbette ki yanlış. Zaten o mutlu olsun diye her yaptığına boyun eğmek başlı başına başka bir yanlış. Önemli olan dengeyi kurabilmek. Çocuğumuzu onaylamadığımız davranışları karşısında onun anlayacağı şekilde ikaz etmemiz gerekiyor. Ona mantıklı bir şekilde, onun anlayacağı kadar basitçe davranışının neden doğru olmadığını anlatmamız gerek. Bununla beraber, çocuğun iyi yönleri için de oumlu tepkiler vermeli, onu övmeliyiz ki onay-kabul gördüğünü hissetsin. Onun iyi yönlerini de muhakkak beslemeliyiz.

Ama tüm sorunlar ona tamamen iyi bir örnek olmaktan veya davranışları karşısında onu geri beslemekten geçmiyor. Merak duygusu onu ömrü boyunca hep kovalayacak. Yani; sizin sigara içmiyor olmanız çocuğun asla sigara denemeyeceği anlamına gelmiyor. Dışarıda bir yerde sırf meraktan sigara denemesi muhtemel. İşte böyle bir durumda da devreye “iyi iletişim” giriyor. Çocuğunuzun size karşı açık yürekli olması, onu zararlı sonuçlar için uyarmanız için fırsat.

Uzun lafın kısası işimiz çok zor
Çocuklarımızı çok iyi gözlemlemeliyiz. Bununla beraber bize karşı açık olabilmeleri için onlara hep kapıları açık tutmalıyız…

Işimiz gerçekten zor

Neşeyle kalın ❤️

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s