Çalışan anne, Ev düzeni

Çocuğu ebeveyn yatağına al(ma)mak

Iki haftalığına anlaştığım bu yeni işim için yine sabahın köründe yollara düşüyorum. Eskiden tam zamanlı çalıştığım iş yerime çok yakın bir yerde, aslında aynı mantıkla çalışan otomobil fabrikası gittiğim yer. Neyse sonuç olarak her sabah 06:45’te servise biniyorum ve akşam eve varmam 19:00!!!!

Yine eski dönemlerde yaşadığım vicdan azaplarını yaşıyorum. Kızımla vakit geçiremiyorum onu çok özlüyorum. Akşamları geçirdiğimiz kısıtlı süre bana hiç yetmiyor ve ona da yetmiyormuş gibi hissediyorum. Bu da beni dantel gibi işlediğim kurallarımı bozmaya itiyor. Henüz yapmadım ama yapasım var. Geceleri İpek’i koynuma sokup uyumak istiyorum 😀 ama yapmıyorum. Onun yerine babasına sarılıyorum 🙂

Ben ipek’in odasını 3 aylıkken ayırdım. Bu konuda yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendiğim şey şudur. Çocuğu ne kadar erken dönemde kendi yatağında kendi kendine uyumaya alıştırırsan o kadar kolay oluyor. Dahası annenin yanından/yatağından erken ayrılan bebeklerde ileri çocukluk döneminde gece kabusları, uyku terörü, karanlıktan korkma gibi problemler daha az görülüyor.

Kızçemi kendi odasına taşıyana kadar da ben onu hiç bizim yatağa yatırmadım. Bizim odaya park yatak kurduk. O yatağı yükselttik ve benim yanımda öyle tuttuk. Çünkü doğum sonrası her annenin yaşadığı aşırı yorgunluk ve adapte olamama hallerinde farkında olmadan çocuğa zarar vermekten korktum. Emzirirken kucağımda onunla uyuya kaldığımda da eşim aldı kızı yatağına koydu. Bir de onun yatağı kusma durumuna karşı eğimliydi zaten. Uyku alışkanlığı hakkında yazımı şuradan okuyabilirsiniz.

Bebekken bu tür şeyler bir tık daha kolay oluyor. Ama şuan, aklı git gide daha fazla şeye çalıştığı için, farkındalık da arttıkça kendi çapında çakallıkları da artıyor bu bıdıkların. Şuan ipek 19 aylık ve geceleri uyandığında eğer uyumaya niyeti yoksa sesinden çok net belli oluyor. Son derece uyanmış ve net bir sesle odadan odaya bana sesleniyor. Annnneeee. del. Annnnneee! Del del del…. İsteği çok net. Gel bana bak diyor. Ağlama yok. Gidiyorum uyku zamanı diyorum hemen babasını soruyor. Baba da uyuyor diyorum bu sefer babasını çağırıyor. Ihsanla anlaştık, bu tür durumlarda kesinlikle yanımıza gelmiyor çünkü o zaman olay koca bir cümbüşe dönüyor. Bazen yatağından çıkmak istiyor. Kucak istiyor. Hiç üzmüyorum onu. Kucağıma alıyor. Sırtını okşuyorum, su veriyorum ninni söylüyorum ve mayışana kadar kucağımda kalıyor. Uyuklamaya başlayınca yatağına geri koyuyorum. Tamamen uyumasını beklemiyorum çünkü öğrendiğim bir diğer şey de çocuk nasıl uyursa, arada uyandığında aynı şekilde yeniden uykuya dalmak istiyor. Bu sebeple derin uykuya kendi yatağında dalması çok önemli. Benim kuralım kesinlikle odasından çıkmamak. Bazen o kadar uyanık ve canlı oluyor ki ben mi uyanamıyorum acaba diye saati tekrar kontrol ediyorum. Bu tür durumlarda dahi odasından çıkmıyoruz. Taaaa ki yeniden uyuyana kadar.

Çok iyi biliyorum, adım gibi eminim ki odasında çıkarıp yatağımıza alsam bu bir dönemin başlangıcı olacak. Şuan onun kafasında şöyle, ipek’in yatağı ve anne baba yatağı. Belli. Herkes orda yatar. Artık büyüyor ve bizim davranışlarımızdan mesajlar çıkartıyorlar. Maalesef daha da dikkatli olmamız gerekiyor.

Ipek’in beni çok yorduğu, kucağımdan inmediği geceler için odasında koltuk var. O koltukta takılıyoruz bazen. Ama hiçbir zaman odasından çıkmıyoruz.

Annelik gerçekten istikrarla direk olarak ilişkili bir şey

Siz siz olun, çocuğu yatağınıza almayın. Hem onun gelişimi ve psikolojisi için, hem de kendi ruh sağlığınız için. Eğer yorgun ve bitap düştüğünüz geceler olursa, size al onu yanımıza getir diyen eşinizi duymayın. Istikrarınızın geleceğe yatırım olduğunu düşünüp motive olun.

Yatağınız da size kalsın
Sevgiler ❤️

IMG_1134-4.PNG

Reklamlar

“Çocuğu ebeveyn yatağına al(ma)mak” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s