Bebek-cocuk bakimi

Bir memeden kesme hikayesi….

image

 

 

Merhabalar

Bugün pek çok annenin zorlandığı bir konudan bahsedeceğim. Sütten kesme. Size aktaracağım sütten kesme hikayesi bana ait değil. Benim süt hikayem daha çok onu nasıl artırabileceğiniz ile ilgili. Onu da bu linkten okuyabilirsiniz.

Hemen başlıyorum anlatmaya. Arkadaşım, memeden kesmeye karar verdiğinde bebeği 1,5 yaşındaydı. Bebek kadar arkadaşımın kendisi de emzirmekten çok çok çok keyif alıyordu ve bırakmak sadece kendisi için de zordu aslında. O, kızına memeyi unutturmak için şöyle bir yol izledi. Bebeğini annesine bırakıp kendisi evden ayrıldı. Kızından kaçarak değil güzelce vedalaşarak ayrıldı. Ve 2 gece evden uzak kaldı. Daha sonradan kendisi aslında 3 gece uzak kalsa daha iyi olacağını düşündüğünü söyledi.
Ilk iki gece bebeği bir defa uyanıp annesini istemiş. Anne mama almaya gitti diye oyalayıp uyutmuş anneannesi ve böylece gece çok da sorun olmamış. Gündüzler de iyi geçmiş çocuk açısından fakat ikinci günün sonunda anne eve dönünce gündüz yine meme aramamış çocuk ama öğle uykusu zamanı gelince memeeeee diye atlamış tabiiki. Ne yapsın onun da rahatladığı huzur bulduğu yer orası :))) bu sebeple birkaç gün daha uyutma işini anneanne devralmış.
Fakat arkadaşımın evde olduğu, yani memeyi bırakma çalışmasının başladığı 3. Gece zor geçmiş. Belki de arkadaşımın kendisi evde olduğu için yavrucuk zorlandı. 4. Günden itibaren artık meme istemeyi kesmiş. Fakat uykuya geçmekte zorlanıyormuş. Önceden süt emerken bir taraftan da annesinin sütyen askısıyla oynadığı için şimdi sütyen askısına sarmış durumda kuzucuk. Bence uyku arkadaşı belledi sütyen askısını :))) ama yine de gece boyu defalarca uyanıp meme istemesinden iyidir değil mi? Git gide de memeyi alamayacağını anladığı için şuan tamamen emzirme işini bitirmiş durumdalar. Arkadaşıma göre anne için de bebek için de bu süre en fazla bir haftada nihayete eriyor.
Diğer taraftan bu süt bırakma işinin bir de anne açısı var. Özellikle benim arkadaşım gibi GERÇEKTEN çok fazla sütü olan bir anneyseniz sizin için de zorluğu var. Çocuk emmediği için memeler şiştikçe şişiyor tabi. Arkadaşımın yorumuna göre en zor olan ilk iki gün. Özellikle ilk gece göğüsleri rahatsız oldukça eliyle boşaltmış memeyi. Hiç pompayla çekmemiş ve sonuna kadar boşaltmamış sütü. Sadece kendini rahatlatacak kadar. Bir de duşta sertleşmen kısımları eliyle ova ova boşaltmış. 3. Günden sonra artık göğüsleri eskisi gibi şişmeyi bırakmış. O gün sadece iki defa boşaltmış sütü. 4. Günden itibaren de göğüsleri artık o sertliğini kaybetmiş ve arkadaşım da sağmayı bırakmış. Sağma derken tekrar söylüyorum pompa ile sağma değil elle sağma az az.

İşte size bir sütten kesme hikayesi

Bu yönteme alternatif olarak da iki arkadaşım göğüslerine bant yapıştırdılar ve yara oldu şeklinde açıklama yaptılar. Bu yöntem iki arkadaşımda da işe yaradı. Ama benden farklı olarak uzun süre emziren tüm arkadaşlarımın söylediği ortak bir şey var.
Eğer bırakmaya karar verdiyseniz geri adım atmayın ve bırakın, azimliyim olun.

Sanıyorum çocuklarla ilgili her türlü geçiş aşamasında kararlı ve istikrarlı olmak çok önemli

Memeden kesmeye çalışan tüm annelere kolaylıklar diliyorum
Sevgiyle, neşeyle kalın

 

Bu arada yazı için kullandığım görseli google aramalarından buldum. Aslında emziren anne çizimi arıyordum ama bunu görünce bayıldım. Yerel beslenin mesajı hahaha çok iyi bulmuşlar :)))

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s