Ev düzeni

Çocuklar ve teknoloji

Fazla değil son 2 haftadır ipekte gittikçe artan tablet ve akıllı telefon özentisi var. Buna ne kadar üzülsem de suçlayacak başka kimse yok. Bunun tek sorumlusu babası ve annesi. Bizim elimizde gördükçe telefonun enteresan bir şey olduğunu düşündü ve keşifleri sonucunda da o renkli ekranın ona sevdiği şarkıları, onu rahatlatan ninniyi ve kendi videolarını sunduğunu anladı. Şimdi bize telefonu getirip “aç epi” diyor. Yani kendi videosunu izlemek istiyor. Veya “aç ninni” diyor. Bu kadar basit. Çocuğun o ekrana kitlenmesi bir süreliğine anne babayı rahatlatıyor. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Ipek gibi yerinde hiç durmayan bir çocuğunuz varsa, sizin için kazanılmış 3-5 dakika bulunmaz nimet oluyor. Ama işin diğer bir boyutu da var ki işte anne baba olarak endişemiz burda başlıyor. O renkli ekrana kitlenmek zamanla bağımlılık haline gelir mi? Bunu engellemeyi nasıl başarabiliriz? Tabiiki zaman sınırlandırması ile disiplin sağlamak güzel bir yöntem ama bahsettiğimiz kişi 18 aylık. Koltuğun tepesine çıkıp halıya atlamak isteyen birinin zaman sınırlandırmasını algılaması imkansız. Bu konuda birkaç yazı okudum ve bir tanesini aşağıda sizinle paylaşmak isterim.

Şuna kesimlikle katılıyorum, akıllı telefona tablete çok çabuk ısındık. Öyle ki okullarda dağıttık. Eğitim sistemimizin içine soktuk. Bunun ne derece faydalı ve ne derece zararlı olduğu büyük bir tartışma konusu ama şuan ailelerin zarar kısmı konusunda git gide daha bilinçli olduğunu görüyorum. Bu sebeple zaten montessori aktiviteleri her geçen gün daha popüler oluyor. Insanlar çocuğuma bebek alayım değil, orman duyusalı hazırlayayım diyor. Bence bu bilinçte olan ailelerin çocukları o kadar da teknoloji kölesi olma yolunda değiller.

Yani umarım öyledir

Yazıyı paylaşmadan önce şuan için aldığım önlemi söylüyorum

Akşamları aile olarak vakit geçirdiğimizde kimse eline telefon almıyor artık. Babası da ben de. Birlikte lego oynuyoruz veya bir montessori aktivitesi yapmaya çalışıyoruz. Kartlar sayesinde meyve sebze ve hayvan isimleri ezberliyoruz. Hiçbir şey yapamazsak kutu kutu pense, saklambaç, trencilik falan oynuyoruz. Telefon veya tableti görmeyince istemiyor da, aklına gelmiyor.

Huysuz olduğunda onu oyalamak için önüne tablet koymuyorum. Onu bununla oyalamıyorum. Radyo açıyorum veya kendim şarkı söylüyorum veya bir şekilde dikkatini seveceği bir şeye yönlendirmeye çalışıyorum mesela oyun hamurlarını çıkartıyorum. Geçen gün ıspanakları eliyle küçük parçalara ayırdı sonra onu nasıl pişirdiğimi izledi “epi yaptı” diye diye hapur hupur da yedi :))))  Huysuzluğunu böyle böyle yok etmeye onu keyiflendirmeye çalışıyorum.

Aşağıdaki yazıya göz atmanızı tavsiye ederim

Silikon Vadisi Yöneticilerinin Çocukları Neden Teknoloji Girmeyen Bir Okula Gidiyor?

Günümüz çocukları teknolojinin içine doğuyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Şimdi bu durumu anne babaların nasıl yorumladığını daha iyi anlamak için başka bir gerçeği daha ortaya koymak lazım: Biz teknolojinin içine doğmadık. Hepimiz yaş kemale erdikten sonraki dönemde, yani lise ve üniversite yıllarında ya da iş hayatına yeni atıldığımız dönemlerde tanıştık teknolojiyle. Belki bu yüzden küçücük çocukların hatta el kadar bebelerin teknolojiyle ilişki kurmasından şaşkınlıkla karışık -ilk kez gördüğümüzden olsa gerek- tuhaf bir zevk alıyoruz.
Çok farklı ve zeki bir nesil yetişiyor duygusu kaplıyor içimizi. Belki bu yüzden bir sürü anne baba, “Oğlum 3 yaşında tam bir profesyonel Google kullanıcısı”, “Bizimkinin mouse kullanmasını bir görsen inanamazsın” gibi tuhaf gururlanmalar yaşıyor.
Şükürler olsun ki, çocukların gelişim çağında teknolojiye (bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler) uzun saatler maruz kalmasının zararlarıyla (gelişimi ve öğrenmeyi olumsuz etkilemesi, obezite ve saldırganlığa sebep olması, radyasyon emisyonu vs.) ilgili çok sayıda araştırma yayınlandı. Ancak, buna rağmen çocuğunu teknolojiden uzak tutmak için çaba gösteren çok az sayıda anne baba var. Aksine çocuğuna dördüncü ya da beşinci yaş gününde tablet almayı hayal eden anne baba sayısı hiç de az değil.

Sonuç olarak, teknolojiyle çok geç yaşta tanıştığımızdan ve kendimizi pek zeki bulmadığımızdan olsa gerek, küçük bir çocuğun harika bir internet kullanıcısı olmasını yüksek zeka göstergesi olarak algılamaya devam ediyoruz.
Bu okulda hiç teknoloji yok
New York Times’ta yayınlanan ve önemli tartışmalara sebep olan bir makale, zeka ve teknoloji kullanımı arasındaki ilişkiye en sağlam darbeyi vurmayı başardı. Dünyada ve ülkemizde pek çok ilkokul, sınıflarını bilgisayarlarla donatma konusunda acele edip bu konuda birbiriyle yarışa dursun, teknolojinin ana vatanı Silikon Vadisi’nin göbeğinde E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinin çocuklarını göndermeyi tercih ettikleri bir okul, kendini teknolojiden tamamen arındırmayı seçiyor. Bu okul, Waldorf School of the Peninsula.
Bu okulda hiç teknoloji yok. Bilgisayar ekranı ya da akıllı tahtalar yerine eski karatahtalar, tebeşirler, kağıt ve kalem var. Öğrenmenin diğer temel malzemeleri ise örgü ve dikiş iğneleri ve bazen de çamur. Bunun dışında bolca oyun odaklı öğrenme ve hikaye anlatma var.
El becerisi zekaya dönüşüyor
Google’ın bir üst düzey iletişim bölümü çalışanı olan Alan Eagle, New York Times’a yaptığı açıklamada “App uygulamasının ya da iPad’in çocuğuma okumayı ya da matematiği daha iyi öğreteceği fikri çok komik” diyor. 5.sınıfa giden kızı henüz Google kullanmayı bilmiyor. Bunun yerine kızı, sınıfındaki diğer çocuklar gibi dikiş becerilerini güçlendirmeye çalışıyor.

Hedefleri birgün kendi çoraplarını dikebilmek. Waldorf eğitim sistemine göre problem çözme ve matematik becerisi, örgü örmek, makas ya da bıçak kullanmak gibi ufak el becerileriyle gelişiyor. El becerileri ve atlama, zıplama, tırmanma gibi hareket becerileri, 7 yaşından sonra zekaya dönüşüyor.
Teknoloji becerisini fazlasıyla büyüten günümüz ebeveynlerinin aksine Alan Eagle’a göre teknolojiyi kullanmayı öğrenmek, dişleri fırçalamayı öğrenmek kadar kolay. “Google’da ve diğer her yerde, teknolojiyi, zekası en düşük insanın bile rahatlıkla kullanabileceği kadar basit hale getiriyoruz. Çocuklarımız büyüdüğünde teknolojiyi kullanmayı becerememeleri gibi bir şey söz konusu bile olamaz” diye özetliyor anne babaların yere göğe koyamadıkları teknoloji becerisini Eagle.
Waldorf sistemi neredeyse 100 yıllık bir eğitim sistemi ancak bilgisayar konusunda tartışma yaratmaya daha yeni başladı. İyi ki de başladı. Çok daha karmaşık hareketler yapabilen çocuğunuzun mouse kullanmak kadar basit bir hareketiyle gurur duymayı bir kenara koyup, onu dikiş dikmek, makas kullanmak gibi pek önemsemediğiniz, oysa çok daha fazla zeka gerektiren el becerileri konusunda yüreklendirmenin zamanı geldi de geçti bile.

Kaynak,

http://www.egitimpedia.com/dunya-2/silikon-vadisi-yoneticilerinin-cocuklari-neden-teknoloji-girmeyen-bir-okula-gidiyor;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s