Bebek-cocuk bakimi, Miniklerle gezme 👣

Bebek çantası (atta çantası) nda neler olmalı?

Hiçbir zaman mektup gibi bir çantayla dışarıya çıkabilen biri olmadım. Düğünlere falan minik çantayla gidiyorum evet ama kolumda bir de karton çanta oluyor hep. En azından arabada kalıyor o çanta ama yine de evden çıkarken yanımda oluyor işte. İçine parfüm koyuyorum ne bileyim muhakkak o mektup kadar çantaya sığmayan ama kesinlikle lazım bir şeyler çıkıyor. İşin özü, benim çantalarım büyüktür arkadaş!

Fakaaaaatttt anne olunca ölçü hepten büyüdü. İlk zamanlarda ipekçik daha çok minikken neredeyse tüm bakım malzemelerini yanımda taşıyordum. Zamanla daha akıllı ve pratik hale geldim. Ve kendim için bir devrim yaptım. İpek’in çantasını kendi çantamdan ayırdım. Bunu neden daha önce düşünmediğimi bilmiyorum. Mommy brain dedikleri tam da böyle şeyler işte. Bildiğin akıl tutulması.

Benim gibi anneler için ufak bir rehber hazırlamak istedim. Bebiklerin dönemlerine göre ayırarak, çantasında neler olması gerektiğini (bence) listeledim. Zaten liste yapmaya bayılıyorum he he… Bu çantalara kimisi bebek bakım çantası diyor, kimi atta çantası… sizin hoşunuza hangisi gidiyorsa onu deyin…. Bu arada ben hiç bebek eşyaları için özel tasarlanan çantalardan almadım. Minik bir spor çantam vardı onu kullanıyorum genelde. Kızımla baş başa çıkacaksak da tüm eşyalarımızı sırt çantasında topluyorum.

Yeni doğan bebek, emziren anne;

Sanırım aslında en rahatı bu dönem

Emzirme önlüğü, çocuğun çenesinin altına koymak için minik bir havlu, anne için yedek göğüs petleri ve yedek bez-ıslak mendil-alt değiştirme bezi.

* Alt değiştirme örtüsü için şiddetle tavsiyem kullan-at tiplerdir. Evet adı kullan-at ama her seferinde atmak zorunda değilsiniz. Birkaç defa da kullanabilirsiniz pekala 🙂

Sadece mama ile beslenen bebek;

Toz mamayı koymak için temiz bir kap. Benim bunun için formülüm şöyle oldu, avent’in anne sütü saklamak için plastik kapları var. Onların içine mamayı koyuyordum. Mamanın içinden çıkan plastik kaşığın sapını kesip kabın içine sığar hale getiriyordum. Böylece ölçüde tereddüdüm olmuyordu.

Sıcak su için termos, temiz biberon. Çocuk için önlük ve bunlara ilaveten alt değiştirme malzemeleri

Aslında kesinlikle Türkiye’de olmamasının çok büyük eksiklik olduğunu düşündüğüm bir şey var. Bu mamalar 30 cc ve katları olarak hazırlanıyor. Neden tek içimlik kahve gibi tek kullanımlık mama poşetleri hazırlamıyorlar? 30 cc’lik paketler halinde. Bizi kap taşımaktan kurtarır…

Ek gıdaya yeni geçmiş bebek;

Bu dönemde kuzuya verdiğiniz yiyeceklere çok dikkat etiğiniz için işinizi şansa bırakmadan kendi yemeğinizi hazırlayıp yanınızda taşımanızda fayda var. Ben dışarı çıkacağımız zaman “yemiyor” stresi yaşamamak için onun en sevdiği yemeklerden yapıp alıyordum yanıma. Bir de kendisinin çatal kaşığını da taşımak gerekiyor. Bazen uygun ölçüde kaşığı dışarıda bulamıyorsunuz. Watsons’dan dış fırçası kabı almıştım. Onu bulaşık makinesinde yıkadım ve dışarı çıkacağımız zaman ipek hanımın çatal ve kaşığını onun içine koyuyordum. Temiz temiz kalıyordu. Önlük, suluk ve bez değiştirme malzemelerini de unutmamalı.

Yaşını devirmiş bebek;

Artık çantanız ufak ufak hafifliyor mu desem yoksa form değiştiriyor mu desem… Düşme ve dökme vakaları daha sık yaşanacağı için çantadaki yedek kıyafet sayısını arttırmanızda fayda var. Bu dönemdeki çocuklar için dışarıda yemek bulmak daha kolay ama kendileri yemeye çok hevesli oldukları için kullanacağınız önlük yeterli olmayabilir. Her şeye dokunacakları için el dezenfekte eden jellerden almakta fayda var. Bir de bu dönemde oyuncak taşımanız gerekebilir. Eğer dışarıda gezmeye çıkıyorsanız o kadar lazım olmaz belki çünkü dış dünyayı keşfetmek yeteri kadar eğlenceli ve oyalayıcı ama misafirliğe gidiyorsanız emin olun oyalanmasını isteyecekseniz. En sevdiği oyuncakları misafirlikten 2-3 gün önce ortadan kaldırdın ve oraya vardığınızda ortaya çıkarın. İşe yarayacak emin olun.

Bir kaç nokta daha…

Ben, atacağım kirli bezi öylece katlayıp atmaktan hoşlanmıyorum. Bu sebeple en minik boyda çöp poşeti taşıyorum yanımda. Üzerine bir şey döktüğünde de kirli kıyafetlerini buna koyuyorum. Koku açısından da iyi oluyor. Özellikle kusan bir bebeğiniz varsa…

İpek’in çantası hep kategoriler halinde gruplandırılmış oluyor. Yine watsons’tan ıslak eşyaları koymak için cici keseler almıştım. Bunların boyu da ideal. Bir keseye alt değiştirme zımbırtılarını koyuyorum. Eğer AVM’ye gidiyorsak ve mesela yeni kaka yaptırsa o zaman o keseyi hiç yanımda taşımıyorum, arabada bırakıyorum. Bir başka kesede yedek kıyafetler var. Eğer yemek yemek veya onu bebek arabasından indirecek bir plan yapmadıysam yedek kıyafet kesesini de yanıma almıyorum, arabada kalıyor. Bir başka kesede atıştırmalık şeyler oluyor. Mesela muz veya bisküvi. Ve tabii önlük. Bu genelde çantada hep kalıyor çünkü bebek arabasında kurtlandığında kurtarıcım oluyor.

Ve emzik. Yere düşme ihtimaline karşı en az 3 tane alıyorum yanıma.

Bizim çanta olayımız böyle. Dilerim size fikir verir.

Harika bir gün olsun…

Sevgiler, neşeyle kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s