Ev düzeni

Bir ekim klasiği… yazlıkları kaldır kışlıkları indir

Bugün 1 Ekim

Teyzeciğimin doğum günü  🎶🎵

Her mevsimi ayrı ayrı seven ben, her sene takvimde 1 ekimi görünce anca sonbahar havasına girerim.

Geceleri yağmur yağsın ben de rüzgarla karışık yağmur sesini dinleyeyim isterim…

Sonbahar bir de neyin habercisidir? Sıcak şarabın 😋  Ama bunun konumuzla alakası yok 😀

Eylül ayı biraz yazın uzantısı, ağustosun bunaltıcı sıcağından kurtulmuş tatlı tatlı esen bir ay sanki…

Ama ekim, huuuhuuuu kış geliyor dürtüsü veriyor.

O dürtü ev içinde bir takım hazırlıklar yapma dürtüsü de veriyor bana

Bunların başında da gardırop düzeni geliyor.

Bu sene aslında eylülün son haftasında aniden hava bozdu. Bu da bizim evde şu etkiyi yarattı; güzelce katlanıp istiflenmiş kışlık kıyafetlerin ortasından bir adet kıyafet çeken evin erkeği ve katları tamamen bozulmuş bir yığın kıyafet.

Hadi edacım hadi güzelim bu alttan-ortadan kıyafet çekme ve çektirme işine son ver, kış mevsimine sok şu dolapları dedim ve işe koyuldum.

Şuanda da bu işi bitirmiş olmanın mutluluğu ile yorgunluk kahvemi içiyorum ve size yazıyorum 🙂

Nasıl yapıyorum?

Önce dolabı tamamen boşaltıp, her bir kıyafeti güzelce katlayarak büyük yatağın üzerinde gruplandırıyorum. İhsanın t-shirtleri, benim şortlarım, geceliklerim vs vs…

Sonra dolabı bir güzel siliyorum.

O kururken, kışlık kıyafetleri çıkartıp yine güzelce katlayarak gruplandırıyorum, bu sefer yere diziyorum. Gruplandırma yaparken ütü isteyenleri ayırıp ütülüyorum.

Bu arada ben, hiçbir zaman kumaş pantolon veya gömlekleri katlayıp kaldırmıyorum. Çok zor oluyor hepsini tek tek ütülemek sonrasında. Üst üste asıyorum. Böylece askı ve yer açısından tasarrufta oluyorum. Yani dolabı silerken aslında askıdakiler duruyor oluyor.

fotoğraf 4

fotoğraf 5İşte bu noktada her seferinde aklıma şu geliyor; şuan aniden bir şey olsa-bir haber gelse de evden çıkmam gerekse ne olur acaba? Çünkü tüüüüüüüm kıyafetlerimiz istif istif ortada 🙂

Neyse, sonra yerde dizili olan kıyafetleri gruplar halinde alıp dolaba diziyorum.

Tabii düzenleme yaparken yardım aldığım bir kaç şey var. Mesela dolap içi raflar… Bunlardan kullanmanızı tavsiye ederim. Arkadaşlarımla konuştuğumda pek çoğu bana dolabının bunlar için yeteri kadar uzun olmadığını, bu sebeple kullanmak isteseler de almadıklarını söylüyor. Ama bakın benimki de tam olarak uygun değil. En alt rafını bu sebeple kullanamıyorum ama yine de işlevsel mi? Evet!

fotoğraf 1

Paylaşabileceğim bir diğer tüyo!  Benim gibi çok fazla şal-fular-atkı kullanan biri iseniz şu dediğimi anlayacaksınız. Her seferinde, dolabı en başta düzenlerken bu şalları güzelce katlıyorum. Fakat zaman geçtikçe bunları her seferinde katlayıp yerleştirmek çok zor geliyor ve dolabın içinde dağınık bir halde bir yerlere kaçıyorlar. Buna çözümü aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz şekilde buldum.. Karton poşetin içerisine attım onları. Kalınlar ve inceler olarak iki gruba ayırdım. Bir diğer karton poşette de kemerlerim var. Kemerler de çok asi varlıklar. Rulo yapsan da açılıyorlar, karışıyorlar ve çekmecede git gide yayılıyorlar. Benim çözümüm böyle oldu.

fotoğraf 2

Bir de bizim evde çoraplar da yazlık ve kışlık olarak ayrılır. Süper ince çoraplar, babet çorapları, soket çoraplar… bunlar kışın kullanılmıyor. Bunlar için küçük birer hurcumuz var. Eşimin ayrı benim ayrı. Çorapları da mevsime göre ayırmak dolapları rahatlatıyor. Benim için ayrıca bir de kilotlu çorap hurcu var böyle. Hani şu renkli desenli cicili taşlı maşlı kışlık çoraplarımız var ya! Onları ayrıca kaldırıyorum.

fotoğraf 3

Tshirt’ler konusunu da şöyle çözüyorum. Eşimin çok sevdiği 10 tane t-shirt’ünü ayırıp kalanı yazlıklar ile kaldırıyorum. Kendim için de aynı şekilde. Çok sevdiklerimi ayırıyorum. Biliyorsunuz erkekler farklı bir iklim bölgesinde yaşıyorlar. Siz hırka giyerken onlar şort ve t-shirt ile gayet konforlu oluyorlar. Bu sebeple 3 tane de şort bırakıyorum eşim için. Farklı iklimlerde olduğumuzda bunalmasın diye 🙂

Yapabilirseniz, mevsim geçişlerine uygun kıyafetleri, depoladığınız yerde üstlere koyun. Ben kıyafetleri kaldırırken hurç ve kutu kullanıyorum. Örneğin yaz başında giymek isteyeceğiniz bluzları veya daha ince hırkaları hurcun en üstüne koyun. Böylece bizim son günlerde yaşadığımız ortadan-alttan kıyafet çekme sorununu bir nebze engelleyebilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra, dolapların kapağını kapatıyorsunuz ve kendinize güzel bir kahve yapıp en sevdiğiniz fincanınıza koyuyorsunuz.

Ellerinize sağlık

Ellerimize sağlık, biz kadınların dokunduğu her şey güzelleşiyor 💖

Harika bir sonbahar olsun ☆彡

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s