Çalışan anne, Ben...

Kızımdan ayrılmak… Japonya 日本

 Merhabalar

Bu yazımı geçen hafta yazmıştım. Yayınlamak bu güne kaldı

Sevgiler… 💗

“İstifa sonra ilk hafta” başlıklı bir yazı yazmak için kafamı toplamaya çalışırken şuan dünyanın bir ucundayım. Burada saat 21:40. Ben shinkansen (hızlı tren) in 16A numaralı koltuğundan tamamen farklı bir kafa ve farklı duygularla yazımı yazıyorum.

IMG_4801IMG_4799

Son derece başarılı geçen toplantının ardından Tokyo’ya geçiyoruz. Biz kim? Ben ve toplantıda tercümanlık yapmam için benimle anlaşan ekip. Hepimiz trenin ayrı ayrı yerlerine attık kendimizi. Kimisi müzik dinliyor, kimisi uyuyor, bense yazıyorum.

 

 

Japonya’yı çok seviyorum. Her ülke başkadır ama Japonya gerçekten bambaşka. Ya seversin ya sevmezsin. Yani arada kalmazsın. Yemeklerini de aynı şekilde. Ben bayılan gruptanım. Bu sebeple Japonya’ya gelme işi çıktığında inanılmaz heyecanlandım. Çok özlemiştim. Fakat her şey o kadar hızlı gelişti ki daha kendimi hazırlayamadan uçaktaydım. En önemli hazırlık maddesi ipek tabii ki. Ne yiyecek, ne giyecek… Allahtan babaanne yakın oturuyor. Kreşe de gittiği için düzeninde büyük bir değişiklik olmadı. Gelen fotoğraflarda da gayet mutlu gözüküyor.

Eşime kolaylık olsun diye, evde olmayacağım günler için tek tek kıyafet ayarlayıp küçük poşetlere koydum. Üzerlerine de ne olduklarını yazıp kullanım sırasına göre üst üste dizdim. Pazartesi pijama – pazartesi kreş kıyafeti – pazartesi kreş için yedek kıyafetler (çantasına konulacak) gibi… eşimin işini kolaylaştırdığına inanıyorum.

Japonya’da gezme fırsatım pek olmadı. Zaten yarın öğle saatinde uçağımız var, dönüyoruz, yani bu saatten sonra da gezecek bir zaman yok. Fakat dikkatimi çeken ve sizinle paylaşmak istediğim bir takım şeyler var. Havaalanındaki bebek bakım odasının önünden geçerken içeri girip bakmadan edemedim. Ve gördüğüm manzara beni çok şaşırttı. Daha önce toplum içinde emzirmek hakkında yazdığı yazımda ülkemizdeki bebek bakım odalarının ne kadar minik, kirli ve bunaltıcı olduğundan bahsederek kendinizi bu odlara kapatmayın demiştim. Japonya’daki odayı görünce kendi ülkemde, en sosyetik avm’de dahi şu şartların olmamasına üzüldüm. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi, çok temiz, çok ferah ve birçok amaca hizmet eder nitelikte… dilerim ileride bizim de böyle bebek bakım odalarımız olur, tertemiz…

IMG_4849IMG_4850

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir de şu var. Buna bayıldım. Kadınlar tuvaletinde, siz ellerinizi yıkarken çocuğunuzu güvenle tutabileceğiniz bir çocuk koltuğu. Duvara monte! Benim ipek buna oturur muydu? Bilemiyorum havasına göre değişir o 😀 Ama özellikle yerler ıslak ise, çocuğunuzun tuvalette koşmasına engel olmak için harika bir çözüm. Bayıldım ve çok güldüm! Ekipten biri Fransız ve 3 çocuk babası. Fotoğrafı ona da gösterdim o da çok şaşırdı ve Fransa’da da böyle şeyler olmadığını söyledi…

IMG_4847

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaldığım kısıtlı zamanda anne gözüyle gördüklerim bunlardı.

Eşimi-kızımı özledim artık… Nerede olursam olayım hayat onlarla güzel 💑

Ama böyle çalışmak da güzel 🎶

Tokyo yolundan sevgiler 🌠

Reklamlar

“Kızımdan ayrılmak… Japonya 日本” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s